Zpravodaj KAN

 

NAŠE SETKÁNÍ

České Budějovice, 26. 3. 1993

 

Pravicové osobnosti k zapamatování:

JUDr. Elvíra Tomášková.

 

     Smutné zjištění: Strhávání plakátů informujícíh o setkání neznámými osobami podpořených tiskovou kampaní předsedy místního klubu KAN předsedo Doudou.

     Výstavní síň Jihočeského muzea zaplnilo 83 lidí, kteří se od 17. do 21. hodiny aktivně účastnili diskusního večera. Z Necenzurovaných novin na něj s několikaminutovým zpožděním dorazili Pavel Blažek, Petr Cibulka, Vladimír Pavlík a Michal Plecitý.

 

Sváry posilují komunistické pohrobky

 

     Účastníci večera velmi tvrdě kritizovali místní klub KAN, který je vnitřně rozpolcený, a jehož vedení udržuje úzké vztahy s komunisty, příslušníky a spolupracovníky StB, vysedává s nimi u piva a hledá alibi pro jejich činy na způsob "vždyť nikomu neškodili, vstoupili do KSČ kvůli studiu dětí ...StB pomáhal potlačovat kriminalitu atd." Přítomní členové českobudějovického KAN proti kritice neprotestovali a považovali ji za oprávněnou. Hluboký konflikt v tomto městě probíhá i uvnitř KPVČ. Vyznačuje se zejména útoky na čest pana Cáby, aktivního odpůrce komunismu a mnohaletého politického vězně. Útoky na pana Cábu odsoudili všichni členové Necenzurovaných novin a vyzvali KPVČ k energickému řešení rozkolu i na ústřední úrovni.

 

Diskuse

 

     Přemýšlivý, analytický a informační charakter večera poukázal na nedostatečný odpor místní ODS a dalších pravicových stran proti českobudějovické postkomunistické moci. Zvláště záporná role byla místními účastníky připisována pánům Jiřímu Vlachovi a Jiřímu Pospíšilovi a politickému vlivu vltavských tiskovin. Z dalších osobností naší politické scény byla zaměřena pozornost na PhDr. Václava Bendu, kterého redaktoři Necenzurovaných novin jednoznačně podpořili, na rakouské výroky prezidenta Václava Havla a premiéra Václava Klause o sudetoněmeckých Rakušanech a užívání pojmu Böhmen und Mähren pro české země či Českou republiku. Michal Plecitý objasnil neznámé kapitoly ze života Jozefa Zieleniece a jeho bratra. Vlado Pavlík přítomné seznámil se situací na Slovensku a ocenil pomoc českých demokratických sil slovenským demokratům. Mnoho dotazů se vztahovalo k BIS, osobě Stanislava Devátého a probíhajícímu konfliktu na ministerstvu vnitra. Petr Cibulka vyzdvihl význam občanských aktivit a na německém příkladě dokumentoval jejich přínos pro rozvoj demokracie v této zemi.

 

Závěr

 

     Řečeno slovy Bohuslava Hrabálka, šlo o podnětné setkání s lidmi stejné víry, obdobných zklamání a úzkostí. V tomto osobním setkání zazněla i poděkování Necenzurovaným novinám za "otevírání očí" a stížností na nedostatečnou nabídku titulů v jihočeském regionu.

 

                                                Pavel Blažek