--------------------------------------------------------------------------------
Autor:
Název: Zásady
Zdroj: NN Ročník........: 0003/012 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 18.03.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

2, BRNO Z Á S A D Y

pro poskytování příspěvků z FKSP v ÚSP pro TPM Brno, ve smyslu vyhl. 210/89 Sb.

Fond kulturních a sociálních potřeb je určen k užíváním všem pracovníkům organizace bez rozdílu, zda-li je členem ZO OS, nebo nikoliv.

Výchovná a kulturně vzdělávací činnost: Ústav sociální péče pro tělesně postiženou mládež převede z prostředků FKSP příspěvek na účely odborových organizací, na výchovnou a kulturní vzdělávací činnost a na organizační činnost ve výši Kč 80,- za 1 člena odborových organizací - viz rozpočet FKSP. Příspěvky budou převedeny pro účely odborových organizací pololetně - I. pololetí do 31. 5. 1993, II. pololetí do 30. 9. 1993.

Půjčky na koupi bytového zařízení: 1) Pracovníkům ústavu může být z FKSP poskytnuta návratná půjčka podle ş 6, písm. b, vyhl. č. 210/89 Sb. na koupi bytového zařízení za podmínky, že v ústavu je zaměstnán nejméně 3 roky, ve výši do 10.000,- Kč.

2) Pracovníkovi organizace je možno poskytnout dvě i více půjček. Součet všech půjček poskytnutých pracovníkovi a jeho manželce (manželovi) z FKSP nesmí přesáhnout 30.000,- Kč v průběhu 10ti roků. Ve všech případech při schvalování půjček FKSP bude organizace požadovat potvrzení zaměstnavatele druhého z manželů o případné půjčce z FKSP.

3) Každá samostatně poskytnutá půjčka je splatná do 5 let od uzavření smlouvy o půjčce. Při skončení pracovního poměru je půjčka splatná do 6 měsíců ode dne ukončení pracovního poměru. Případné výjimky povoluje organizace a příslušný odborový orgán.

4) S úhradou splátek poskytnuté půjčky musí být započato nejpozději do 3 měsíců od uzavření smlouvy a termín zahájení splátek musí být ve smlouvě uveden.

5) Smlouvy ve 4 vyhotoveních se uzavírají na ředitelství ústavu, a to na základě žádosti pracovníka, která je schválena ZV příslušného odborového orgánu a ředitelem ústavu.

6) Půjčky FKSP nelze poskytovat na vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů a vypořádání dědictví.

7) Půjčky jsou bezúročné a jsou převáděny na samostatné účty pracovníků u peněžního ústavu. Prostředky lze použít na účty, které jsou uvedeny v bodě I. smlouvy o půjčce.

8) Minimální výše měsíční splátky je 250,- Kč u půjčky do 5.000,- Kč a 500,- Kč měsíčně u půjčky do 10.000,- Kč.

Stravování

Ústav zajišťuje všem pracovníkům ústavu stravování v ústavní jídelně.

Příspěvek z FKSP je 5,10 Kč na oběd 4,70 Kč na večeři

Organizace hradí z rozpočtu 0,60 Kč.

Rekreace, zájezdy

Z FKSP se může pracovníkovi ústavu přispívat na rekreace, zájezdy, včetně zájezdů zajišťovaných ústavem a dětskou rekreaci (letní i zimní tábory). Výše příspěvku se řídí podmínkami pro poskytování příspěvků z FKSP na rodinnou rekreaci a na poukazy pro dětskou rekreaci (příloha č. 1 a 2 "Zásad"). Pracovníci, kteří nejsou členy žádné odborové organizace, žádají o příspěvek ředitele ÚSP. Návrhy na poskytnutí příspěvku projedná příslušná odborová organizace, která jej s ředitelem ústavu schvaluje. Součástí návrhu je potvrzení o účasti žadatele na rekreaci (potvrzení) provozovatele tábora apod. ...

Příplatek na rekreaci bude poskytovat všem zaměstnancům ústavu (event. důchodcům) z FKSP ústavu.

Podniková rekreace v rekreačním zařízení ve srubech u rybníka Chlostov se bude konat v 7 a 8 měsíci roku. Rekreace bude přidělována na základě pořadníku sestaveného po dohodě odborových organizací v ústavu.

Zaměstnanci jsou povinni platit tyto poplatky: Velká chata ................... 15 Kč/den pobytu zaměstnance Malá chata .................... 10 Kč/ " " " Souprava ložního prádla ....... 10 Kč/ za pobyt Propan-butan bomba ............ 20 Kč " "

Zaměstnanci jsou povinni platit tyto poplatky na účet FKSP. U rekreace cizích účastníků bude hrazen zvýšený poplatek, a to o 100 %,

- toaletní potřeby a papír si zajistí každý účastník sám, taktéž čistící potřeby,

- provozní náklady:

poplatek za elektřinu, otop, pojišťovně a pronájem parcely, dále poplatek Svazu rybářů, náklady na úklid před a po zahájení provozu, včetně dezinfekčních prostředků budou hrazeny z FKSP ústavu.

Podnikovou rekreaci budou organizovat pověření pracovníci ZV ZO OS.

Půjčování inventáře pořízeného z FKSP Výše poplatku:

velký stan ..................... 5 Kč/den - nejdéle 1 měsíc malý stan ...................... 3 Kč/den - " " spací pytel .................... 3 Kč/den - " " plynový vařič .................. 3 Kč/den - " " pletací, šicí stroj ............ 3 Kč/den - " " propan-butan bomba ............ 15 Kč/den - " " drátkovač ..... první 3 dny ... -5 Kč a další dny 15 Kč šamponovač .... " " " " " " " " (v obou posledních případech nejdelší zápůjčka 10 dnů) Evidence vybavení chatek a inventáře pořízeného z FKSP vede na účtu FKSP inventární pracovnice.

Oprava a údržba inventáře pořízeného z FKSP je hrazena z FKSP a hrazení půjčovného přichází do příjmové části FKSP.

Sociální výpomoci

Z FKSP lze poskytnout v souladu s ş 10 odst. 1 jednorázovou sociální výpomoc pracovníkům ústavu, popř. jejich nejbližším pozůstalým v mimořádně závažných případech (dlouhodobé onemocnění, úmrtí manžela, manželky).

Sociální výpomoc může v jednotlivých případech činit 2.000,- Kč. Sociální výpomoc se poskytuje v hotovosti na doporučení odborového úseku, v jehož působnosti je pracovník, nebo jeho nejbližší pozůstalí. U pracovníků, kteří nejsou odborově organizováni, doporučuje sociální výpomoc přímý nadřízený pracovníka.

Sociální výpomoc schvaluje ředitel a příslušný podnikový odborový orgán. Poskytnuté výplaty musí být předloženy k informaci nejbližší odborové členské schůzi (konferenci).

Dary

Z FKSP lze pracovníkovi poskytovat peněžní dary: a) za příkladné plnění úkolů pro ústav, nebo mimořádnou společenskou angažovanost do výše ............... 1.000,- Kč

b) při pracovním výročí 20 let a každých 5 let práce v ústavu, do pracovního výročí se může započítat i doba odpracovaná v jiných organizacích. Do uvedeného výročí nelze zahrnout práce konané na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Výše daru při výročí 25 let ............... do výše 1.500,- Kč

c) dary při životním výročí 50 let ........ do výše 1.500,- Kč

d) dary při prvním odchodu do důchodu ..... do výše 2.000,- Kč (starobní, invalidní)

Dary navrhuje příslušný vedoucí pracovník s příslušnou odborovou organizací pracovníka. Navržený dar schvaluje příslušný ZV OO a ředitel ústavu.

Objem prostředků na dary pro pracovníky ústavu je limitován 15 % z jednotného přídělu za běžný rok. Tento limit lze překročit o nečerpané prostředky na dary z roku předcházejícího. Příslušná ZO navrhne čerpání fondu, návrh předá ZV OO I. k projednání a ta dále tento návrh předloží ke konečnému schválení řediteli organizace.

Zaměstnanec, který není členem ZO OS, předloží svůj požadavek na čerpání fondu libovolně zvolené ZO. Pak následuje postup popsaný v předchozím odstavci.

Na poskytování příspěvků a jiné plnění z fondu není právní nárok (ş 13 odst. 9).

Za ÚSP pro TPM:

OO č. II:

V Brně dne 18. 3. 1993