--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Dlouho očekávané
Zdroj: NN Ročník........: 0003/012 Str.: 014
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 26.05.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

nemusí nakonec odpovídat chtěnému. Ba stává se často, že dlouho očekávané je posuzováno shovívavěji již pro ten čas, který dlouze plynul, takže se hlediskem posuzování stane přísloví: "Lepší něco nežli nic".

Takto se můžeme dívat i na návrh zákona o protikomunistickém odboji, předložený koaliční skupinou poslanců.

Preambuli chybí, k u nás obvyklé dokonalosti, již jenom trochej. Divím se, že ji páni poslanci - básníci, nezvládli. Co však jí chybí určitě, jsou léta 1945 až 1948, kdy se komunisté aktivně připravovali k převzetí moci pomocí různých, pro ně typických lumpáren. Jimi si zajistili postavení v tehdejších bezpečnostních složkách státu, kde diskreditovali staré odborníky stejnou měrou, jako zájemce o tuto službu z řad západních zahraničních vojáků. Tak se dostaly do státních bezpečnostních služeb, ale i do armády osoby, u nichž míra blbosti byla vyvažována měrou věrnosti straně. A to nemluvím o lvím jejich podílu na proniknutí sovětských poradců do státního aparátu, tehdy snad ještě trochu nezávislého státu. Pak ale každý, kdo se proti tomu stavěl již před "vítězným únorem", bojoval proti komunismu. Za samostatnou zmínku stojí ustanovení pod písmenem e) ş 1 návrhu zákona. Spojení: "Komunismus neváhal páchat zločiny.." by se lépe vyjímalo právě v preambuli. Do paragrafu však již nepatří. Totiž ten, kdo páchá zločiny, musí být potrestán. Ale může být potrestán režim? Potrestána může být pouze osoba fyzická. Proto si dovolím navrhnout znění jiné: "e) umožňoval svým stoupencům a těm, kteří jej ve prospěch svůj i jiných využívali, páchat trestné činy, kryl je před trestním stíháním a poskytoval jim neoprávněné výhody za spáchání trestných činů namířených především proti osobám, které s komunistickým režimem nesouhlasily".

V návrhu zákona chybí však úplně ustanovení o odpovědnosti za stav, který byl komunistickým režimem navozen. Režim bez konkrétních lidí a jejich skutků je pouhou chimérou. Bohužel tomu tak nebylo s režimem komunistickým. Ten představovali konkrétní lidé a též to byli konkrétní lidé, kteří se svým jednáním, svými příkazy trestného jednání dopouštěli či jej jiným páchat umožňovali a za takové jednání je kryli. A měli by to být v prvé řadě oni, kdo by měli být pohnáni k odpovědnosti.

Může existovat proti mému názoru námitka, podle níž toto do zákona o protikomunistickém odboji nepatří. Budiž, pak ale chybí ne ustanovení tohoto zákona, ale chybí zákon o potrestání komunistických zločinců. Nebylo by to ostatně nic původního. Již v roce 1945 existoval dekret o potrestání nacistických zločinců. Nikdo se mu nedivil, nikdo nepoukazoval na nějakou retroaktivitu, ani neměl nikdo, krom snad nacistických zločinců samotných, proti dekretu žádné námitky.

V Praze dne 26. května 1993 pro NN JUDr. Vladimír Kolář