--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Nespokojenost v ODS roste
Zdroj: NN Ročník........: 0003/015 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Funkcionáři ODS v Brně žádají návrat k původním záměrům a cílům strany

Dění v ODS je v poslední době poznamenáno diskuzemi o správnosti některých politických kroků, personálních opatření i řešení vnitrostranických záležitostí.

Veřejnosti se situace v ODS jeví jako poněkud nepřehledná, množí se úvahy o vnitřních sporech a možném rozkolu v ODS. Proto jsme požádali o vyjádření k těmto otázkám některé funkcionáře ODS v Brně, kde byly rozpory mezi dvěma křídly místní ODS ventilovány už na podzim minulého roku.

Diskuze, jejíž podstanou část uveřejňujeme, se zúčastnili: ing. Jiří HORÁK, primátor Brna, mgr. Petr HANÁK, předseda Klubu komunální politiky ODS v Brně a předseda MS-5 Ladislav KOUKAL, místopředseda Klubu komunální politiky ODS v Brně a předseda MS-8 Ivan DRAHOLA, člen zastupitelstva města Brna za ODS, ing. Pavel POKORNÝ, bývalý předseda oblastní rady ODS v Brně, podnikatel. Rozdělení brněnské ODS na dva znepřátelené, vzájemně se osočující a spolupráce neschopné tábory trvá už skoro rok. Jaké má tato situace důsledky ?

HORÁK: Především se snižuje členská základna ODS v Brně, která v současné době je zhruba o polovinu nižší, než byla před vznikem konfliktu. To nás vážně znepokojuje. Růst či pokles členství jakékoliv politické strany je vždy dána image strany, jejími výsledky, její pozitivní politikou.

Jaké vidíte příčiny tohoto stavu? Toho, že rozkol uvnitř brněnské ODS pokračuje, že jste nebyli schopni tento problém vyřešit ? POKORNÝ: Jednou z příčin je to, že jsou zde záměrně blokovány licence podmiňující legalizaci vzniku místních sdružení. Pět místních sdružení ODS, která vznikla na základě rozhodnutí místních sněmů, požádalo o licencem koncem roku 1992. V lednu letošního roku oblastní rada ODS vznik těchto místních sdružení schválila, smírčí výbor ODS v Praze potvrdil oprávněnost jejich vzniku, ale dodnes nemají licence. To je jeden z důvodů odchodu členů ODS, kterým bylo upíráno demokratické právo být členem některého z těchto místních sdružení.

HANÁK: Dalším důvodem je to, že oblastní rada začala veřejně ventilovat některé vnitrostranické problémy v tisku, ještě k tomu levicovém, což znechutilo členskou základnu i její příznivce. Na příklad tiskový mluvčí oblastní rady ODS Částek má v Brně takovou "popularitu", že se lidé od něj s opovržením odvracejí, ale bohužel, spojují s jeho jménem i oblastní radu i nás všechny a celou ODS.

DRAHOLA: Dalším důvodem je, že ODS, která má ve svém názvu "demokratická", podle mého názoru demokratické principy nedodržuje. Ve vedení brněnské radnice jsou lidé, kteří byli demokraticky zvoleni. Jestliže oblastní rada zpochybňuje a napadá vlastní, demokraticky zvolené zástupce, tak se nedivme, že to lidi odrazuje od členství v ODS.

KOUKAL: Dalším nedemokratickým prvkem je to, že oproti minulému období, kdy předsedové místních sdružení byli přítomni jednání oblastní rady (s hlasem poradním) a mohli tak usnesení rady ovlivňovat, současná oblastní rada účast předsedů místních sdružení na svých jednáních zrušila. Tím došlo ke ztrátě vzájemné komunikace, a byly vytvořeny podmínky pro vznik kabinetní politiky, kterou oblastní rada dnes provozuje. Oblastní rada komunikuje s místními sdruženími způsobem, který já nazývám "komandirovka", to znamená pravidelné čtrnáctidenní schůze s předsedy místních sdružení, na kterých jsou předsedové pouze seznamováni s tím, o čem oblastní rada rozhodla, aniž by do toho mohli mluvit, něco ovlivnit. Důsledkem toho je, že na tyto schůze chodí s celkově čtrnácti předsedů místních sdružení nejvýše čtyři až pět.

POKORNÝ: Úbytek členské základny je způsoben také tím, že se v ODS začínají výrazně projevovat tendence, infiltrovat do vedení strany bývalé aktivní svazáky, jak se o to pokusil Klub mladých konzervativců (což je organizace téměř výhradně složená z bývalých aktivních svazáků a bývalých příznivců OH, kteří do ODS přešli s bývalým primátorem Menclem).

Dále stranu poškozují postoje vrcholového vedení ODS vůči nápravě křivd minulosti, ignorace mínění členstva, někdy i výkonné, k setrvávání některých politiků ve funkcích - např. aféra Kovář. Nepříliš citlivé řešení personálních záležitostí, případně neochota je řešit.

To jsou záležitosti týkající se ODS jako celku, které se odrážejí v image ODS v místech a samozřejmě i v Brně.

DRAHOLA: Důvodem ztráty členů a podpory občanů je i odklon ODS od některých původních záměrů a cílů, na kterých strana vznikla, pociťujeme nejen my, funkcionáři ODS, ale i občané, kteří dříve ODS podporovali, že se ODS začla chovat nějak jinak.

To je vážné obvinění, když říkáte, že dochází k odklonu od původních záměrů ODS. Některé důvody pro tento názor jste tu řekli. Jak se na to, podle vašeho názoru, dívají členové ODS? Vidíte nějaké řešení, myslím nápravy tohoto odklonu a návratu k původním cílům ?

POKORNÝ: Rozhodně jsou mnozí členové ODS nespokojeni, zejména ta jejich část, která je pravicového a konzervativního smýšlení. Silně nespokojeni jsou s přístupem ODS k restitucím jak v otázce účastníků třetího odboje, tak otázce emigrantů.

DRAHOLA: Velmi jsou také nespokojeni s tím, že v bezpečnostních složkách přetrvávají dodnes velké počty bývalých příslušníků StB. Vůbec v provádění bezpečnostní politiky ve státě, ve vytváření aktivního pocitu bezpečnosti občanů se ODS opravdu nemá čím chlubit. Současný stav v bezpečnostní oblasti je naprosto nepřijatelný a je to jeden z důvodů odklonu občanů od ODS. Řešení vidím v urychlené nápravě legislativy a ve zvýšené vnímavosti ODS k této problematice.

Vy ale přece tyto věci, které se Vám nelíbí a které zde kritizujete, můžete ventilovat v organizacích ODS a zajistit nápravu. Nebo ne ?

DRAHOLA: Na místních sdruženích kritika velmi intenzivně zaznívá, ale jak už bylo řečeno, komunikace uvnitř ODS je narušena. V Brně je už první zádrhel v přerušení dialogu mezi místními sdruženími a oblastní radou, která podněty zdola nepřijímá. Pokud jde např. o sněmy ODS, ty jsou zaměřeny spíše na vnitrostranické problémy, na řešení často záměrně vyvolávané vzájemné nedůvěry, konfliktů apod.

Víte, když jde o věci, které přesahují regionální úroveň a týkají se třeba rozhodnutí vlády, tak se zastaví s tím, že přece je doba, kdy nemůžeme tlačit na vládu. To je argument, jehož důsledkem je neřešení problémů.

POKORNÝ: Politika oblastní rady se skládá z toho, že vydává proklamativní prohlášení do tisku, a servilně pochvaluje to, co rozhodla výkonná rada, to je ubohé a naprosto k ničemu. Jestliže oblastní rada vydává prohlášení, ve kterých "s potěšením pochvaluje rozhodnutí výkonné rady" o jakékoliv "ptákovině", tak to přece není politická činnost.

Výkonná rada by měla na svém zasedání vždy určit, co se bude projednávat na příštím zasedání a dát za úkol svým členům z regionů, aby tyto problémy v regionech projednali a dali pak výkonné radě k nim stanovisko za oblast či region.

KOUKAL: Já jako předseda místního sdružení, měl bych tedy být dobře informován o činnosti ODS. Neznám však za posledního tři jedinou akci, kterou by udělala oblastní rada a která by pozitivně působila na politiku ODS. Tím chci říct, že tato oblastní rada je naprosto nefunkční.

HANÁK: Klub komunální politiky ODS vznikl v Brně. Vznikl proto, aby začal dělat pozitivní politiku ODS, aby občany seznamoval s komunální politikou ODS, aby na tuto politiku měl jistý vliv, a také proto, aby podpořil představitele ODS na radnici. Naše činnost byla oblastní radou označena za frakční, já osobně jsem byl napaden také z frakční činnosti, a to bez jakéhokoliv věcného argumentu, byla tu i snaha mne zastrašit. Snahy našeho klubu se přitom nijak neliší od zásad politiky ODS.

Ze strany oblastní rady vidíme jako typický přístup být vůči vršku servilní a jiné názory a kritiku označovat za frakční činnost. To je ten hlavní důvod, proč členové ODS ztrácejí zájem o činnost ve straně, kde je potlačována vnitrostranická demokracie.

DRAHOLA: V důsledku tohoto chování a jednání se oblastní rada dostala do naprosté izolace, pokud jde o vliv na komunální politiku i politiku vůbec.

Naopak Klub komunální politiky a místní sdružení ODS podporující brněnskou radnici, navázaly naprosto jasné a otevřené vztahy s politickými stranami pravicového zaměření. Opozici radnici dnes tvoří komunisté, zelení, OH a členové ODS Mencl, Balík a paní Čekanová.

HORÁK: Loni po odvolání primátora Mencla a po oblastním sněmu ODS byly přijaty čtyři axiomy: uznání vedení radnice, uznání oblastní rady, rozhodnutí, že se nikdo nebude vylučovat z ODS a strany sporu se nebudou veřejně napadat v tisku.

Tři z těchto dohodnutých zásad (uznání radnice, vylučování z ODS a kampaň v tisku) byly porušeny oblastní radou během čtrnácti dnů po uzavření této dohody. Výkonná rada ODS z toho nevyvodila žádný závěr a na základě dezinformací podpořila vedení oblastní rady, které vůbec nerespektuje přijaté dohody. To je precedens chyb v politice ODS nejen v Brně, ale v celé republice.

Nezměnila se členská základna, ale postoje a přístupy vedení ODS. DRAHOLA: Pochopitelně pokud vycházíme z předpokladu, že jde o chyby a nikoli o záměr.

Vám se ale vyčítá, že jste se spojili s HSMDS, a že to je chyba a neustále, právě kvůli tomu jste kritizováni.

HORÁK: Musím říci, že poslanci HSDMS na radnici konstruktivně spolupracují při tvorbě pozitivní komunální politiky, což nelze říci o opoziční části ODS, vedené panem Menclem. Komunální politiku lze úspěšně provádět pouze při spolupráci všech sil usilujících o obecný prospěch.

Myslím, že to se nám podařilo, přes silné útoky z různých stran. Radnice funguje, a to je úspěch ve srovnání s mnoha jinými městy, včetně Prahy.

DRAHOLA: Jedním z důvodů, které nás vedly k vytvoření širšího seskupení stran, bylo to, že v zastupitelstvu města Brna je pouze 9 členů ODS. Vedení radnice se proto dostávalo do velkých problémů při usnášení se o čemkoli a bylo nutné dosáhnout dohody s pravicovými partnery.. S novým vedením radnice skončil chaos a voluntarismus a začala spolupráce.

HORÁK: Důležité je i to, že byla uzavřena dohoda, že na brněnské radnici se nebudou ventilovat problémy uspořádání státu, což je skutečně dodržováno. To je velký úspěch.

POKORNÝ: My nejsme banda dobrodruhů a jsme si vědomi toho, že za chvíli tu budou komunální volby. Víme, že naše místo je v ODS, ale víme také, že pokud ODS má výrazně uspět ve volbách, musí fungovat jako kompaktní celek. Proto neustále nabízíme druhé straně, aby začala jednat, aby se postupně ulamovaly hroty toho vnitřního sporu. Na rozdíl od druhé strany, která vyzývá k destrukci naší části ODS, se znovu a znovu o vzájemný dialog pokoušíme, zatím bezvýsledně, bohužel.

Základní požadavek akceschopnosti ODS je, aby její orgány byly sestaveny tak,a by zachycovaly celé spektrum názorů, které v ODS jsou. Nikoliv aby byly "jednobarevné", jako je v současnosti brněnská oblastní rada ODS, která je tvořena zastánci pouze jedné skupiny názorů - to nemůže rozumně fungovat.

Ty problémy, o kterých zde mluvíme, se podle informací, které mám, začínají projevovat i jinde, možná že se dá říci, že skutečně roste nespokojenost určité části členů ODS s vnitrostranickými poměry i s určitými oblastmi politiky ODS. Myslíte si, že je ODS připravena tuto situaci řešit ? POKORNÝ: Myslím, že připravena není, soudě podle toho, jak je nevraživě reagováno na jakýkoliv projev jiného názoru. Nicméně musí ODS tuto situaci vzít vážně a musí se tím vážně zabývat, od místních sdružení až po výkonnou radu.

Myslíte si, že vedení ODS, výkonná rada atd. situaci zná, nebo o ní neví ? Já mám totiž někdy pocit, že už se tu zase začíná objevovat to, co bylo zvykem za komunistů, že se informace zezdola nahoru upravují tak, aby byly pokud možno příjemné, nekonfliktní.

KOUKAL: Já mohu hovořit pouze za Brno a tady musím říci, že přes veškeré překážky se informace o situaci v Brně nahoru dostaly. Prostě není možné, aby je výkonná rada neznala.

Přesto situaci neřeší, jak si to vysvětlujete ? POKORNÝ: Vysvětlujeme si to tak, že se mylně domnívá, že je lepší zaujmout pozici mrtvého brouka.

Možné také je, že se na Brno pohlíží jako na něco v ODS mimořádného, ale pokud to tak je, tak je to hluboký omyl výkonné rady. Nevím, jak jinde, ale my v Brně odmítáme, že bychom měli vyhrát volby nějakým podbízivým volebním programem. Proto trváme na tom, že je třeba neprodleně přijmout opatření, která by z ODS udělala opět stranu hodnou svého názoru.

HANÁK: Nejde o problém Brna, ale průřezově o problém celé ODS. V ODS nesmí rozhodovat lidé, kteří zacítili šanci, že ODS je stranou, která umožňuje cestu k moci. Cestou ke stranické či jiné kariéře nesmí být podbízivá loyálnost k mocným, ale politická a mravní bezúhonnost spojená s odbornou způsobilostí. POKORNÝ: Zásadně musí být zastaveno porušování demokratických práv členů ODS.

DRAHOLA: Musí skončit neochota k výměně lidí, kteří zastávají vysoké funkce a kteří jsou buď neschopní, nebo morálně či jinak nevhodní k jejich vykonávání.

HORÁK: Představa, že výměnou neschopných či zkompromitovaných funkcionářů z řad ODS by byl poškozován image ODS, je zcela nesprávná. Image ODS naopak poškozuje jejich setrvávání ve funkcích a všechno se pak zhodnotí ve volbách.

Ptala se Pavla Grünthalová