--------------------------------------------------------------------------------
Autor: KAN ÚR
Název: Zpravodaj KAN
Zdroj: NN Ročník........: 0003/015 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Adresováno: všem slušným poslancům 1)

Návrh zákona nerozlišuje mezi lidmi postiženými komunistickým režimem a lidmi, kteří tento režim vytvářeli, vedli a podporovali a v rámci různých sporů v KSČ a řízení státu byli postiženi způsobem tomuto režimu vlastním. Tyto skupiny lidí nelze postavit na stejnou úroveň. Nelze postavit na stejnou úroveň sadisty, vrahy, zloděje a tvůrce jiných bezpráví s těžce a nespravedlivě postiženými lidmi.

2)

Do promlčecí lhůty by se neměla započítávat doba od 20. 2. 1948 do dne vyhlášení tohoto zákona. Podle samotných formulací komunistických historiků je 20. únor uznáván jako den začátku tzv. "únorových událostí". Pokud by byl stanoven jako počátek promlčecí doby 25. prosinec 1989, došlo by už v tomto okamžiku k promlčení tzv. ostatních trestných činů (např. násilí proti jednotlivci, nebo skupině obyvatel, omezování osobní svobody, svobody vyznání, porušení svobody sdružování a shromažďování, tajemství dopravovaných zpráv, atd.). Došlo by k tomu proto, že v době od 25. 12. 1989 do současné doby byla až na malé výjimky nechuť a téměř nulová aktivita policie a prokuratury tyto trestné činy stíhat.

3)

Jestliže platí ş 2, pak lidé, kteří v této době KSČ a stát řídili, by neměli mít nárok na jiný důchod, než na dolní hranici, a to pouze z důvodů sociálních. Zejména by se to mělo týkat funkcionářů KSČ počínaje uvolněnými předsedy závodních a jim na roveň postavených organizací KSČ (armáda, vnitro, atd.) přes placené pracovníky aparátu KSČ od obce, okresu přes kraje až po ÚV KSČ. Toto by se mělo týkat rovněž přinejmenším ministrů všech vlád, které v době komunistické diktatury existovaly. Tito lidé za své vysoké platy, ze kterých se důchod vypočítává, vytvářeli v podstatě hodnoty záporné a není důvod, aby jim daňoví poplatníci platili důchody v jiné, než minimální výši.

4)

Na základě tohoto zákona vyloučit předlistopadové funkcionáře KSČ z řízení státních orgánů a neprivátních hospodářských organizací.

5)

Je důležité, aby byli vyřazeni ze soudního systému soudci, kteří kdykoliv vynesli nepodmíněný rozsudek v případě stíhání z politických důvodů. Je nepřípustné, aby se z lidí, kteří se v minulosti přizpůsobili třeba i politickému tlaku, stali "nezávislí" soudci.

6)

Tento zákon byl měl iniciovat změnu zákona o prokuraturách, který při porušení zákona prokurátorem stanoví dvouletou promlčecí dobu. Z toho vyplývá jejich nepostižitelnost za období stanovené tímto zákonem.

7)

Pokud bude platné znění ş 8 tohoto zákona, pověřit vládu ČR, aby v nejkrajším možném termínu vydala patřičná vládní nařízení. Do výčtu perzekucí zařadit i školství.

8)

Státní dluhopisy, které byly vydány v rámci odškodnění podle zákonů o rehabilitacích, by měly být splatné co nejdříve, maximálně do konce roku 1994. Je třeba si uvědomit, že držitelé těchto dluhopisů jsou lidé v pokročilém věku a zatím, co exponenti minulého režimu (armáda, vnitro) dostali své odstupné většinou v hotovosti, lidé poškozeni tímto režimem dluhopis, jehož zhodnocení se někteří ani nedočkají.

Zákon o protikomunistickém odboji

Srovnání připomínek KAN se schváleným textem: bod 1: zapracován do ş 4

bod 2: nezapracován. Tím dochází k promlčení akcí StB, jako byl "Palachův týden", zákroky v říjnu 1989, zákrok na Národní třídě v listopadu 1989, porušování domovní svobody při seminářích Jana Patočky, při bytových divadlech u paní Chramostové, kontrole korespondence např. nynějšího prezidenta Václava Havla a množství dalších tr. činů, porušujících lidská práva a svobody. bod 3: nezapracován. KAN se bude snažit vyvinout tlak na novelizování zákona ve smyslu této připomínky.

bod 4: nezapracován. Domníváme se, že problém by byla schopna vyřešit vláda, v jejíž pravomoci je jak složení vedení státních orgánů, tak neprivátních hospodářských organizací.

bod 5: nezapracován. Tady by nejspíš stačilo, kdyby ministr spravedlnosti pan Novák při výběru soudců jmenovaných na doživotí spolupracoval s VONSem. VONS má shromážděno množství materiálu o soudních jednáních, kdy byly vynášeny rozsudky z politických důvodů. Rovněž tak by s VONSem měl spolupracovat i pan prezident ještě před tím, než soudce jmenuje. Dále se domníváme, že návrh na jmenování by měl ministr spravedlnosti s dostatečným předstihem zveřejnit. Možná, že není schopen shromáždit dost informací a sama veřejnost by mu mohla v této věci pomoci. Soudce je veřejný činitel a není důvod jeho jméno utajovat.

bod 6: nezapracován. I v tomto případě se bude KAN snažit iniciovat novelu zákona o prokuraturách.

bod 7: zapracován s termínem posunutým o 1 rok.

Milan Dratnal, čl. předsednictva ÚR KAN Pavel Šváb, tajemník KAN