--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vondruš Daniel
Název: Parlament a hnutí Duha
Zdroj: NN Ročník........: 0003/016 Str.: 008
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 08.07.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Hnutí DUHA a DĚTI ZEMĚ patří mezi nejaktivnější nevládní ekologické organizace (NGO) v ČR. Mají za sebou řadu aktivit z oblasti ochrany a tvorby životního prostředí. Jejich členové patří mezi ty, jimž záleží na stavu naší Země, kteří se aktivně snaží změnit dnešní neutěšený stav přírodního prostředí. Svojí činností stále dokazují, že snaha o nápravu nepatří mezi proklamativní prohlášení líbivých, ale neplněných volebních programů politických stran a většiny vládních a parlamentních subjektů. Lze jen s potěšením konstatovat, že jejich členové konečně našli v Parlamentu alespoň nějaké "tykadlo" a v Necenzurovaných novinách periodikum, které svému jménu nic nedluží.

J. Slezáček

Dokdy budou občanské iniciativy suplovat povinnosti vlády ? Ministerstvo životního prostředí dva roky připravovalo legislativní opatření, která měla řešit problematiku ozón ničících látek (ONL). V listopadu loňského roku Hnutí DUHA vypracovalo vlastní návrh zákona. Tohoto návrhu se ujal poslanec Strany zelených (LSU) Pavel Seifer. Po čtyřech měsících úprav byl zákon 8. července 1993 schválen.

Došlo k paradoxní situaci, kdy znepokojená veřejnost byla liknavostí vlády donucena sama navrhnout alternativní koncepci řešení. Ještě 7. července večer existovala reálná možnost, že bude navrhovaná forma schválena. To tedy znamená, že amatérská práce Hnutí DUHA byla rychlejší a úspěšnější, než profesionální činnost ministerských úředníků.

Je zarážející, že vláda se začala o poslanecký návrh zákona zajímat až ve čtvrtek, 8. července. I když až na poslední chvíli, podařilo se jí prostřednictvím ministrů Dlouhého a Bendy pomocí demagogických argumentů a hrozeb zvrátit průběh jednání. Během několika hodin byl zákon zásadně přepracován a jak se dalo očekávat, nebylo to ve prospěch životního prostředí.

Krátce z průběhu jednání

Závěrečná verze zákona o ONL, jehož návrh vypracovalo Hnutí DUHA, byla zemědělským výborem a garančním výborem pro životní prostředí, regionální rozvoj a veřejnou správu jednomyslně doporučena k projednání.

Hospodářský výbor se zabýval v nepřítomnosti navrhovatele několik měsíců starou verzí zákona, která se za tu dobu výrazně změnila. Z logických důvodů ji nedoporučil. Konečný návrh zakazoval dovoz ONL od 1. 1. 1994 a výrobu od 1. 4. 1994. Tyto termíny se týkaly tří skupin látek: ve skupině "A" byly halony a část tzv. tvrdých freonů s vysokým ozón ničícím potenciálem. Ve skupině "B" byly další tzv. tvrdé freony a ve skupině "C" tzv. měkké freony. Zákon byl projednáván v poslanecké sněmovně ve dnech 7. - 8. července. 7. července večer poslanec Seifer odůvodnil potřebu jeho přijetí ve stávající formě. "Zákon je opravdu dobrý", řekl na závěr svého vystoupení společný zpravodaj výborů, poslanec Opatřil (HSDMS). Posléze bylo předloženo několik pozměňovacích návrhů. Nejvýrazněji do předlohy hodlal zasáhnout poslanec Effenberger (ODA), který přednesl maximální požadavky zástupců chladírenského průmyslu. Potom byla rozprava přerušena. Jednání pokračovalo druhý den ráno. Do Parlamentu se dostavili ministři Benda a Dlouhý, aby výrazným způsobem ovlivnili jeho jednání. František Benda ve svém vystoupení projevil lítost nad tím, že vládní novela byla o tolik pomalejší a vyjádřil nezvratnou vůli zákon "vylepšit". Vladimír Dlouhý projevil zásadní neznalost projednávané problematiky, když tvrdil, že všechny ledničky budou po termínu zákazu výroby a dovozu ONL neopravitelné (toto tvrzení vyvrátil i náměstek ministra ZP Petr Gandalovič). Pak byl zákon upravován. Z celkého počtu 54 ONL je zakázána výroba, dovoz a užívání 3! (tří) halonů od 1. 4. 1994 (původně měla být v tomto termínu zakázána výroba všech 54 ONL, jejich dovoz měl být zakázán od 1. 1. 1994). Sedmnáct dalších látek je zakázáno od 1. 1. 1996. Zbývajících 34 ONL bylo ze zákona jednoduše vypuštěno (!).

Mnozí z poslanců si neuvědomili, že po těchto závažných změnách ztrácí zákon svůj původní smysl. Místo toho, aby podstatně omezil výrobu, dovoz a užívání ONL už v nejbližším roce, umožňuje jen jejich velmi málo omezené (v případě "měkkých" freonů neomezené!) další použití. Schválené znění zákona také výrazně poškozuje podniky, které jsou natolik ekologicky vyspělé, že z vlastní vůle přestaly poškozovat ozónovou vrstvu Země. Být šetrný k životnímu prostředí se u nás a teď nevyplácí!

Daniel VONDRUŠ, Hnutí DUHA