--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich
Název: Osud jedné rehabilitace
Zdroj: NN Ročník........: 0003/016 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bedřich KAREL

Rehabilitace, co to slovo znamená ? Ve slovníku cizích slov najdeme hned několik významů: obnovení bývalého stavu; poskytnutí zadostiučinění; dosazení do bývalé funkce nebo hodnosti; odčinění křivdy; obnovení dobré pověsti, ospravedlnění apod. Můžete si vybrat co se vám lépe líbí. Osobně se mi zdá nejvýstižnější termín odčinění křivdy, jakýkoliv další význam s odčiněním či nápravou příkoří totiž souvisí...

Nekonečný by byl výčet vzpomínek, pamětí a publikací o zločinech komunismu, a přesto postihují pouhý zlomek zla, hrubého násilí a nejhorších zločinů, které byly - a stále ještě jsou - ve jménu zvrácené marx-leninské ideologie páchány všude, kde komunisté vládli a vládnou.

Svůj příběh nám napsal jeden z mnoha bývalých politických vězňů, jenž dosud stále marně čeká na rehabilitaci a odškodnění.

Zasutý prolog

V padesátých letech, kdy válečná hysterie vrcholila, se Josef Mojžíš, ještě se dvěma kamarády - všichni byli vojáky prezenční služby - rozhodli, že uprchnou za hranice. Ozbrojený střet mezi svobodným světem a komunistickým totalitarismem se tehdy zdál nevyhnutelný, svým dílem k tomu přispěla i bolševická propaganda hlásající akutní ohrožení tzv. tábora míru. Naši tři přátelé nechtěli zůstat stranou a rozhodně nebyli ochotni bojovat v komunistické armádě proti západní civilizaci a demokracii.

Útěk se však nezdařil. Na státních hranicích byli zadrženi a pouze díky tomu, že nepoužili zbraní, a že se psal už rok 1958 - uplynuly dva roky po odhalení Stalinových zločinů a nejkrutější sankce zvolna odeznívaly - neskončili na popravišti. Tresty byly samozřejmě v rozsahu trestní sazby, tzn. vysoké. Pan Mojžíš se však nechce rozepisovat o podrobnostech.

Žádost o rehabilitaci

V roce 1990 žádá o přezkumné řízení a rehabilitaci, neboť na trestný čin podle ş 273 odst. 3 tr. zák., se vztahuje rehabilitační řízení. Téměř dva roky trvalo, než podobným řízením pověřený vojenský soud předal celou záležitost do Banské Bystrice, kde byli naši tři přátelé před 35 lety souzeni. Zde, po několika projednáváních případu, kam museli vždy zajet, rozhodl mladý předseda senátu pplk. JUDr. Oldřich Kozlík, mimochodem české národnosti, v jejich prospěch a vše se zdálo v naprostém pořádku. Odvolal se však prokurátor mjr. JUDr. Ján Zanovit, a celou při musel znovu rozhodnout Vyšší vojenský soud v Trenčíně, což trvalo opět více než půl roku. Prokurátor, který je v roce 1958 žaloval a předseda senátu byli už v důchodu, ale to, co po 32 letech vyslechl od nynějšího prokurátora, se od tehdejší praxe vůbec nelišilo. Teprve v červnu 1990 konečný verdikt soudu zněl, že jsou samozřejmě vinni (...), ale neuložil žádný trest. Mohli tedy požádat o odškodnění za roky strávené ve věznicích. V případě pana Mojžíše to bylo 5 let na několika lágrech a v pověstných Valdicích. Požádal tedy patřičné oddělení na Ministerstvu obrany o odškodnění a přiložil všechny doklady o délce a místě pobytu v "nápravných zařízeních".

Začarovaný kruh

Dodnes však nedostal žádné oznámení, že rehabilitační oddělení obdrželo jeho žádost s přiloženými doklady. Čas od času volal na patřičné telefonní číslo s dotazem, jak se věci mají. Pokud vůbec někdo zvedl telefon, ujistil ho, že "se na tom pracuje", že mají rok skluz a přednostně vyřizují záležitosti starších občanů. Pan Mojžíš byl trpělivý a znovu zavolal opět letos v březnu, k jeho překvapení mu bylo sděleno, že dva dny před koncem roku, tj. před rozdělením federace, jeho žádost předali na Slovensko (!). Tam prý má všechno urgovat na slovenském Ministerstvu spravedlnosti. Na dopis, který odeslal zmíněnému úřadu, samozřejmě dodnes nedostal žádnou odpověď. Podle našich informací však české orgány slovenské občany odškodňují.

Je však rovněž možné, že slovenská strana čeká až jim předáme zlato a zaplatíme mizerných 12 mld. dolarů za vlajku a vesnice na Těšínsku ...

Neodčiněním křivd spáchaných v minulosti, jsou páchány křivdy nové, a přísloví - jak zaseješ, tak sklidíš - tady platí dvojnásob.