--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Noss Jiří
Název: Iniciativa ae trestá propuštěním
Zdroj: NN Ročník........: 0003/016 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

O stavu státní správy a její nedostatečné přestavbě v demokratické instituce sloužící občanům se toho už napsalo dost. Mnoho se však zatím nezměnilo.

Vysocí státní úředníci mají nadále často tendenci trestat iniciativu a kritické připomínky svých podřízených ke stavu jimi řízených orgánů a institucí tím, že se kritiků zbaví, propustí je. Netýká se to jen resortů vnitra a armády, kde je realizace této tendence ještě usnadněna možností prohlásit důvody propuštění příslušníka za tajné, ale i civilních resortů státní správy. Zvlášť tvrdě je většinou "zatočeno" s dotyčným tehdy, dopustil-li se "zločinu" tím, že dal své názory a připomínky k dispozici sdělovacím prostředkům. Klasickou ukázkou tohoto přístupu je propuštění ( a to na hodinu ), bývalého ředitele brněnského inspektorátu bezpečnosti práce ing. Jiřího Nosse.

Šéf Českého úřadu bezpečnosti práce dr. Bohuslav Pokorný, jeho propuštění zdůvodnil následovně: "Důvodem k odchodu J. Nosse je jeho podíl na expertizách pro transformaci centrálního úřadu spolu s dalšími pod Ministerstvo práce a sociálních věcí a mj. také zveřejňování problematiky rezortu ing. Nossem ve sdělovacích prostředcích." Podle dr. Pokorného tím jmenovaný poškodil dobré jméno ČÚBP na veřejnosti. ( viz RT 29.6.993 ).

Zdá se tedy, že podle názoru vysokého státního úředníka dr.Pokorného je spolupráce s ministerstvem a sdělovacími prostředky důvodem k okamžitému propuštění podřízeného. Šéf Českého úřadu bezpečnosti práce zřejmě předpokládá, že takovéto metody jsou v demokratickém státě únosné. Ing. J. Noss nám k tomuto tématu napsal dopis, z něhož vyjímáme:

Jak je to s reformou státní správy Reforma státní správy trvá příliš dlouho. Hrozí již nebezpečí z prodlení. Pokud současný stav přetrvá do komunálních voleb, bude to nejen zabrzděním vývoje, ale i velké zklamání pro občany. Ti se v praxi přesvědčují, že úřady jsou do značné míry prolezlé starými strukturami, které brání demokratickým změnám. Jejich další setrvávání ve funkcích se "nahoře" omlouvá tím, že noví lidé nejsou a že takové odborníky nelze nahradit.

V direktivním systému "jedna strana" která určovala co je správné a dobré říci lidem a co ne. Výkonnou funkcí byly pověřeny t. zv. nezávislé ústřední orgány státní správy, které dozorovaly jak jsou dodržovány předpisy. Do jejich čela byli dosazováni spolehliví funkcionáři, ochotní utajit nepříznivé skutečnosti a fakta přímo u zdroje. Naši občané neměli potuchy o havariích a jejich příčinách, o jaderném nebezpečí, radonu, stavu prostředí, cizorodých látkách a pod. Neexistuje jediný případ, že by orgány pověřené dozorem byli volány k zodpovědnosti za zatajení těchto hrozivých skutečností.

A jak to vypadá dnes ? V současné době je řešen první případ transformace jednoho z ústředních orgánů státní správy, který působí samostatně mimo ministerstvo - je to Český úřad bezpečnosti práce v Praze. A samozřejmě se zvedá ze strany jeho funkcionářů kritika, že se jedná o nesprávné a nesystémové rozhodnutí vlády.

Nejhorší je, že proces transformace ústředních orgánů probíhá většinou pod byrokratickým heslem "iniciativa = nekázeň". Ústřední orgány se "očišťují" tím, že se zbavují pracovníků, kteří prosazují transformaci těchto orgánů na civilizované útvary sloužící společnosti. To je důkaz, že jejich vnitřní přeměna není možná a proto lze považovat rozhodnutí vlády o jejich postupné transformaci za správné.

Argumenty typu: "...vláda nemá koncepci, ministerstva nejsou připravena, autorita státních orgánů bude oslabena, při transformaci se uplatní partikulární zájmy, stoupne úrazovost, lidé nebudou doržovat předpisy atd., nejsou pravdivé. Ve skutečnosti jde těm, kteří se jimi ohánějí, jen o udržení moci a záchranu toho, co bylo za socialismu vybudováno a dobře sloužilo pro udržení teplých úřednických míst.

Čest práci !

ing. Jiří Noss