--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Proč mlčí členská základna ODS ?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/018 Str.: 013
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Ministerstvo vnitra a policie dělají vše proto, aby co nejvíce zpolitizovali kriminální kauzu hradecké provenience, do které jsou zapleteni jejich příslušníci a vyhnuli se tak stanovení zodpovědnosti za její vznik a průběh i za účast vysokých policejních činitelů v ní. Zcela v duchu totalitních praktik usilují o svržení zodpovědnosti za její politické důsledky nikoliv na viníky, nýbrž na sdělovací prostředky a osvědčené temné síly, blíže neurčené provenience.

Lid obyčejný má zřejmě nabýt dojmu, že síly nepřející demokracii (zatím byly takto označeny KGB, StB, opozice, i kritici stavu bezpečnostních složek z řad koalice a samozřejmě, jak se již stává tradicí, sdělovací prostředky), se spikly ke společnému boji proti současnému vedení ministerstvu vnitra a policie s cílem destabilizovat politickou situaci v zemi.

Nepřítelem demokracie je podle výroků čelných představitelů bezpečnostních složek každý, kdo jakýmkoli způsobem upozorní na to, že se mu nelíbí aféry typu Tomin, Wallis nebo RUMGATE. Připomíná to nedávné praktiky komunistických bossů, kteří každou kritiku rozkrádačku a špínu, která vyšla na povrch a kterou se nepodařilo včas ututlat před veřejností, považovali za útok "na stranu a vládu". Veřejnost na to reagovala tím, že je se jich bála a zároveň je nenáviděla.

Žádný představitel bezpečnostních složek zatím veřejnosti nesdělil nic, co by do těchto afér vneslo světlo a co by svědčilo o odhodlání je vyřešit ve všech souvislostech, padni komu padni. Mnisterstvo vnitra se naopak velmi angažuje pokud jde o vydávání všelijakých prohlášení o tom, že ČT 1 a další sdělovcí prostředky destabilizují otevřeným informováním veřejnosti politickou situaci a pod.

Mezitím na neznámých místech ukrývá (zřejmě před novináři) a osobní ochranou obdařuje, své příslušníky, kteří by mohli vnést do záležitosti jasno. Vrchnímu policejnímu komisaři Jadrnému, který hradecké zlodějny vyšetřoval, zabraňuje vystoupit se svými poznatky, pana H. a pana K. označuje za oběti výše uvedeného spiknutí a bez zábran popírá, účast svých funkcionářů v této kauze, aniž by informovalo o důvodech tohoto svého přesvědčení.

Vysocí představitelé vnitra a jiných resortů, nejsou ochotni diskutovat s novináři, kteří se jim nelíbí, na besedy zvou pouze ty, kteří jsou ochotni bez odporu a někteří dokonce s nadšením, rozžvýkávat předložené ministerské "pravdy". To vše se děje s tichým souhlasem některých předních představitelů ODS, nebo alespoň bez viditelné snahy tyto problémy řešit. Dokonce sám předseda ODS "podlehl emocím" natolik, že veřejně pravil, že pokles důvěry občanů ve vládu, způsobili novináři rozdmýcháváním "různých aférek".

Voliči se právem ptají proč se i představitelé ODS snaží "umravnit" novináře a nikoliv protagonisty těch "aférek", ať patří do kterékoliv politické strany, včetně vlastní ? Co brání představitelům ODS a stran vládní koalice vzít železné koště a vymést ten šlendrián i s jeho nositeli. Je-li příčinou mlčení ODS obava ze ztráty důvěry veřejnosti a zejména voličů, kteří by to "nepochopili", tak jde o neuvěřitelnou politickou naivitu, která zpochybňuje akceschopnost ODS v krizových situacích, které mohou nastat. Jde-li o obavu, že vyjdou najevo další skandály do kterých by mohli být zapleteni další představitelé a funkcionáři vládní koalice tak se jedná už přímo o politickou nezodpovědnost, která se nutně vymstí nám všem.

Jak je známo, neřešené problémy narůstají, spolky lidí nečestných se upevňují a velmi brzo vznikají mocné mafie, s jejichž likvidací si neumějí dodnes poradit ani státy s nepoměrně delší demokratickou tradicí.

Bylo by velmi smutné, kdyby současná vládní koalice v čele s ODS, svou liknavostí a úzkými stranickými zájmy umožnila položit základy mafiemi ovládané banánové republiky ve středu Evropy.

Jestliže někdo bude mít dojem, že zveřejněním těchto svých obav napomáhám destabilizaci státu, tak je mi to líto. Mohu jen poradit, aby se zamyslel nad tím, zda situaci:

- nedestabilizují více vedoucí činitelé bezpečnostních složek svou snahou bagatelizovat vážné signály o vzniku mafií ve svém středu ?

- nepřispívá k případné destabilizaci daleko více snaha omezit svobodu sdělovacích prostředků, a mocensky, shora rozhodovat o tom, které informace mají a které naopak nemají být občanům poskytovány ?

- nepřispívá ke snahám o narušení demokratických principů více na příklad výrok pana premiéra o absurdnosti případné viny pana Koženého v cause Wallis, jeho podpora stávajícího ředitele BIS, přesto, že tato tajná služba neplní své zákonem stanovené úkoly a její činnost je provázena skandály, či jeho snaha ponechat ve vysokých funkcích další členy ODS, kteří ztratili morální kredit ?

Kde jsou všichni ti členové ODS, kteří svou praktickou činností jak ve Federálním shromáždění, tak v místních zastupitelstvech a místních a oblastních sdruženích ODS zajišťovali její volební vítězství ? Proč mlčí ?

Tento dotaz členům ODS nekladu proto, jak mi asi bude podkládáno, že bych se snažila vnést rozkol do řad ODS a tím destabilizovat situaci. Právě naopak, jeho smyslem je znovu upozornit členskou základnu ODS, že by bylo vážnou chybou, kdyby se vzdala své úlohy kontrolora nad plněním volebního programu a programových cílů ODS. Jako členové strany, která vyhrála volby a získala důvěru velké části voličů, že právě ona je schopna zabezpečit pokračování demokratického vývoje v zemi, mají nejen právo, ale i povinnost, aktivně se podílet na jeho realizaci.

Jsou za další vývoj této země totiž zodpovědni více než ostatní občané. Politikaření, prosazování úzkých stranických zájmů, neschopných či morálně nevhodných lidí do státních funkcí a handrkování se o věci nepodstatné atd., oslabuje sílu a věrohodnost koaličních stran v očích voličů a je vodou na mlýn nedemokratických politických sil. Stále znovu je třeba si připomínat, že právě podobné chyby demokratických sil a z nich vyplývající nejednotnost a slabost, vedly v roce 1946 k vítězství KSČ ve volbách a ke čtyřiceti letům totality. Pavla Grünthalová