--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: O nezbytnosti revize české politiky
Zdroj: NN Ročník........: 0003/018 Str.: 028
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 11.08.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

(z tiskové konference LDS 11.srpna) Velké a svou nedohlédnutelností nebývalé letní skandály dávají podněty k úvahám o charakteru české vládní politiky. Ale dvě okolnosti vzbuzující obavy politicky aktivní části veřejnosti, nás vedou k dalekosáhlejším myšlenkám a závěrům.

První okolností je neúnosná situace v naší bezpečnosti, rychle rostoucí těžká kriminalita, proti níž nemají občané ochrany, neschopnost nejen policejních složek čelit zločinu, ale také soudů uplatňovat zákony. Před našima očima vyústily nedávné představy o nové politice v politikaření a v postupující propojování politické a hospodářské moci. Těžko je mít pocit bezpečí při ochraně bezpečnostními složkami, v kterých řádí policejní gangy a bývalí důstojníci STB.

Druhou znepokojivou okolností jsou tendence, které dávají najevo představitelé nynější vládní moci jednak faktickými opatřeními, jednak záměry, které vyslovují. Tak tři a půl roku po pádu komunismu si demokratický stát osobuje právo regulovat soukromé podnikání - i když jde jenom o mzdy. Podobně je tomu s průtahy týkající se slibované restituce církevního majetku. Není to bohužel jediný příklad, který nasvědčuje tomu, že stát hodlá víc, než to odpovídá demokratickým zvyklostem, zasahovat do záležitostí právních subjektů. Za takového stavu věcí se daří monopolům (jak je například patrné z vývoje cen automobilů),a to monopolům nejen v hospodářské sféře.

Zvláště velké obavy vzbuzují přípravy územně správního uspořádání. V těchto přípravách byla předem vyloučena jakákoli jiná možnost než vytvoření silně centralistického státu s víceméně formální samosprávou, státu, jehož budoucí vývoj může vést k nečekaným a zbytečným regionálním konfliktům.

Státně centralistické tendence spojují dnešní českou vládní politiku s negativními tradicemi Občanského fóra a poskytují nedobré vyhlídky do budoucna. Pokud by se státně centralistické tendence měly uplatnit, pak naše mladá a stále ještě nedokonalá demokracie, místo aby se rozvýjela, bude čím dál více omezována. Takovým vývojem procházela naše země po druhé světové válce; historické zkušenosti z té doby nás zavazují učinit vše pro to, aby se Národní fronta a její praktiky nemohli vrátit.

Pluralita je základ demokracie.Nicméně není u nás stále ještě zajištěna (jak o tom mj. svědčí způsob, jímž exekutiva zahnala LSD do ilegality). Novelizace zákona o politických stranách, tak je připravována, by na této nezajištěnosti mnoho nezměnila. Současné postavení LDS nám neumožňuje předložit vypracovanou alternativu k současné vládní politice. Jde nám o něco jiného, o to, aby vládní koalice samy přistoupily k důkladné revizi nynější oficiální politiky: tak, aby odpovídala potřebám doby a národa. Především, soudíme, je třeba skoncovat s nedefinovaným a nesmírně škodlivým zasahováním minulosti do dnešního života. Zákon o charakteru komunistického režimu je třeba urychleně doprovodit jednoduchou a účinnou novelou lustračního zákona, která by znemožňovala zbavovat odpovědnosti spolupracovníky StB (LDS předpokládá podnět: vedoucí funkce nemají být zapovězeny agentům StB, nýbrž osobám vedeným v registrech svazků jako spolupracovníci StB),a zároveň učinit pořádek v bezpečnostních složkách a službách.

LDS je přesvědčena, že je nutné, aby vládní koalice revidovala svůj vztah k menšinám a na tomto základě znovu přistoupila k definici naší republiky jako spolkového ne-dualistického státu se silně vyvinutou samosprávou na základě historických zemí. Právě tak je zcela zbytečné, aby se podstatně změnil vztah výkonné moci k právnímu systému, soudnictví a uplatňování zákona. Celkem vzato nejsou nám nic naplat zákony, které nelze uvést v život pro nemohoucnost soudů, popřípadě neochotu prokuratury či dalších složek.

Na druhé straně je třeba zabránit, aby stát - třebas právně "slabý" - zasahoval do vnitřních záležitostí hospodářských a politických subjektů.Také v tomto směru je revize nezbytně zapotřebí. Obracíme se s touto výzvou na všechny politické strany a hlavně na strany vládní koalice. Svobody, které nám přinesl dosavadní vývoj, jsou stále ještě nedostatečné a nezajištěné. Demokracie není u nás dotvořena a bude jenom taková, jakou ji uděláme. To je věcí nás všech. Nás všechny ohrožuje aktuální tendence:

k absolutismu, monopolizaci a centralismu. Proto je třeba, aby vládní politika doznala základních změn.