--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Obdržálek Bohumil
Název: Jak to vidí exil
Zdroj: NN Ročník........: 0003/019 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ZATMĚNÍ MOZKU KORYTEM Tento zvláštní úkaz můžeme narozdíl od zatmění slunce pozorovat mnohem častěji, aniž bychom museli užívat začouzené sklíčko. Intenzita zatmění mozku je závislá od druhu koryta. Dosažení koryta téměř vždy znamenalo zisk. Především zisk finanční, na úkor těch lepších lidských vlastností, jako jsou poctivost, kamarádství, vzájemná ohleduplnost, pravdomluvnost atp. Korytářům se nejvíce dařilo za konjunktury zla, po dobu neomezené komunistické nadvlády. Vidina plného koryta nutila uchazeče bystře vmanévrovat do přízně toho, kdo byl schopen a ochoten koryto naplnit. Po více než 40 let se zabývala odchovem korytářů v Československu chovná stanice nesoucí název KSČ. Odbornost či inteligence se od uchazečů o koryta nevyžadovala.

Přejděme však nyní od minulosti k dnešku. Po mnoha smutných letech, ve kterých vláda zatemnělých mozků působila zkázonosně ve všech životních oblastech, je k nevíře skutečnost, že činnost chovné stanice nebyla s okamžitou platností zrušena. Stanice tedy funguje dál a ruku v ruce se svými bývalými oponenty uvádí do života nové absolventy. Noví korytáři se mnoho od svých předchůdců neliší. Mají však jistý handicap oproti korytářům staronovým, kteří obohaceni zkušenostmi, kterak se vyhnout úskalím, se poměrně snadno vžili znovu do svých pozic, ze kterých byli před 24 lety vypuzeni. Někdy dochází k tragikomickým situacím vyvolaným oním zatměním mozků.

Tak třeba ředitel Bezpečnostně informační služby si vybírá za své spolupracovníky ty, proti kterým ještě před pár lety protestoval hladovkami na pokraji smrti.

Postsametový ředitel policie dělá nadřízeného těm, kteří před něžněním prováděli domovní prohlídky v jeho bytě.

Bývalý prodavač v knihkupectví se po sametu osamostatnil a ve svém obchodě odmítá prodávat tiskoviny kritizující současnou situaci se slovy, že takový hnůj ve svém obchodě prodávat nebude. Velmi rychle zapomněl na to, že podobný "hnůj" před několika lety pomáhal ilegálně rozmnožovat.

Šéfredaktor vede na stránkách nezávislých novin vlídné rozhovory s darebáky, kterým v minulosti nedávné nemohl přijít na jméno, zatímco současným kritikům spílá a odmítá jim přiznat zrnko pravdy.

Za všemi těmito staronovými nešvary stojí omluvná formule o složitosti přechodu z diktatury k demokracii a tržnímu hospodářství. Zdá se však, že pojem TRŽNÍ HOSPODÁŘSTVÍ, ve kterém vidí spasení až nezdravě něžná společnost, si jednotlivci odvozují od slova trhat, neboli urvat, co se dá ve svůj prospěch, a to opět na úkor ztráty charakterů zatměním mozků.

Bohumil Obdržálek - USA