--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Mafie upevňuje své pozice v policii
Zdroj: NN Ročník........: 0003/019 Str.: 026
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Mnoho bylo a mnoho ještě asi bude napsáno o Rumové aféře v Hradci Králové. Ministr Ruml a další činitelé MV a policie se snaží přesvědčit veřejnost o dvou věcech, které jsou vzájemně neslučitelné. Na jedné straně tvrdí, že jde o běžnou kriminální aféru a že ji sdělovací prostředky politizují, na druhé straně její zveřejnění a komentování označují za spiknutí blíže neurčených nepřátelských sil proti vedení MV a policie - tedy sami ji politizují.

Na celé aféře však není ani tak podstatné, že došlo k velké materiální škodě, ale spíše to, že se při jejím vyšetřování objevily jasné signály propojení policie (včetně vysokých hodnostářů) s ekonomickými mafiemi. Ještě podstatnější je, že signály o tomto propojení existují v hojné míře nejen ve východních Čechách, ale na celém území našeho státu. Nejpodstatnější pak je, že policie ani vedení MV na ně patřičně rasantně nereaguje a snaží se podněty tohoto druhu spíše bagatelizovat. Tím se vytváří podmínky jak pro upevnění vzájemných vazeb mezi zločinci a příslušníky policie, tak pro prorůstání těchto vazeb do stále vyšších vlivových sfér. Základy mafií jsou už u nás položeny a již dnes bude velmi těžké je zmapovat a rozrušit vzniklé vazby na příslušníky státní správy. Jakékoli další otálení v tvrdém postupu proti mafiím a neřešení podnětů, na jejich činnost upozorňujících, je nutno hodnotit jako přímé ohrožení politické i ekonomické stability státu.

Jako příklad laxního postupu odpovědných pracovníků MV k řešení podnětů o podivných finančních i jiných praktikách policie, uvádíme výňatky z dopisu Koordinační rady Občanských komisí Severočeského kraje řediteli inspekce MV, panu Kolajovi. Dopis byl odeslán 15.4.1993 :

"V poslední době se setkáváme s informacemi, které bohužel musíme považovat za velice závažné a proto se obracíme na vaši úřadovnu, neboť se domníváme, že v zájmu spravedlivého posouzení skutečného stavu věci je možnost pouze u vás. Neuvádíme zdroje těchto informací, neboť nechceme dělat problémy ještě větší, než možná jsou.

Jedná se o prošetření následujících bodů : 1. Odkud přicházejí na Krajské ředitelství sponzorské peníze - konkrétně Ecobanka = 1 milión korun, banka Žatec = 400 tisíc korun ?

Podle informace ředitele policie JUDr Trejbala jsou všechny sponzorské peníze převáděny na konta okresních úřadů. Ve skutečnosti jsou prý převedeny na jeho konto na Krajském ředitelství.

V poslední době mělo dojít k nějakému odčerpání těchto financí z okresu Most (300 tisíc) a Ústí n.L. (100 tisíc) a mělo jich být použito na rekonstrukci kanceláře JUDr Trejbala v budově na Lidickém nám.

2. Na základě jakého projektu se prováděla rekonstrukce kanceláří ředitele JUDr Trejbala a jaké byly náklady na tuto rekonstrukci ?

3. Z jakých zdrojů byla financována rekonstrukce dvou bytových jednotek (1 + 4) na sídlišti v Doběticích pro JUDr Trejbala ?

Proč se přestavba obou bytových jednotek za účelem sloučení v jednu bytovku, přestavovala opět do původního stavu ? Z jakých finančních prostředků se prováděla nebo provádí rekonstrukce rodinné vilky pro JUDr Trejbala ?

Jedná se o objekt policie ?

4. JUDr Trejbal má být členem správní rady Universal banky. Je toto členství schváleno policejním ředitelem JUDr Vyletou? 5. Z jakého přídělu byly pořízeny zahraniční vozy pro Krajské ředitelství policie ?

Je pravda, že některé z těchto vozů byly zakoupeny v Auto bazaru Jelínek v Ústí n. L. ?

Z jakých zdrojů byly tyto vozy financovány (1 Mazda = 1 milión korun) a pro jaký účel byly pořízeny ?

6. Před krátkým časem byl vykraden kamión se zahraničními cigaretami někde u Mělníka.

Jsou k dispozici poznatky operativců ? Je pravda, že se zde objevuje jméno příslušníka policie ? 7. Proč v posledních dnech došlo k výpovědím ze služebního poměru příslušníka z fin. a staveb. odboru Krajského ředitelství policie ? Je důvodem jejich výpovědi současné vyplácení odchodného, nebo je to strach z toho, co podepsali? Během posledních dvou dnů měly být tyto výpovědi odvolány. Připomíná to počátek našeho působení, kdy jsme dávali návrh na propuštění jejich předchůdců za t.zv. rozkrádačky. Pokud víme, tak v případě pana Huspeky se jednalo o výtky, které hodně připomínají předchozí text. Tehdy se jednalo o stavbu baráku pro tehdejšího náčelníka Sedláka a byla z toho pořádná ostuda v tisku."

Tento dopis, obsahující velmi závažné podněty k šetření inspekcí, poslala koordinační rada Občanských komisí Severočeského kraje současně (cestou primátora Ústí n.L.), ministru Rumlovi. Jak se ukázalo, to, že dopis byl poslán přímo ministru vnitra, bylo velmi prozíravé.

Od šéfa inspekce JUDr Kolaji dostali totiž odpověď, že věc je složitá a že její šetření si vyžádá delší dobu. V této odpovědi stojí, že je reakcí na dopis postoupený inspekci sekretariátem ministra. Dopis adresovaný přímo inspekci by tedy asi zůstal bez jakékoli reakce

Na odpověď na položené otázky čekají dodnes.Dosud se nikdo z vedení MV nezajímal o jejich další poznatky, nikdo s nimi o celé záležitosti nejednal.

Když jsme získali tyto informace my, začali jsme zjišťovat další okolnosti a fakta týkající se současného vedení ústecké policie. Ač nedisponujeme potřebným aparátem, zjistili jsme řadu skutečností, které by měly zajímat inspekci MV. Pokud bude mít zájem, rádi jí je sdělíme. Pokud ne, budeme o nich v příštím čísle informovat naše čtenáře.

Pro začátek uvádíme jen některé údaje o minulosti krajskéh šéfa ústecké policie Josefa Trejbala.

Před rokem 1989 sloužil pan Trejbal řadu let u dopravní policie. Později byl členem potápěčského družstva MV. V roce 1983 byl v souvislosti s finančním podvody této složky zatčen a delší dobu byl ve vyšetřovací vazbě. Pak byl z vazby propuštěn a zároveň byl propuštěn i od MV a vyloučen z KSČ. Proti těmto postihům se pan Trejbal odvolal a v polovině 80tých let byl rehabilitován a znovu přijat k polici. Bylo mu na jeho žádost rovněž vráceno členství v KSČ. Pak pracoval jako šéf dopravní policie v Litoměřicích.

Nyní již déle než rok, vykonává funkci ředitele policie severočeského kraje. Nejprve byl výkonem této funkce jen pověřen, ale od 1.1. 1993 byl ministrem Rumlem do funkce ustanoven.

Pavla Grünthalová