--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel
Název: Skandály jsou politikum
Zdroj: NN Ročník........: 0003/019 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Laissez passer buduje předpolí neokomunismu a neofašismu Personální skandály letošního léta pod názvy aféra Wallis, aféra "bytových machinací" generálního prokurátora Šetiny a východočeská rumová aféra nejsou prostými kriminálními případy přes snahu členů ODS je takto pro veřejnost pojmenovat. Jejich úsilí nabylo povahu politické směrnice pro soud a orgány činné v trestním řízení v rozporu s původními reakcemi protagonistů. Zůstává otázkou, zda tak bylo učiněno po dohodě s politickou levicí, jejíž tisk včetně levicové ČT 1 a hradecké redakce Českého rozhlasu aféry rozpoutal a živí, či zda k tomuto kroku liberální ODS jako typickou stranu středu i v jejím "marais" politickém chování nutí jiné důvody. Ať již libertinské, nebo kompromitující v jiném významu slova libertinismus. Premiér Václav Klaus po návratu z florentské dovolené k aféře Wallis zaujal velmi tvrdý politický postoj a klasifikoval ji jako "útok na ekonomickou reformu, transformaci a privatizaci". Viktora Koženého bez podání důkazů a objasnění osobních motivů vyvinil. Pomineme-li reminiscence na normalizační slovník Vasila Biľaka, které původní vystoupení Václava Klause evokovalo, zůstávají stále nezodpovězené otázky. Jaké chyby se dopustil elitní pracovník bývalé I. správy StB Wallis, že byl panem Koženým v rozporu s výsledkem vyšetřování vojenské prokuratury obviněn z vydírání? Byl exministr Čermák jediným ministrem vnitra, který udržoval s panem Koženým užší vztahy? Jaké měl k této osobě vztahy a jaké kontakty exministr Ján Langoš? Z jakých důvodů měl Viktor Kožený výsadu volného pohybu na FMV a dalších aktivit zejména ve vztahu k fondu bývalé technické správy StB? Prováděly složky MV technické práce v sídle Harvardských fondů v Klimentské ulici? Jestliže ano, jaké? A jak zní účet? Získával pan Kožený již v roce 1990 exkluzivní informace od komunistického managementu státních podniků a bank? Jestliže ano, proč? Nedošlo v těchto případech k porušení tehdy platných zákonů o služebním a státním tajemství? Z jakých důvodů a s jakými informacemi či úkoly přešli do Harvardských fondů elitní příslušníci bývalé StB? Byl pan Kožený v osmdesátých letech za svého pobytu v zahraničí objektem zvláštního zájmu kontrarozvědných služeb USA a zejména FBI? Jestliže ano, proč? Jsou v souboru tzv. kompromitujících dokumentů pana Wallise na osobu pana premiéra také "Piccasovská akta" vztahující se k nadačním aktivitám a krádeži obrazů Pabla Piccasa z Národní galerie? Využívá nebo zamýšlí využít těchto dokumentů německá strana v jednáních o dvojjazyčných nápisech míst v našem pohraničí a v blokování snah po nastolení otázky po sudetoněmeckých arizacích včetně fyzické likvidace našich "sudetských" židovských spoluobčanů po Mnichovu 1938? Jsou již všechny ukradené obrazy Pabla Piccasa německou stranou vráceny? Měl v této události účast evidovaný spolupracovník StB pan Vincenc Kramář mladší?

Letní aféry v sobě obsahují nebezpečné pozdně výmarské liberální téma, které připravilo nástup hnědé totality, jejíž zrůdnost odhalilo jen několik bystrých duchů tehdejší světové politiky. Dlouho ji nikdo nechtěl vzít na vědomí. Stejně tak si namlouváme, nebo nám je namlouváno, že stoupáme i tváří v tvář hindenburgovskému poklesku ve verzi malého českého člověka, kompromitující osobnost i úřad generálního prokurátora... Hlubší souvislosti těchto jevů naznačuje východočeská rumová aféra. Názornou představu o ní dávají dokumenty v. o. s. JHS a žádosti o zahájení vyšetřování, adresovaná nejvyšším ústavním činitelům.

Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání Krátká 10

111 00 Praha 10

V Hradci Králové dne 17. srpna 1993 Věc: Protest proti neobjektivnímu informování veřejnosti a s ním spjatým poškozováním hospodářských zájmů a občanských práv Televizní kanál ČT 1 od 30. července 1993 v pořadech Události a Události, komentáře informoval veřejnost o tzv. východočeské rumové aféře způsobem poškozujícím občanská práva, hospodářské zájmy majitelů v. o. s. JHS, jejích zaměstnanců, s následným poškozením pověsti v. o. s. JHS u domácích a zahraničních partnerů. Na neobjektivním výběru a zpracování zpráv měli spoluúčast dva nejmenovaní ústavní činitelé a vysoký policejní představitel, kteří ve spolupráci s východočeskými pracovníky hromadných sdělovacích prostředků aféru načasovali na dobu nepřítomnosti ministra vnitra Jana Rumla a podle plánu ji takto provedli. O své činnosti i o aktivní spolupráci nejmenovaných ústavních činitelů a vysokého policejního představitele byl podán důkaz redaktorem ČT 1 panem Vlastimilem Weinerem dne 10. srpna 1993 mezi 17.04 až 17.50 hodinou v pořadu Radiofórum, vysílaném ze studia Českého rozhlasu v Hradci Králové za přítomnosti následujících osob: JUDr. Ladislav Pavlíček (do 1. dubna 1993 vrchní komisař České policie, nyní pardubický podnikatel - firma PRAGMA), Petr Haš (ředitel Českého rozhlasu v Hradci Králové), Jiří Lorenc, Oldřich Bíla, Milan Dus (redaktoři Českého rozhlasu v Hradci Králové), Vladimír Fořt (redaktor novin - Pochodeň). Ve věci našeho protestu upozorňujeme zejména na následující fakta. 1. Kanál ČT 1 v uvedených pořadech nepravdivě informoval veřejnost o údajných podnikatelských aktivitách zakládajícího člena v. o. s. JHS RNDr. Jana Horského v době jeho výkonu funkce zástupce ředitele Východočeského ředitelství Policie České republiky. Tendenčnost a záměr v šíření této nepravdivé zprávy spatřujeme v tom, že si ji pracovníci ČT 1 ať záměrně, či z nedbalosti, neověřili u vedení v. o. s. JHS, nebo u kompetentních orgánů Policie České republiky.

2. Kanál ČT 1 ve svém vysílání bez našeho souhlasu zveřejnil Výpis z obchodního rejstříku v. o. s. JHS v jednom případě i s uvedením plných osobních údajů společníků (jména, příjmení a úplné adresy), a to v souvislosti s informacemi o rumové aféře. Tímto způsobem byla veřejnost uváděna v omyl, stejně jako naši obchodní partneři, neboť v nich vzniklo přesvědčení o neserióznosti a nekalé činnosti v. o. s. JHS jejím uvedením do souvislosti s podvodným podnikáním formou fingovaného vývozu lihovin.

3. Uvedený způsob manipulace s veřejným míněním vedl některé celní orgány k "prohlídkám" kamiónů našich zahraničních obchodních partnerů na hraničních přechodech pod záminkou hledání ukrytých lihovin. Tato aktivita spolu s pomlouvačnou kampaní neznámých osob, opírajících se o informace ČT 1 a některých novinových titulů, způsobila zmrazení probíhajících obchodních jednání s partnery v. o. s. JHS na neodhadnutelnou dobu. Zahraniční a někteří domácí obchodní partneři své jednání zdůvodňují pochybnostmi o serióznosti v. o. s. JHS s odkazem na výše uvedené informace některých hromadných sdělovacích prostředků, zejména kanálu ČT 1.

Styl manipulace s informacemi a praxe, proti níž protestujeme, ohrozila v. o. s. JHS v pověsti a dalším trvání. Narušení kontraktačních jednání přináší v. o. s. JHS hrozbu bezprostředních ztrát ve výši 30 milionů Kč. V případě zhroucení odbytu našeho pardubického závodu, vyrábějícího těžkou konfekci a závodu v České Skalici, vyrábějícího výrobky z kožešin a kůže se zaměřením na export, odhadujeme ztráty mezi 250 až 300 miliony Kč s následnou nezaměstnaností minimálně pro 500 osob. V tomto smyslu námi kritizované zpravodajství ohrožuje naše zaměstnance a sociální smír v Pardubicích a České Skalici.

Ve svém protestu se odvoláváme na důkazní materiál protestu Ministerstva vnitra České republiky, archiv ČT 1 a archiv Českého rozhlasu. Svým podáním sledujeme obhajobu podnikatelských, zaměstnaneckých a občanských práv. Náš protest nesmí v žádném případě sloužit jako argument proti svobodě tisku a svobodnému šíření informací.

Na závěr pouze konstatujeme, že se společnost JHS nikdy nejen na "rumové aféře", ale na žádných podobných nezákonných transakcích nepodílela.

Petr Jirousek

z pověření společníků v. o. s. JHS

Přílohy:

Podnět k šetření Úřadu na ochranu ekonomických zájmů

Na vědomí:

Prezident ČR Václav Havel

Předseda Poslanecké sněmovny ČR Milan Uhde Komise pro sdělovací prostředky Poslanecké sněmovny ČR Prezident Policie ČR Stanislav Novotný

Ministr pro správu nár. majetku a jeho privatizaci Jiří Skalický ČT 1, 2, 3

Český deník

Lidové noviny

Telegraf

Hradecké noviny

Pardubické noviny

Český rozhlas Praha

Český rozhlas Hradec Králové

ČTK Praha

Prezident České republiky

Pan Václav Havel

Pražský hrad

110 00 Praha 1

V Hradci Králové dne 17. srpna 1993 Vážený pane prezidente,

majitelé firmy v. o. s. JHS byli spolu se svými zaměstnanci poškozeni ve svých hospodářských zájmech a občanských právech neobjektivním informováním veřejnosti televizním kanálem ČT 1 a redakcí Českého rozhlasu v Hradci Králové ve věci tzv. východočeské rumové aféry ve dnech po 31. červenci 1993. V pořadu Radiofóra Českého rozhlasu redaktor ČT 1 Vlastimil Weiner dne 10. srpna 1993 v době vymezené časem 17.04 až 17.50 podal svědectví o tom, že pokyn k rozpoutání aféry dal " Nejmenovaný ústavní činitel" s tím, že v dalším vývoji kampaň koordinoval další "nejmenovaný ústavní činitel" ve spolupráci s "nejmenovaným vysokým policejním představitelem". Vzhledem k tomu, že z titulu Vaší funkce jmenujete do výkonu úřadu ústavní činitele, z nichž dva měli rumovou aféru rozpoutat a řídit, Vás žádáme o iniciování šetření v dané věci a sdělení jmen těch ústavních činitelů, kteří jsou v pozadí rozpoutané aféry, načasované na dobu nepřítomnosti ministra vnitra pana Jana Rumla proto, že při ní došlo k poškozování pověsti v. o. s. JHS, jejích hospodářských zájmů a občanských práv.

Věříme, že šetření Vašeho úřadu přispěje k upevnění demokracie v naší republice a účinné obhajobě občanských práv.

Pro Vaši informaci přikládáme kopii našeho protestu, adresovaného Radě ČR pro rozhlasové a televizní vysílání.

Petr Jirousek

z pověření společníků v. o. s. JHS

Předseda Poslanecké sněmovny ČR pan Milan Uhde

Poslanecká sněmovna ČR

Sněmovní ulice

110 00 Praha 1

V Hradci Králové dne 17. srpna 1993 Vážený pane předsedo,

žádáme Vás o zahájení šetření ve věci tzv. "východočeské rumové aféry", která vážně poškodila hospodářské zájmy v. o. s. JHS a občanská práva jejích členů. Uvedená aféra měla být řízena a koordinována "dvěma nejmenovanými vysokými ústavními činiteli" v době pobytu ministra vnitra Jana Rumla mimo území republiky. Svědectví o této skutečnosti podal redaktor ČT 1 Vlastimil Weiner dne 10. srpna 1993 mezi 17.04 až 17.50 hodinou v pořadu Radiofóra, vysílaném ze studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde výslovně uvedl, že počátek publicity o rumové aféře byl odsouhlasen "nejmenovaným vysokým ústavním činitelem" a koordinován dalším "nejmenovaným ústavním činitelem" ve spolupráci s "vysokým policejním představitelem".

Žádáme Vás o informování o výsledku Vámi iniciovaného šetření a sdělení jmen oněch "vysokých ústavních činitelů" v zájmu obhajoby našich hospodářských zájmů a občanských práv.

Pro Vaši informaci přikládáme kopie korespondence, kterou jsme v uvedené věci rozeslali.

Petr Jirousek

z pověření společníků v. o. s. JHS

Komise pro sdělovací prostředky PS ČR Poslanecká sněmovna

Sněmovní ulice

110 00 Praha 1

V Hradci Králové dne 17. srpna 1993 Vážení poslanci - členové Komise pro sdělovací prostředky, zasíláme Vám kopii našeho Protestu proti neobjektivnímu informování veřejnosti a s ním spjatým poškozováním hospodářských zájmů a občanských práv, který jsme adresovali Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Žádáme Vás o její projednání a sdělení stanoviska k dané věci v zájmu rozvíjení demokracie a svobody v šíření informací i v zájmu obhajoby lidských a občanských práv v případě zneužití těchto svobod. Petr Jirousek

z pověření společníků v. o. s. JHS

Presidium Policie ČR

Policejní president

pan Stanislav Novotný

Strojnická 27

170 00 Praha 7

V Hradci Králové dne 17. 8. 1993 Vážený pane policejní presidente,

způsob informování veřejnosti o tzv. "východočeské rumové aféře" ČT 1 a některými deníky vážně poškodil hospodářské zájmy v. o. s. JHS a občanská práva jejich členů. Redaktor ČT 1 Vlastimil Weiner v pořadu Radiofóra vysílaném dne 10. srpna 1993 mezi 17.04 až 17.50 hodinou ze studia Českého rozhlasu v Hradci Králové veřejně prohlásil, že dal k publicitě souhlas "nejmenovaný vysoký ústavní činitel", a že publicita byla koordinována dalším vysokým ústavním činitelem za aktivní spoluúčasti "nejmenovaného vysokého policejního představitele".

Na základě tohoto svědectví Vás žádáme o zahájení vyšetřování v dané věci a sdělení jména onoho "nejmenovaného vysokého policejního představitele". Informace jsou nutné k soudní obhajobě hospodářských zájmů v. o. s. JHS, jejích zaměstnanců a občanských práv všech, jež neobjektivní zpravodajství postihlo. Pro Vaši informaci přikládáme část korespondence, kterou v uvedené věci vedeme.

Petr Jirousek

z pověření společníků v. o. s. JHS

Vážený pan

dr. Jiří Skalický

ministr

Ministerstvo pro správu nár. majetku a jeho privatizaci České republiky

Lazarská 7

110 00 Praha 1

V Hradci Králové dne 17. 8. 1993 Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás s prosbou o prostudování následující zprávy a přiložených dokumentů, obsahujících fakta bezprostředně se dotýkajících činnosti Vámi řízeného ministerstva a ve svém konečném důsledku ohrožující nejen naši firmu, ale v určitém smyslu hospodářskou stabilitu regionu východních Čech a důvěru v serióznost celého procesu privatizace.

Některými sdělovacími prostředky byla v závěru měsíce července letošního roku rozpoutána pomlouvačná kampaň, známá pod názvem "Rumová aféra". Je vedena proti vysokým státním úředníkům především v různých úrovních řízení Policie ČR a ministerstva vnitra. Do přímé souvislosti s touto aférou byla dána především ve vysílání ČT 1 a zprávami v regionálním tisku i naše Veřejná obchodní společnost JHS se sídlem v Hradci Králové. Veřejná obchodní společnost JHS byla založena 12. 7. 1990 třemi společníky - Petrem Jirouskem, RNDr. Janem Horským a MUDr. Jiřím Skalickým. Zahájila svou činnost z úvěru České spořitelny zadáním konfekční oděvní výroby do tehdejších závodů KARA Česká Skalice a Pragoděv Pardubice, na které jsme jako jedni z prvních v ČR podávali v roce 1991 privatizační projekty. Byli jsme v ČR vůbec první firmou, které byl vládou schválený projekt privatizace formou přímého prodeje realizován. Bylo to v případě kožešnické továrny KARA Česká Skalice, kterou vlastníme od února 1992, textilní továrnu bývalého Pragoděvu Pardubice jsme stejnou formou koupili v říjnu téhož roku. Oba závody jsme koupili plně na úvěr včetně značných neprodejných zásob, jejichž hodnota přesahovala hodnotu vlastních privatizovaných objektů. Kromě neúměrného objemu skutečně většinou neprodejných zásob, které vlastníme dodnes, jsme byli nuceni převzít i značnou část pohledávek po lhůtě splatnosti s. p. Pragoděv a navíc odborné učiliště s téměř 300 učni.

Poškozováním zájmů firmy od počátku převzetí textilní továrny bude v. o. s. JHS prokazovat samostatným podáním a žalobami na konkrétní bývalé vedoucí pracovníky, kteří zneužili své postavení v naší firmě pouze pro své soukromé podnikatelské aktivity a v době působnosti v naší firmě uplatňovali svůj vliv na zaměstnance a obchodní partnery výlučně ve svůj prospěch, prakticky přímo proti zájmům JHS.

Firma JHS zaujímá svým způsobem ve zpracování těžké dámské konfekce (vlněné pláště) dominantní postavení v ČR. Investovali jsme nemalé prostředky na získání samostatných obchodních aktivit v zahraničí (Holandsko, Itálie, SRN, Švédsko, Francie). V současné době je kapacita obou našich továren více než z 90ti % závislá na práci ve mzdě pro zahraničí. Přesto jsme, ovšem opět pomocí úvěru, připravili ve spolupráci s předními českými návrháři kolekci plášťů pro tuzemský trh v hodnotě téměř 16 milionů Kč.

Vážený pane ministře,

výše uvedenou kampaň považuji za nutné posuzovat s ohledem na rozhodující podíl zahraničního, převážně německého kapitálu v regionálních sdělovacích prostředcích a snahu o získání dominantního majetkového podílu tohoto kapitálu v konfekční výrobě ČR. Mimo jiné sledovala tato kampaň nepochybně podkopávání důvěry zahraničních partnerů vůči firmě JHS. Ztráta této důvěry by měla za následek zablokování veškerých dlužních plateb ze zahraničí a bezprostřední bankrot firmy. V době vrcholící sezóny v našem odvětví by došlo k zastavení výroby a objem nesplněných závazků plus objem vyčíslitelných škod uplatnitelných ze strany zahraničních zákazníků by několikanásobně přesáhl hodnotu veškerého námi zprivatizovaného majetku, současně by došlo k úbytku nejméně 500 pracovních míst v regionu.

Růst samostatnosti naší firmy při současném zásadním odmítání zahraniční kapitálové účasti je trnem v oku především bývalým komunistickým šéfům, na které se v rámci privatizace nedostalo dostatečně velké sousto. Navíc nám určitě nemohou zapomenout naši angažovanost v občanských komisích zabývajících se vyšetřováním činnosti StB, ve kterých jsem v letech 1989 - 1990 působil jak já osobně, tak RNDr. Jan Horský, který nyní působí ve funkci zástupce ředitele Krajské správy České policie. Mimo jiné jsme oba aktivně vystupovali v případu Pavla Wonky, při osvobozování "špiona" Jirouta, při získávání povolení k pobytu pro ing. Markarjanse z bývalé SSSR v době, kdy byl i se svou rodinou bezprostředně ohrožován na životě a v řadě dalších politických i občanských aktivit. Již tehdy jsme byli skandalizováni a zastrašováni a denně nám bylo vyhrožováno. Mohu doložit podáním z prosince roku 1989 na konkrétní agentku StB, která mi vyhrožovala zastřelením. Ovšem tato současná, vysoce profesionálně organizovaná kampaň neohrožuje nyní pouze nás jako soukromé osoby, ale může mít vážné politické a hospodářské důsledky, včetně ztráty prestiže našich privátních firem v zahraničí s již dříve uvedenými důsledky, včetně možných sociálních otřesů v našem regionu a ztráty důvěry ve vládní činitele.

Prosíme Vás proto, vážený pane ministře, abyste naší zprávě a přiloženým dokumentům věnoval pozornost a přispěl k vyjasnění celé žádosti, prosíme, abyste podpořil i naši snahu o objektivní informování veřejnosti. Vyslovujeme v této souvislosti naléhavou prosbu o osobní přijetí, neboť rozsah a dosah veškerých souvislostí lze přednést a posoudit pouze při osobním jednání. Pro Vaši informaci přikládáme část korespondence, kterou v uvedené věci vedeme.

Petr Jirousek

z pověření společníků v. o. s. JHS

Rumové pochybnosti a otázky

Východočeská aféra si po ukončení vyšetřování a soudního jednání zaslouží hlubokou analýzu. Již v současné fázi vyjevuje, kdo a jak vstoupil na scénu. Přehlédneme-li otázky presumpce neviny zejména ve vztahu k uvězněnému JUDr. Kracíkovi, vystupuje do popředí bezohlednost kampaně levicového tisku. Na stránkách smutně proslulých normalizačních žurnalistů v Mladé frontě Dnes na sebe vzaly líčení hodné Rudého práva a Volkische Beobachteru popisem otce JUDr. Kracíka nesoucího se zbraní v ruce štědrovečerní dárky dcerám do svého bytu se zamlčením připravené akce proti tomuto muži hradeckou zásahovou jednotkou vyslanou do Pardubic...

Vyšetřování rumové aféry musí veřejnosti zodpovědět mnoho závažných otázek. Některé nastolila v. o. s. JHS. Jiné se týkají objasnění vztahů mezi policejním důstojníkem Jadrným a bývalým východočeským vrchním kriminálním komisařem JUDr. Pavlíčkem, podnikatelskými aktivitami jeho firmy Pragma ve vztahu k likérce Hobé, firmě Atlantik a bývalému předsedovi JZD Svítkov ing. Novákovi, výletu vybraných východočeských osobností na Kanárské ostrovy v letošním květnu včetně financování této akce, evokující "potlachy" přátel italské opery ve třicátých letech v USA... Role FBIS a bývalého příslušníka StB Zikmunda v rumové aféře zpochybňuje tvrzení pana ministra Rumla o pouhém kriminálním aspektu této události. Tím spíše, že do hry "nečekaně" vstoupil záhadný pan Nováček, který byl pod záminkou "nabídky pomoci panu Zikmundovi viděn v areálu nemocnice v Červené Vodě po záhadném Zikmundově přepadení." Zmíněný pan Nováček byl identifikován jako podporučík Stružák z bývalé Pohraniční stráže.

Bude třeba objasnit vztah pana Stružáka, který odešel ze služby z lustračních důvodů, k bývalému důstojníkovi Pohraniční stráže a řediteli Pohraniční Policie v Hradci Králové panu Skýbovi, jehož někdejší nadřízený a pak zase podřízený podplukovník Medvec musel z hradecké Pohraniční Policie odejít rovněž z lustračních důvodů (KGB) do východočeských podnikatelských aktivit. Pan Medvec se jako podnikatel scházívá s bývalým náčelníkem KS Pohraniční stráže v Hradci Králové panem Pjajkou, který zase udržuje kontakty s bývalým vrchním kriminálním komisařem a současným pardubickým podnikatelem JUDr. Pavlíčkem...

Rumová aféra velmi mnoho naznačuje. Není však třeba událostem předbíhat. Zatím lze jen s lítostí konstatovat, že nedostatek mravnosti na našem "pravém" parlamentním spektru připravuje nové vítězství levice. Politický oportunismus vládní koalice nelze ukrýt pod rouškou slov o pragmatismu. A nemravnost je šancí pro Miloše Zemana jdoucího "vládě po krku".

Pavel Blažek