--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Studničná Jitka
Název: Předání majetku KSČ lidu nebylo dosud ukončeno
Zdroj: NN Ročník........: 0003/025 Str.: 013
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Usneseními federální vlády z 25. července a 25. září roku 1991 byl pověřen ministr hospodářství, aby převzal movitý i nemovitý majetek, jakož i finanční prostředky bývalé KSČ.

V roce 1991 převzalo ministerstvo hospodářství jen jeden podnik, a to vydavatelství Florenc, v hodnotě 55 miliónů korun. Následující rok to byly podniky Pragoservis Praha, nakladatelství Svoboda, Iskra Vsetín, Panavis Teplice, Pálava Břeclav, Kasio Hradec Králové, Deso Děčín, nakladatelství Panorama a vydavatelství Deltapress, vše v celkové hodnotě přes 360 miliónů korun. Finanční prostředky, které musela KSČM navrátit, činily téměř 25 miliónů korun.

Movitý majetek, přebíraný okresními a obvodními úřady, jež jej předávaly rovnou do užívání humanitárním a zdravotnickým zařízením, měl hodnotu přes 30 miliónů, výnosy z prodeje nevyužitelných věcí, které získalo na zvláštní účet ministerstvo hospodářství, činily přes 3 milióny korun. Celkem bylo doposud na zvláštní konto MH převedno 46 miliónů korun, z toho získala 41 miliónů zdravotnická a humanitární zařízení a jeden milión činily náklady spojené s realizací.

Nemovitý majetek, který převzaly a předaly humanitárním organizacím okresní a obvodní úřady, měl hodnotu kolem 72 miliónů korun.

Nedořešeným problémem zůstává majetek ÚV KSČ, jehož movitosti byly sice už předány k humanitárním účelům, ale finanční prostředky doposud převedeny nejsou, protože současná KSČM nesouhlasí s částkou, která jí byla vyčíslena Obvodním úřadem pro Prahu 1.

Stejné problémy jsou i s majetkem OV KSČ, kterým se zabývalo nyní už zrušené ministerstvo kontroly. Záležitost přebírá Nejvyšší kontrolní úřad.

CO SE S MAJETKEM DĚLO DÁL

Objekty, převzaté okresními a obvodními úřady, byly předány podle zásad, které stanovila vláda v usnesení 21. října 1992. Rekreační středisko Iváň za 4,6 miliónu získal bezplatně Okresní ústav sociálních služeb v Kutné Hoře. Další rekreační středisko, ve Smilovicích, v hodnotě 9,9 miliónů dostala Konfederace politických vězňů. Rekreační středisko Líchovy v hodnotě 5 miliónů bylo předáno Svazu tělesně postižených okresu Ústí nad Labem. Chata ve Štítňanech za 104 tisíc korun se stala dětským domovem. Rekreační středisko Hojná Voda za 1,5 miliónu užívá Svaz tělesně postižených v Českým Budějovicích. Budova OV KSČ v Lounech byla prodána za odhadní cenu necelých 41 miliónů třem novým majitelům, z nichž dva ještě nezaplatili a peníze jsou soudně vymáhány. V objektu K 80 v Praze 6 v zůstatkové hodnotě kolem 10 miliónů bude hospodařit Fakulta tělesné výchovy a sportu UK - zde jde o dočasnou stavbu, nacházející se na stavební ploše budoucího areálu fakulty, a po nabytí vlastnických práv fakultou bude demontována.

Bývalá hospodářská zařízení KSČ - PVS Pálava (cena 1 milión korun), Deso Děčín (4,4 miliónu), Kasio Hradec Králové (1,2 miliónu), Panavis Teplice (1,4 miliónu) a Iskra Vsetín (5 miliónů) - byly určeny k likvidaci.

Areál Pragoservisu v Praze 8, Kundratka 19 (odhadní cena 159 miliónů) bude sloužit Praze k umístění technicko-zabezpečovacích služeb a bezpečnostních služeb města. Patřila mu chatová osada Hvozdy, ve které už rok hospodaří Sdružení pro pomoc mentálně postižených. Hotel Arnika (též patřil Pragoservisu), který byl i s lyžařským vlekem oceněn na 37 miliónů korun, měl být předán Svazu tělesně postižených, ale doposud se tak nestalo, protože bývalý ředitel ji pronajal. I toto bude řešit soud.

Velké nakladatelské a vydavatelské domy Svoboda (53 miliónů), Panorama (54 miliónů), Florenc (55 miliónů) a Deltapress (82 miliónů), zestátněné v minulých dvou letech, měly být transformovány v obchodní společnosti, které by ze svého zisku přispívaly na zvláštní účet ministerstva hospodářství, jenž se stalo jejich nynějším zakladatelem. Poněvadž jsou ztrátové, a muselo by naopak ministerstvo přispívat jim, navrhuje MH jejich prodej za úředně stanovenou cenu, přičemž získané peníze půjdou opět na už zmíněný zvláštní účet ministerstva hospodářství. Ostatní nemovitosti, které KSČ užívala, nebyly v jejím majetku, měla jen právo trvalého užívání, které zaniklo nařízením vlády 21. května 1990.

SUMMA SUMÁRUM

Z uvedených sum vyplývá, jaký veliký majetek KSČ byl doposud ministerstvem hospodářství a obvodními či okresními úřady převzat. Samozřejmě, že ve skutečnosti jde o majetek s hodnotou několikanásobně vyšší, neboť částky zdaleka neodpovídají tržním cenám. V této částce nejsou započítány finanční prostředky ÚV KSČ a majetky Okresních výborů KSČ, o jejichž výši komunisté doposud licitují, a jejichž definitivní vyčíslení ještě není známo. Uvědomíme-li si, kolik stál provoz a údržba všech objektů, kolik stály sjezdy, kolik dolarů věnovala KSČ komunistům v SSSR, kolik činily platy komunistických papalášů a zaměstnanců jejich aparátů a další nespočetné výdaje, sotva obstojí doposud slýchané tvrzení komunistů, že si na to všechno našetřili z členských příspěvků. Ostatně - jejich účetnictví bylo tak prapodivné, že své tvrzení ani nemohou spolehlivě dokázat.

Máme též jedinečnou příležitost přesvědčit se o tom, jak to komunisté s hesly "vše pracujícímu lidu" mysleli a jaký vztah měli a stále mají k lidu nepracujícímu, tedy k tělesně postiženým, k dětem a ke starším spoluobčanům. Přestože si to komunisté nepřejí, majetek, který neoprávněně získali a nestačili zašantročit, bude právě těmto lidem sloužit.

Jitka STUDNIČNÁ