--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Unie státních zaměstnanců
Název: Výzva k poslancům parlamentu ČR k podpoře názorů unie
Zdroj: NN Ročník........: 0003/025 Str.: 026
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 14.10.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Rozdíly v pojetí zákona o státní službě mezi MPSV a UNIÍ státních zaměstnanců pro vytvoření demokratické státní správy. 1. Návrh zásad zákona zpracovaný MPSV k 20. 4. 1993 měl 223 zásad na 209 stranách. Druhý návrh z 30. 6. má 237 zásad na 184 stranách. Prvý protinávrh UNIE měl 89 paragrafů na 19 stranách. 2. MPSV předpokládá, že zákon o státní službě bude jediný, kterým se státní zaměstnanci budou řídit. Protinávrh UNIE bere za základ zákoník práce, který musí platit pro všechny pracující v ČR. Státní zaměstnanci jsou jen jejich částí, musí proto pro ně platit zákoník práce a specifický dílčí služební zákon. Pokud se to neprosadí, budou stejné věci ve dvou zákonech.

3. MPSV otázku "bezúhonnosti" pokládá za jedinou morální pojistku a vykládá ji v zásadě č. 19 takto: "Bezúhonnost se pro účely tohoto zákona rozumí, že nedošlo k pravomocnému odsouzení pro úmyslný trestný čin". Protinávrh UNIE je v "čestném prohlášení". 4. Podle MPSV bude v přechodném období o tom, kdo do státní služby přejde, rozhodovat jediný člověk - vedoucí služebního úřadu. Protinávrh UNIE předpokládá tři komise. Prvou složenou ze zástupců parlamentních stran. Ta bude jmenovat 7 členů druhé komise na každém ústředním orgánu státní správy. Tato druhá bude hodnotit připravenost stávajících zaměstnanců státní správy pro přechod do státní služby. Druhá komise určí komisi třetí, která po třech letech bude hodnotit "čekatele" (všichni pracovníci stávající státní správy se podle UNIE stávají čekateli a ne pouze ti, kteří např. po ukončení studia podle MPSV do státní služby přijdou).

5. MPSV předpokládá nejdéle 5letou státní službu dočasnou, která by byla určena pro představené v politických funkcích a pro "odborníky, jichž je pro plnění úkolů státní služby třeba". UNIE se domnívá, u "odborníků" jde především o ty, kteří pro lustrační zákon dnes vykonávat vedoucí funkce nemohou. Proto UNIE požaduje, aby státní služba dočasná byla určena jen pro představené v politických funkcích.

6. Materiálem pro schůzi vlády č. j. 52/16364/93 ze dne 30. června je vláda ČR informována, že kromě odborů žádné připomínky k zásadám zákona o státní službě nejsou. V Rudém právu dne 3. 8. 1993 je však uvedeno, že MPSV se s některými připomínkami UNIE nevyrovnalo a předalo je legislativní radě vlády.

Závěr:

Protože si je UNIE vědoma, že zákon o státní službě je jeden z nejdůležitějších, prosí tímto způsobem poslance, aby se jí přihlásili na vrátnici Parlamentu ČR nebo na adrese UNIE státních zaměstnanců: BOX 116, 100 00 Praha 10, pokud by chtěli pomoci v prosazení správné verze tohoto zákona, který v prvém návrhu formou "Zásad pro zaměstnávání pracovníků státní správy a postup jejich zabezpečení" předložili členové UNIE ještě jako OF pracovníků ústředních orgánů státní správy prezidentovi, předsedovi Federálního shromáždění a předsedům všech tří vlád již 11. dubna 1990.

(Bližší materiály jsou ve vrátnici Parlamentu). 15. 10. 1993

ş 19 Čestné prohlášení

Prohlašuji na svou čest, že budu sloužit občanům této země v souladu se zásadami demokracie, humanity, mezinárodně platných lidských práv a demokratického práva, že budu působit na to, aby legislativa odsoudila minulost tím, že zločin bude označen nepromlčitelným zločinem a krádež nepromlčitelnou krádeží. Aby tak mohl být vytvořen skutečně právní stát, ve kterém zákony vyjadřují skutečné právo, obhajují pravdu a životní jistoty pro všechny občany.

Potvrzuji svým podpisem, že:

a) jsem se nikdy nezkompromitoval perzekuováním spolupracovníků či jiných občanů pro jejich politické, náboženské nebo jiné smýšlení, ani jejich sociální původ,

b) vyhovuji podmínkám zákona č. 451/1991 Sb. v původním znění, c) jsem nikdy nebyl, nejsem a nebudu spolupracovníkem žádné zahraniční zpravodajské nebo výzvědné služby typu KGB, Securitate a Stasi,

d) nejsem a nebudu v žádné organizaci, hnutí či náboženské sektě, která svou působností ohrožuje základy demokratické společnosti, jinak smýšlející skupiny občanů, osobnost člověka, jeho rodiny, jeho psychický stav a péči o záchranu jeho života, e) nebudu ve svůj prospěch zneužívat informace, které na svém pracovišti získám, ani je předávat, aby mohly sloužit k neoprávněnému prospěchu jiných.

Jsem si vědom důsledku okamžitého skončení státní služby při zjištění jakéhokoli nepravdivého údaje tohoto čestného prohlášení.

....................... ......................... titul, jméno, příjmení adresa trvalého pobytu

..................

rodné číslo V ............... dne ............

.................

podpis

14. 10. 1993