--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kubík Jiří
Název: Plzeňské korouhvičky
Zdroj: NN Ročník........: 0003/025 Str.: 027
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 24.09.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Článek Josefa Kudláčka Pravice na rozcestí (Český deník 24. 9.), snad konečně otevřel oči i těm skalním příznivcům ODS, kteří dosud souhlasili mnohdy bezzásadovou pragmatičností některých představitelů ODS. Plzeňská ODS vznikla z levicově orientovaného OF, když větší část vedení plzeňského OF včas vystihla, odkud fouká vítr a prozřetelně se přidala ke Klausovu křídlu. Klasickým případem je někdejší Klausův náměstek (dnes nám. min. Skalického) ing. Jurečka. Počátkem roku 1989 zakládal v Plzni Obrodu, po listopadu 1989 se stal představitelem škodováckých odborářů a odtud byl přes plzeňské OF jen krůček k funkci náměstka ministra financí, a tím pádem i k členství v ODS. Tehdejší vedení plzeňského OF vytvořilo z bývalých komunistů nový okresní úřad (dnes naštěstí zrušený), kde vysoké funkce zastávali lidé, kteří ještě v květnu 1989 organizovali akce proti účastníkům pietního aktu za padlé americké vojáky. O tom všem tehdejší představitelé plzeňského OF věděli. Později když se stali členy ODS, bylo jejich souznění s kapitalizujícími se komunisty stejně vřelé, podle hesla "za špinavé peníze špinavou práci." Přenechali zcela levici vliv v Plzeňském deníku a na tzv. Západočeské univerzitě. Vůbec jim nevadilo, že největší plzeňské podniky jsou zcela ovládnuty komunisty. Plzeňský primátor si nedávno pochvaloval, jak výborně se s komunistickými poslanci na radnici spolupracuje. Zapomněl dodat, že se to na plzeňské radnici jen hemží zasloužilými komunistickými úředníky. Pragmatický postoj však zakazuje všímat si takových maličkostí. Co bychom si dělali starosti, když vše za nás zařídí naši poslanci v parlamentu. V Plzni zvolená poslankyně ČS Anna Röschová předkládá jeden návrh zákona za druhým. Že občas zapomene přijít hlasovat o důležitém zákonu a ten pak díky tomu není přijat, je jen zanedbatelná maličkost. Obzvláště vyniká zásadový postoj paní poslankyně v souvislosti s návrhem celního zákona. Spolu s poslanci Výborným a Bendou připravila před prázdninami novelu celního zákona. Podle novely se poslanci neměli podrobovat běžné celní prohlídce (neumožňoval prohlídku kufříku ani osobní prohlídku). Byl zdůvodňován teorií poslanecké imunity, přičemž privilegia v novele navrhovaná nejsou běžná v demokratických státech. Prezident tuto novelu nepodepsal s odůvodněním, že překračuje rámec imunity stanovený ústavou a vrátil ji k novému hlasování. Tentokrát novela neprošla, protože poslanci se zřejmě zalekli nepříznivého ohlasu veřejnosti.

Je zajímavé sledovat, jak se měnilo stanovisko navrhovatelky Anny Röschové k jejímu vlastnímu návrhu zejména poté, když se návrh setkal s odporem veřejnosti.

Respekt 1993/23: "Imunita je od toho, aby poslance chránila před takovými situacemi, aby se nestávalo, že celníci poslance záměrně zdrží a on pak nestihne důležité jednání". (Do zdrželo poslankyni Röschovou, když svojí nepřítomností při hlasování zavinila nepřijetí návrhu ODS o televizní radě?)

Svobodná Evropa 15. 9. 1993

"Domnívám se, že poslanecká imunita nesahá tak daleko, aby, co se týče celního řízení, měli nějaké výhody, to je něco úplně jiného". (Proč paní poslankyně v rámci novely tyto výhody pro poslance navrhovala?)

Svobodná Evropa 15. 9. 1993

"Já jsem trošku se smutkem sledovala, že byl velice špatně přijat návrh této novely. ... Podle mě je rozumné, že sněmovna se přiklonila k názoru pana prezidenta".

Když pominu snahu paní poslankyně točit se tak, jak vítr fouká, jímá mě hrůza z toho, že snad ještě tři roky se bude poslankyně Röschová aktivně podílet na tvorbě zákonů. Takovéto podcenění úlohy legislativce se vymstí samotné ODS. Proč se vedení ODS, které tak často zdůrazňuje nutnost profesionalizace důležitých oblastí řízení státu, alespoň nepokusí zprofesionalizovat tak důležitou činnost, jakou je tvorba zákonů?

Jiří Kubík