--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Fax pre domino
Zdroj: NN Ročník........: 0003/026 Str.: 018
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V slovenskom týždenníku DOMINO č. 41, z roku 1993, bol na strane dva uverejnený článok pod názvom: Bude sa v stánkoch PNS predávať červená ortuť? Úvodom sa pripomína, že jedného rána sa v redakcii objavil fax, v ktorom boli zverejnené publikované údaje a tieto vraj už kolujú aj v parlamentných kuloároch NR SR.

Mená figurujúce v tomto článku sú uvedené len v iniciálkach. Hlavnú úlohu tu hrá istý JUDr.Ing. J.M., majiteľ firmy S., spol. s r.o. Nepochybne, je tu nielen mnoho zaujímavého, ale aj diskreditujúceho, pre tzv. najmúdrejšiu slovenskú vládu pod vedením Vladimíra Mečiara.

Mňa ovšem zaujala pasáž, v ktorej sa hovorí, citujem: "M. sa dobre poznal a často stýkal s pracovníkom federálneho ministerstva vnútra K., ktorý bol v roku 1986 z tejto funkcie odvolaný, pretože bol jednou z kľúčových osôb zapojenou v afére "Babinský". Po svojom odvolaní bol K. vymenovaný za veľvyslanca... Lekár, ktorý ho pitval,skonštatoval, že K. bol zavraždený.

M. mal cez K. prístup k materiálom ŠtB, ešte v roku 1989 M. sľuboval za úplatok 60 000 korún zlikvidovať konkrétne spisy k jednej zo zložiek ŠtB."

Vzhľadom k tomu, že po novembri 1989 som sa zaoberal osobou, ktorá ktorá v predchádzajúcom citáte má skratku K. a v dotyčnej pasáži sú určité nepresnosti, pokúsim sa dať veci skutočnú fazónu. Som si vedomý, že v určitých kruhoch nastane zdesenie, lebo, aj keď K. je už niekoľko rokov po smrti, jeho zápisník, kde sú zaznamenané hriechy vtedajších mocných existuje a ja nepochybujem, že raz prezradí svoj obsah.

Skratka K. patrí generálovi Kováčovi, ktorý bol námestníkom federálneho ministra vnútra Vratislava Vajnara. Paradoxom bolo, že keď sa v roku 1986 prevalila kauza "kráľa Oravy" Babinského, v ktorej lietali v tom čase najvyšší komunistickí funkcionári, rozhodli sa vtedajší mocní, že z generála Kováča urobia obetného baránka.

Vratislav Vajnar ako minister FMV ho prepustil z funkcie námestníka, neskôr bol potom zaistený a väzobne vyšetrovaný. Po prepustení sa rozhodol navštíviť v tom čase generálneho tajomníka ÚV KSČ Miloša Jakeša, čo aj dopredu avizoval. Nebol však prijatý, no s osobou, s ktorou tam prišiel do styku, dal jasne najavo, že úlohu obetného baránka neprijme. Potom bol poslaný do Bulharska, kde na československom veľvyslanectve pôsobil ako vojenský pridelenec.

V zasvätených kruhoch sa hovorilo, že tu bol gen. Kováč ožiarený a že prsty v tom mala mať bulharská štátna bezpečnosť.

Nakoniec aj vo faxe, ktorý zverejnili noviny Domino sa konštatuje, že lekár, ktorý ho pitval, hovoril o zavraždení. Keďže sa tu ale neuvádzajú podrobnosti, dovolím si časť z mojich poznatkov, ako som ich získal od jeho bývalých spolupracovníkov, trochu doplniť.

Po návrate z Bulharska začal gen. Kováč mať zdravotné potiaže. Bol liečený v špeciálnom sanatóriu v Podunajských Biskupiciach. Trpel neznesiteľnými bolesťami, ktoré sa zo dňa na deň zvyšovali. Ubúdali mu krvinky a postupne sa mu rozpadalo tkanivo. Po jeho smrti bola prevedená pitva, ktorú viedol prednosta oddelenia a zároveň riaditeľ sanatória v Podunajských Biskupiciach pán Malík. Pri pitve dozerala aj vybraná skupina príslušníkov štátnej bezpečnosti z XII. Správy FMV v Bratislave.

Generál Kováč nebol natoľko naivný, aby v štádiu choroby, ktorá ho postupne likvidovala, nepochopil, čo je vo veci. Všetko nasvedčuje tomu, že najbližšiemu okruhu rodinných príslušníkov sa o tom aj zdôveril. Preto aj jeho manželka, keď žiadala po pitve jeho chorobopis, ho nedostala. Prednosta oddelenia pán Malík sa pravdepodobne postaral o jeho stiahnutie. Samozrejme, mysliaci čitateľ dokáže pochopiť, na čí asi príkaz.

Samozrejme, určité kruhy dobre informovaných ľudí vedia, že pokiaľ budú existovať kompromitujúce materiály gen. Kováča na vtedajších mocných, z ktorých mnohí sa angažujú hlavne v ekonomickej sfére, musia urobiť všetko, aby zabránili tejto kauze dať verejný priestor.

Uvítal by som, keby osoby, ktoré posielali fax novinám Domino a "zabudli sa predstaviť", poslali niečo aj našej redakcii. Pokiaľ by som usúdil, že sa nejedná o podrazy, mali by sme si čo povedať.

Lebo kauza gen. Kováča nie je len slovenskou záležitosťou. A pokiaľ by som mal toto doplniť, bolo by aj v Prahe niektorým ľuďom horko. Čo si o tom myslíte páni V. a K., bývalí vysokí funkcionári na FMV, v čase, keď bol gen. Kováč na funkcii námestníka federálneho ministra vnútra? Záverom chcem poznamenať, že pokiaľ by som sa dozvedel, že po vyjdení tohoto článku by deti niektorých ľudí mali mať problémy, alebo keby ich otcov znova prepadlo nejaké rómske komando, mimo iného ozbrojené aj železnými tyčami, bude zverejnené, kto je v pozadí.

Vladimír PAVLÍK