--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Werner Jan
Název: Stále Temelín
Zdroj: NN Ročník........: 0003/026 Str.: 020
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

"Vídeňský starosta Helmut Zilk napsal americkému Kongresu protest proti atomové elektrárně Temelín", ..."Podle informací Ligy proti rakovině onemocní každý čtvrtý občan České republiky zhoubným nádorem a každý pátý na jeho následky umírá"... "Rusko potvrdilo, že loď patřící jeho Tichomořské flotile vypustila v sobotu tekutý jaderný odpad", ..."Greenpeace požádalo vládu o přepracování zásad tzv. energetického zákona" ... "Čím zaplatíme Temelín?" ...

Vivat Temelín

Jako rodák z jihočeského městečka a majitel rekreační chalupy nedaleko od něho, obě cca 25 km od JE Temelín (podle zlých jazyků v prvním ochranném pásmu v případě havárie), se již zcela sobecky nemohu dočkat, až bude dokončovaný druhý blok JE v provozu. Budu, podle sice mlhavých, ale přece jen kompetentními soudruhy vyřčených slibů, svítit a topit el. proudem (skoro) zadarmo. Díky páře z kondenzačních věží se nebudu muset bát ozónové díry, rakoviny kůže, úpalu a úžehu a jiných nepříjemností způsobených slunečním svitem. Mírné, blahodárné zvýšení radioaktivity vyhubí choroboplodné zárodky. V případě neduhů pohybového ústrojí se nebudu muset vláčet do lázní Jáchymov - postačí odjet na chalupu, ale zase ne moc nadlouho.

A což potom zemědělci ze širokého okolí - soukromníci i kolchozníci - budou se modlit k věžím na obzoru, které je zbavily starostí s vláhou, neboť nebude jediného dne bez vlažičky. Možná, že i jejich produkty porostou nejen jako z vody, ale i z bekerelů a dají vzniknout novému progresívnímu trhu - vedle ekopotravin i atompotraviny.

Určitě i turisté se k Temelínu jen pohrnou. Sice ne ti nejbohatší, ale pro mezinárodní věhlas celého regionu to vrchovatě postačí.

Očekávání světlých zítřků mi kalí snad jen pomyšlení na to, že dobrodinci, kteří mně (a nejen mně) všechny tyto vymoženosti nezištně zajistili, se na nich nebudou moci plně podílet. A protože skromnost tady není určitě na místě, měly by být dobré skutky podle zásluhy odměněny. Tedy: rozpočet výstavby JE Temelín jistě příliš nezatíží, když se mezi Temelínem a Týnem nad Vltavou postaví útulné panelové sídlišťátko s výškovým administrativním centrem uprostřed pro ty nejzasloužilejší nositele vyznamenání "Za zásluhy o výstavbu Temelína" (možno finančně nenáročně upravit ze stávajícího vyznamenání "Za zásluhy o výstavbu"). Do této urbanistické oázy uprostřed zdravé jihočeské přírody ať vděčný národ přesídlí na věčné časy a nikdy jinak ty, kteří ve jménu technického a ekonomického pokroku rozhodli pro dostavbu - generální ředitelství ČEZ a jeho zaměstnance, členy dnešní vlády ČR s rodinami a další pečlivě vybrané zasloužilé instituce i jedince (např. zastoupení fy Westinghouse pro východní Evropu). Věřím, že do spuštění JE do zkušebního provozu se to stihne. Všichni nepochybně rádi vymění nezdravé prostředí dekadentní Prahy za optimistické panorama "atomové katedrály", která je bude vítat každého jitra do nového dne. Nebudou mít už ani důvod utíkat odtud, jako z Prahy každý víkend, do přírody a když už někdy zatouží po změně vděční Severočeši, určitě nezůstanou pozadu a vyberou jim vhodnou rekreační lokalitu - třeba Libkovice nebo Chabařovice.

Jistě, najdou se závistivci a šťouralové, kteří začnou hned vykládat cosi o Listině lidských práv a o tom, že občan si může svobodně zvolit své bydliště. Ale přátelé, kdo z vás by si svobodně nezvolil mezi exhaláty se dusící Prahou a svěží přírodou v sousedství mírového atomu a nenaplnil tím jiné své právo zakotvené v Listině - právo na čisté životní prostředí? A pak, jaká to bude rána pro pochybné argumenty potrhlých ekologů! Konečně, přece bychom si nenechali takové diamantové mozky unikat do ciziny. Vezměte si, že na takové Floridě zločinnost překonává i Václavák a odnášejí to prý hlavně cizinci. Místnímu gangsterovi je úplně jedno, že takový mírumilovný cizinec je nepostradatelným poradcem firmy Westinghouse. Kdepak, žádný únik mozků! Zkrátka, naplňujeme biblické: Hoden jest dělník mzdy své. Bohumil MACHÁČEK

Poznámka: Společně s pokračující stavbou JETE a s hrozbou jejího uvedení do provozu množí se protesty ze všech stran. Jen jaderná a vládní lobby (což je totéž) jakoby neviděla a neslyšela. Je stále jasnější, že se nejedná o pomoc severním Čechám, ani o krytí energetických nároků státu ani o jiné "veřejně prospěšné zájmy", ale o zájmy čistě soukromé, vázané na několik rozhodujících osob. Jde o hru velkých peněz a moci, jde o hru na život a smrt. Hráči však do hry nesázejí jen svůj život, ale životy generací. Neštítí se ani falešných karet (reklama ČEZ ve sdělovacích prostředcích, tiskoviny ČEZ, nenápadné, ale jasně mluvící články v tisku - viz např. Lidové noviny z 22. 10. 1993 - "Ústup od jaderných elektráren?" a mnohé další, sliby výhod obyvatelům postižených regionů atd. atd.), nepřiznají barvu. Dokladem toho je i následující dopis redakci NECENZUROVANÝCH NOVIN:

Vážení přátelé,

děkuji vám za zveřejnění velmi hodnotného článku "Temelín" v NN č. 14. V porovnání s ním jsou různé prohlasy vládních činitelů trapným blábolem, svědčícím o nekompetentnosti, o jednostranné informovanosti. Dodávám ještě několik poznámek:

1. V investičních nákladech na výstavbu JE se i odborníci utnou. Typová sovětská elektrárna 4 x 440 MW v Dukovanech měla stát cca 13 miliard Kčs a nakonec stála hodně přes 30 miliard.

2. V článku I. Dejmala v NN č. 14 je informace: "... Nyní projekt počítá s dostavbou dvou reaktorů opatřených kontejnmentem podle západního vzoru...". Nikoliv, jedná se o kontejnment sovětský, na jehož problematické či závadné předpínání ve šroubovici upozorňovala řada našich techniků.

Na zkušebním stendu VÚIS, pracoviště Brno (ing. Horáková), byl tento sovětský způsob zkoušen a výsledkem byla ztráta vneseného předpětí třením přes 70 %. S jakou ztrátou počítal sovětský statický projekt, nikdo nevěděl, a pravděpodobně ani dnes neví. Čs. činitelé angažovaní služebně ve výstavbě JETE (ČEZ, EGP) odmítli nedůvěru sovětské straně sdělit, protože pro ně to nebylo politicky únosné, báli se o funkce. Dodávám, že čs. strana dokonce nežádala od sovětské strany žádný statický výpočet stavebních konstrukcí, a to nejen od kontejnmentu, ale od žádné budovy žádné JE stavěné u nás. Tento postup byl vrcholem absurdity (také projev posranosti před vrchností a nezodpovědnosti vůči občanům).

3. V letech 1988 - 1990 jsem pracoval v Průmyslových stavbách Brno na likvidaci stavební části jaderné elektrárny A-1 v Jaslovských Bohunicích, částečně i na typu VVER 2 x 440 MW (Jaslovské Bohunice V1 a V2, Dukovany, Mochovce). Likvidaci technologické části řešila Škoda Plzeň, Energoprojekt Praha a VÚJE Trnava (hlavní koordinátor). Jen vývoj likvidačních postupů stál mnoho milionů a dosud není ukončen. Výše uvedený státní úkol v letech 1988 - 1990 stál asi 68 milionů, a to byl tehdy již druhý státní úkol na řešení likvidace JE. Náklady na likvidaci malé JE se tehdy počítaly na mnoho miliard a rizikové faktory zhlediska radiace při dekontaminaci, demontážích a demolicích JE nemohou být nikdy zcela odstraněny. Naši hospodářští ministři zřejmě o problémech s likvidací JE nepřemýšlejí, snad ani nechtějí, protože by tak žoviálně a jasnozřivě nemohli o budování JE před občany hovořit.

S pozdravem

ing. Jan WERNER

Co k tomu dodat? Snad výkřik: LIDI, PROBUĎTE SE! HOŘÍ NÁM CHALUPA! Bude však slyšet v cinkotu drobných peněz, bude vnímán při vidině "budoucí prosperity"? Budeme se chtít vzepřít mocným a mocnějším, když nás, celou generaci, učili opaku? Ano, ONI učili, jsou to ti stejní soudruzi dobrodruzi!

Josef SLEZÁČEK