--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Procházková Květa
Název: Vizír na špinavé peníze?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/026 Str.: 032
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 13.10.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Vizír na špinavé peníze? Parlament se bude v nejbližší době zabývat návrhem ministerstva spravedlnosti umožňujícím postih praní špinavých peněz. Ještě předtím se však na ústavněprávní výbor sněmovny obrátil bývalý poslanec FS Bohuslav Hubálek s cílem tento návrh vylepšit. Není to trochu odvážné, kdy vy, právní samouk, radíte právníkům? "Nemohu za to, že mě život dává s právem stále dohromady." Narážíte asi na to, že jste byl obětí práva a také na svobodě jste se musel dlouhá léta bránit zvůli. A vidíte, nakonec jste pomáhal zákony vylepšovat a stal se dokonce autorem zákona o době nesvobody. Oč jde ale ve vašem novém návrhu?

"Mrzí mě existence špinavých peněz, které mohou pošpinit i naši privatizaci - a v té jde o miliardové hodnoty! Každého kořistníka to musí lákat. Vážím si lidí, kteří chtějí podnikat, ale těžkosti postkomunistického období využívají i různí nepoctivci, zvláště když v roce 1990 byly zrušeny všechny zákony týkající se rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví. Rád bych viděl právníky, kteří na to přišli! Má-li se toto opomenutí napravit, navrhuji, aby při privatizaci byla vyhlášena nepromlčitelnost lhůt k postihu nepoctivosti."

Obávám se, že poslanci-právníci tím nebudou nadšeni. V právní praxi to není běžné řešení.

"Také naše privatizace není běžná. Navíc znám stav naší justice a represivního aparátu. Není v jejich silách, aby všechno prošetřili a zvládli, takže nepoctivcům stačí přečkat pět až osm let a budou Ţza vodouŢ. Jestliže řekneme, že přesuny majetku v privatizaci budou nepromlčitelné, každého podnikatele to vybídne k serióznějšímu jednání."

Co navrhujete, pokud se někomu podaří proklouznout? "Náš nynější trestní řád umožňuje nejvyšší pokutu jeden milion korun. Podle vládního návrhu se má tato pokuta zvýšit na pět milionů a já navrhuji, aby u aktů privatizace byla pokuta ve výši zcizené hodnoty, a k tomu aby nepoctivec zaplatil ještě dvacetiprocentní úrok. Uvažuji logicky. Jestliže se někomu podaří ulít sto milionů, vyplatí se mu zaplatit pět milionů. Podle mého názoru by měl platit nejen on, ale i ten, kdo mu špinavé peníze půjčil."

A co když váš návrh nebude pro dnešní parlament přijatelný? V budoucnosti se nelze k této věci vrátit?

"Pokud by se někdy v budoucnu prokázalo, že v privatizaci šlo o praní špinavých peněz, budou postihu bránit promlčecí lhůty. Pokud se promlčecí lhůty zruší, budeme se opět přít o retroaktivitu - zpětné působení zákonů. Tomu by se mým návrhem dalo včas předejít. Myslím, že politik je ten, kdo vidí aspoň dva kroky dopředu. A jak se poslanci k mému návrhu postaví? Kdo bude proti, ať se nezlobí, ale tím prokáže, na které straně stojí a koho brání. Jestli jsou mu milejší řekněme subvence, nebo jestli je důležitější, aby ve státě vládl pořádek a právo." Děkuji za rozhovor.

K. Procházková

(Rovnost, středa 13. 10. 1993)