--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vidlařová Eva
Název: Jak nám komunisti ukradli dvoukolák
Zdroj: NN Ročník........: 0003/026 Str.: 007
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 27.10.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

27. 10. 1993 oslavovali komunisté Brna a okolí 75 let Československa. Před rokem 1989 KSČ zakazovala jakoukoliv pozitivní zmínku o vzniku a existenci demokratické republiky, takže jsem byla zvědava, kam se letošní oslava výročí bude ubírat. Soudruzi nezklamali. "Kubánský projev" s. Grebeníčka a pak obligátní plivání na vládu, prezidenta a bolševické zdůvodnění potíží ekonomiky, které za bolševika nebyly.

Z redakce NN jsem si na tuto slávu přivezla plný vozík starších čísel novin ještě s recesistickým názvem Rudé Krávo a nabízela zúčastněným zdarma. Soudruzi opět nezklamali. Chroničtí čtenáři Rudého Práva rozebrali Rudou Krávu se slovy "...nikdy bych si to nekoupil, ale když je to zadarmo, ....". A brali tak dokonale, že mi zbylou Rudou Krávu vzali i s vozíkem. Přítomná Městská policie na oznámenou krádež nereagovala.

Zato reagovala na činnost občanů, kteří si demokraticky přišli na nám. Svobody zaprotestovat proti farizejům s červenými hvězdičkami pod klopou. A to vpravdě demokraticky. Nechala bez povšimnutí různé výpady komunistů, aby vzápětí likvidovala verbální odpůrce komunistických blábolů. Nejznámější Brňák v Čechách - architekt Lumír Šimeček, který bojový ryk komunistů podmalovával ruční sirénou, byl, přes protesty občanů, nechutně odvlečen na přilehlou úřadovnu Policie. Nedávno se pan architekt, dle mínění práva v Brně dopustil trestného činu vůči prezidentovi republiky, známým to hodem jablkem, nyní se už zas, a to na komunistické manifestaci, něčeho dopustil (Že by stará siréna?). K Lumírovi Šimečkovi mě nechali měštští policisté na Běhounské ul. přisednout a tam si nás dvě hodiny bez nejmenšího vysvětlení (obvinění) nechali. Asi se čekalo, zda Lumír nenapadne veřejného činitele, jak to údajně učinil, ač spoután, v době svého zatčení po svém hodu jablkem na pana prezidenta. Pan Šimeček nenapadl a za dvě hodiny nám bylo dopuštěno odejít z úřadovny Městské policie Brno.

Závěrem konstatuji, že si redakce NN nechala ukradnout redakční vozík, ale nenechala si ukrást ruční sirénu coby předmět doličný a dále, že Městská policie v Brně ochránila důstojnost komunistické oslavy tím, že eliminovala odpůrce komunismu - chartistu Šimečka.

Demokracie v Brně i za cenu shovívavosti k propagaci komunismu zvítězila? Není i zde podoba se shovívavostí činnosti Policie v Praze 28. 10. 1993 čistě náhodná??

Brno 29. 10. 1993

Ing. E. Vidlařová