--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kroupa Jaroslav
Název: Kdo má čisté ruce, nemusí se bát
Zdroj: NN Ročník........: 0003/026 Str.: 008
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 26.10.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Snaha ODA odvolat primátora města Brna 26. 10. 1993 nevyšla Z 51 přítomných zastupitelů městské radnice (celkem je jich 60) primátora chtěli odvolat tato zvolená uskupení:

1. Jiřina NEHYBOVÁ - Sdružení pro Brno 2. Václav MENCL - Sdružení pro Brno

3. Dalibor VALÍK - Sdružení pro Brno 4. Jiří P. KŘÍŽ - Sdružení pro Brno

5. Václav ČERMÁK - Sdružení pro Brno 6. Tomáš VENCÁLEK - Sdružení pro Brno

7. Petr KUČERA - Sdružení pro Brno 8. Jiří EIBEL - KSČM

9. Ivan MAŠEK - KSČM

10. Pavel BŘEZA - KSČM

11. Radomír ROZEHNAL - OF

12. Magda ČEKANOVÁ - OF

13. Jaroslav VOTOUPAL - OF

14. Jiří BERKA - Moravský demokratický blok 15. Oldřich BEDNÁŘ - Moravský demokratický blok 16. Jiří MALANTA - HSD-SMS

17. Jaromír PUK - Republikánská unie 18. Michal LAMPARTER - KDS

UŽ SE NEMOHLI SNÉST

Píše se rok 1990. V Brně se z OF odštěpuje skupina lidí, které se říká "Šabatovo křídlo", tzv. šestačtyřicítka, později vystupující jako koncepční skupina KC OF Praha, do komunálních voleb jde pod značkou Sdružení pro Brno. Tato skupina lidí kandidovala pouze na lukrativní křesla městského magistrátu. Na zastupitelstvech městských částí je nenajdete. Ještě v paměti zůstávají jejich volební plechové štíty na sloupech trolejového vedení, resp. nosných drátech. Jestliže někdo pláče, že pan Klaus do komunální politiky ODS v Brně nezasahuje, tak po něm chce moc. Ona totiž ODS do zastupitelstva volena vůbec nebyla. To jenom na okraj. Současné politické obsazení komunálních zastupitelstev je svým způsobem ojedinělé. ODS, ODA, OH... nikdo nevolil. Je to stav posttotalitní doby. Tyhle nové komunální strany nemohou hovořit svými programy jménem voličů, protože voleny nebyly. O to více překvapuje aktivita oblastní rady ODS v Brně v čele s vedoucím patologem Masarykova onkologického ústavu MUDr. Rejtarem vůči politice primátora, který sice po rozpadu OF zakládal ODS, ale odpovídá voličům za program OF. Kdopak si to však už pamatuje?

ARGUMENTY ODA

Na zasedání zastupitelstva Jiřina Nehybová (pracovnice Nadace Fondu místní správy ČR - vzdělávací a konzultační centrum regionu Brno) čte zcela vážně:

"Pan primátor před budovou Janáčkova divadla nereprezentoval město důstojným způsobem. Úroveň projevu primátora při návšvěvě prezidenta v Brně se nesla v duchu polopravd, pomluv a napadání politických uskupení v městě zastoupených v zastupitelstvu města Brna. (Pozn. autora: primátor se vyjádřil o nekonstruktivním přístupu k řešeným problémům v zastupitelstvu města bývalých členů Sdružení pro Brno).

Občané sami dali najevo svůj nesouhlas s takovouto reprezantací. Netaktnost vůči prezidentovi vzhledem ke své délce projevu rozšířil primátor i na zcela netaktní nepozvání starostů městských částí na slavnostním přijetí při příležitosti návštěvy prezidenta naší republiky Václava Havla."

Jiřina Nehybová předčítá druhý argument pro odvolání primátora: "Sněm starostů pověřuje magora magistra Rubinu napsat jménem sněmu starostů dopis Kanceláři prezidenta republiky ve věci neúčasti starostů městských částí Brna při návštěvě prezidenta Havla v Brně, což si myslím, že je zcela závažné usnesení, neboť se jedná o významný orgán našeho města."

Pozn. autora: Sněm starostů je neoficiální orgán. Pozn. Jiřiny Nehybové k oslovení magor magistr Rubina: "V některých kruzích se toto oslovení používá celkem běžně, není na tom nic až tak komického."

PREZIDENTSKÁ KANCELÁŘ

Volám do prezidentské kanceláře, hovořím s garantem prezidentské návštěvy v Brně, panem Miroslavem Šafaříkem. Předkládám mu argumenty ODA.

Miroslav Šafařík: "Doufám, že je už u vás na radnici klid. Setkání prezidenta se starosty se nedělá. Není to obvyklé. V Praze to též neděláme. Byli jsme v Ostravě, a také setkání se starosty nebylo. Kdyby se starostové ozvali před návštěvou ... ale to bychom museli vyřadit program návštěvy onkologického ústavu. S návštěvou v Brně jsem byl spokojen. Cestu jsme organizovali my. Beru to na sebe. Reakce ODA je naprostý nesmysl. Primátor měl dobrou vůli a vyhověl. Tleskali mu, nebylo to opoziční. V žádném případě nebyl vypískán (pozn. aut.: jak psaly Lidové noviny). Lidé chtěli Havla. (Pozn. aut.: pískot sládkovců byl slyšet i při projevu Havla). Vše byla řádná dohoda na naše přání. Chtěli jsme délku projevu 20 minut, aby se pan prezident mohl porozhlédnout.

MALÝ ČESKÝ ČLOVĚK

Sněm starostů - 26. 10. 1993 (koncept dopisu)

Vážený pane prezidente,

dovolte, abychom touto formou vyjádřili politování nad protokolem Vaší poslední návštěvy v Brně.

Tak, jako občané města Brna s hlubokou demokratickou tradicí, i my ve Vás vidíme nejenom kulturní a politickou osobnost světové současnosti, ale především ve Vás vidíme představitele našeho státu, prezidenta České republiky.

Vážený pane prezidente, domnívali jsme se, že máme nejenom právo, ale zejména povinnost Vás přivítat a pozdravit jménem městských částí a jejich občanů.

Již několikrát v minulosti jsme byli účastni protokolu významné návštěvy v městě Brně. I princ Charles se cítil mezi námi v Brně, dle jeho vlastního ujištění, velmi nepříjemně.

Vážený pane prezidente, prosíme Vás, abychom Vás, při Vaší další oficiální návštěvě města, jako starostové městských částí sdružených ve Sněmu starostů, mohli přivítat a vzdát Vám náležitý hold.

S hlubokou úctou

VYJASNÍ SE NĚKDY NAD BRNĚNSKOU RIVIÉROU? Posledním argumentem k odvolání primátora byla objednávka částečně doplněna z důvodů firmy Argo. Byla podepsána 4. 6. 1993 a 6. 6. 1993 po oboustranné dohodě byla stornována. Firma prosadila podmínku: Když nájemní smlouva uzavřena nebude, bude cena uhrazena do 30 dnů po provedení oprav. Což je prý podle slov podnikatelů zcela běžný postup.

Z prohlášení firmy Argo:

23. 6. 1993 po kampani v novinách a v televizi rozhodla Rada města Brna o tom, že areál se nebude rekonstruovat, respektive bazény předané fy Argo k rekonstrukci si převezme zpět Kulturní informační centrum (dříve Park kultury a oddechu), kterému RMB uložila uvést je do provozu k 15. 7. 1993.

Považujeme toto rozhodnutí za unáhlené a chybné z několika důvodů:

- bazény nevyhovují ani technickým, ani hygienickým předpisům (viz odborný posudek a vyjádření hygienika)

- užívání bazénů nebo jejich napuštění a následné přezimování bez námi navržené rekonstrukce způsobí další destrukci železobetonových konstrukcí až k obnažení výztuže a budoucí opravy budou podstatně dražší než naše řešení

- zprovoznění bazénů, které samo o sobě stojí asi 6,5 mil. Kč a na které nemá město peníze, jsou doslova peníze vyhozené oknem, neboť za stávajícího stavu nemůže stejně nikdo soudný dát souhlas k veřejnému provozu bazénů

1. 7. 1993 Zastupitelstvo města Brna schválilo 6,5 mil. Kč pro KIC na zprovoznění bazénů. Takže místo řešení, které by město nestálo ani korunu a které by přineslo obyvatelům města Brna špičkové koupaliště, bude na Riviéře provozován naprostý zmetek, který je nebezpečný a nehygienický. Titíž lidé, kteří doslova vyhodili 70,0 mil. Kč za tento zmetek, dostali k dispozici na nové mrhání městskými penězi (a tedy penězi daňových poplatníků) dalších 6,5 mil. Kč.

Tolik z prohlášení firmy.

Proč rada takto rozhodla? Bála se lidské závisti? Anebo byly podmínky pro město nevýhodné? Nebo se bála, že pronájem Riviéry vybrané firmě nemusí být zastupitelstvem odhlasován? To ukáže čas. Ukáže se také, zda vybrané sdělovací prostředky odvedly dobrou práci pro město Brno. (Pozn. aut.: Na J. P. Kříže, který tuto kauzu publikoval v MF Dnes pod titulem Klondike po brněnsku a v Reflexu s originálním názvem Brněnský klondike, je podána žaloba).

VZPOMÍNKA NA ZEMŘELÉHO

Je čas dušiček. Vzpomíná se na zemřelé. Je to právě rok, co byl odvolán z primátorského křesla Václav Mencl. Říkalo se mu "malý Napoleon". Vzpomeňme si na něj jeho vlastními slovy: ... "Role primátora je složitá... Když není vybudován úřad a všechno nefunguje, teprve se to buduje, a přitom už se má něco dít, není možné Brno zastavit. Až když něco vybudujeme a budeme mít vše jasné, budeme moci něco dělat."

Byli jsme vystavěni třem rovinám: 1. Budování systému

2. Rozjíždění Brna ve velkých věcech, aniž bychom měli jasnou koncepci (například nemáme jasnou regulaci)

3. Zařizování tisíce denních věcí

V tomto směru je bohužel tato role trochu autoritativní, a musí být autoritativní, jinak se to dělat nedá, a občas musí praštit do stolu, že to bude takhle. Někdo prostě musí rozvrhnout, protože není nikdo jiný, který by to v této době udělal. Plně si to uvědomuji, že to není v souladu s demokracií, jak bychom si ji představovali. Jak bych si ji představoval já, že by o tom měly rozhodovat odborové orgány. To by musely rozhodovat permanentně, a navíc by musely mít věci připravené, a nemáte je kdy připravit. V řadě případů je to otázka mé intuice, zda se spletu nebo nespletu... Nejhorší na tom je, aby člověk tomu nepodlehl. Aby nešel proti demokratickým pravidlům hry: co musí přestat a kde musí přestat, a to je samozřejmě dost složitý proces. Možná, velice jsem o tom přemýšlel, protože to považuji za základní věc starosty i kohokoliv, bavili jsme se o tom s kolegy starosty, a oni mají stejný problém - můžete se jich na to zeptat: jak si odebírat rozhodovací pravomoc a přesouvat ji jinam, a přitom budovat systém, který to umožňuje. Je to dost kontradiktní. Pokud jde o mne, spočítal jsem si, že za celé čtyři roky jsem moc pracoval. Jinak, pokud mi dovolíte osobní poznámku, tak v podstatě jsem měl nejnižší hodinový plat za svou kariéru. Což je zajímavé pro ujasnění."

EPILOG

Sedím s kamarádkou v Bavorské pivnici. Naproti nám sedí dva muži. Jeden z nich stále něco píše. Zaujalo mne to. "Co si myslíte o zastupitelstvu", ptám se ho. "Měl jsem rád Mencla. Jsem ale vožralej jak prase, k tomu mě ještě okradla vrchní." "Máš si dát pozor", říká mu přísedící.

"Počítám s poctivostí."

"Buď realista, listopad s klíčema byla jen šaškárna. Jsem realista a peníze se mi jen hrnou."

"Tam jsou dveře a už sem nechoďte", ukazuje na okradeného číšnice.

"Je to tristní", říká mi kamarádka. "Co je to tristní?"

"Smutné."

Je to tristní: Od 1. ledna 1994 se budou obyvatelé města Brna doma koupat za 12 haléřů na 10 litrů vody. Schválilo to zastupitelstvo města Brna. Kdo hlasoval pro, se mi nepodařilo zjistit.

Jaroslav KROUPA

Reakce na výrok předsedy českého parlamentu Milana Uhdeho, který v Respektu (18. - 24. 10. 1993) prohlásil:

"Už jsem slyšel od svých voličů, že primátor Horák a jeho poradce Pokorný mají Brno jako svůj vlastní pašalík a na zájmy občanů se vůbec neohlížejí." Tolik Milan Uhde. Zasedání zastupitelstva bylo 26. 10. 1993 (pozn.: zajímavá časová shoda v Respektu).

Pane Uhde,

v posledním čísle časopisu Respekt v článku redaktorky Hobstové jste se vyjádřil k působení pana primátora Horáka a mne v Brně. Pokud je Vaše vyjádření autentické, tak je považuji za podlost. To, že se schováváte za své voliče, je podlost ještě větší. Pokud tak vysoký ústavní činitel, jakým jste Vy, je ochoten bez jediného důkazu a naprosto unfair způsobem zapojit se do špinavé kampaně proti brněnskému primátorovi, musím si nutně klást několik otázek.

Jednou z nich je, kde jste se tolik ušpinil, že musíte darebákům, kteří jsou ochotni obléci kabát kterékoliv strany na své cestě k moci a kteří tuto kampaň organizují, nahrávat jak potřebují, nebo pokud tomu tak není, pak je to problém Vašeho charakteru. Pokud náš parlament obsahuje více poslanců, kteří jsou ochotni propůjčit se k něčemu podobnému, co jste učinil Vy, nelze se divit, že důvěra v náš parlament trvale klesá.

S pozdravem

Pavel Pokorný

Z TISKOVÉ KONFERENCE KDU-ČSL BRNO 25. 10. 1993

(Pozn.: MUDr. Rejthar - předseda ODS v Brně, je vedoucím patologem Masarykova onkologického ústavu).

Otázka položená řediteli onkologického ústavu MUDr. Josefu Drbalovi:

"Slyšel jsem, že předseda ODS v Brně, patolog Rejthar usiluje o vaše křeslo. Mohl byste se k tomu vyjádřit?"

MUDr. Drbal: "Celé 2 roky vyvíjí destruktivní činnost. Opakovaně jsem ho na to upozorňoval, jestli konkrétně usiluje na toto místo, nemohu říci. Je pravda, že podobné způsoby používal i proti předchozímu vedení. Používá způsoby, které jsou nepřijatelné. Myslím si, že je trošku rozpolcená osobnost. Pokud ale tady není, nerad bych o něm dále hovořil."

PRIMÁTOR K NÁVRHU ODVOLÁNÍ

25. 10. 1993

Nebývalá kampaň za moje odvolání mě zastihla na dovolené. Jde o dlouhodobě připravované divadlo opozice v čele s ODA, KSČM a ODS (části podporované oblastní radou). Ohánějí se třemi body. Údajným porušením jednacího řádu dne 1. 9. 1993, kdy bylo zaregistrováno při pokračování ZMB 32 poslanců, ale v sále jich bylo 28, což není ani po důkladném právním rozboru v rozporu s jednacím řádem, protože prostory jsou ozvučeny (stejné je to i v parlamentu ČR).

Druhý argument, který jsem se v novinách dočetl, je, že jsem podepsal objednávku na vykachličkování bazénů, což není pravda. Cauza Riviéra se vleče od r. 1986, a stála radnici přes 70 mil. Kč. Za mého předchůdce V. Mencla byla vybrána firma Argo podivným způsobem, tedy nikoli za mého působení. Proto jsme se členy nynější RMB, na rozdíl od mého předchůdce, který nedokázal zprovoznit areál za dva roky statování, na radnici, přijali usnesení v 89., 92. a 93. RMB vedoucí ke zprovoznění Riviéry. Nechal jsem vypracovat posudek soudním znalcům, a podle něj objednal opravu povrchu bazénů, nikoliv však jejich okachličkování. A to po závěrečné poradě za účasti tajemníka magistrátu, vedoucího hospodářského úseku MMB, vedoucího odboru hospodářského rozvoje MmB, odboru výstavby, gener. ředitele fy Argo a právníka MmB dne 4. 6. 1993, protože termín, který byl stanoven pro zprovoznění, 1. 7. 1993 se blížil a zasedání RMB bylo plánováno na polovinu června. Opravu měl uhradit budoucí pronajímatel, nikoliv město Brno, jak je ve štvavé kampani záměrně zamlčováno. Protože však byla vzápětí odstartována novinová kampaň, došel jsem k závěru, že pronájem Riviéry vybrané firmě nemusí být zastupitelstvem odhlasován, proto jsem dva dny poté objednávku zrušil - viz doklady. Nedošlo tudíž k zahájení prací, a tím samozřejmě došlo ke skluzu ve zkušebním provozu areálu. Pragmaticky řečeno: kdyby město areál podle původního záměru pronajalo, nestálo by ho to ani korunu a mělo by jeden z atraktivních areálu v Evropě. Protože díky autorům štvavé kampaně k pronájmu nedošlo, muselo město uvolnit 6,5 mil. korun z peněz daňových poplatníků na zprovoznění areálu a stojí před problémem, kde vzít další desítky milionů na odstranění vážných závad plynoucích ze znaleckých posudků. Tyto kroky byly činěny s cílem umožnit občanům koupání a rekreaci při známé kritické situaci v Brně. Třetí argument pro odvolání je, že jsem při návštěvě V. Havla v Brně měl dlouhý projev. O projev jsem byl požádán prezidentskou kanceláří v délce 20 minut před vystoupením prezidenta, což jsem považoval za neúměrně dlouhé. Proto jsem jej po dohodě zkrátil na 10 minut. Výše uvedené argumenty tvořené polopravdami odmítám.

K nenávistné hysterické kampani s politickým pozadím se výrazně přidala nově zvolená Oblastní rada ODS v čele s předsedou Rejtharem a místopředsedou Menclem. Oblastní rada, jako politická reprezentace ODS v Brně, která je v současnosti ostudou slušných pravicových politiků v Brně, by měla okamžitě odstoupit z funkce pro šíření demagogie, pomluv, lží a chorobnou ambicióznost. S jednotlivci budu vzniklou cauzu řešit soudní cestou. Domnívám se, že žádný slušný zastupitel nemůže při možném hlasování pro uvedené, smyšlené argumenty zvednout ruku, ale přesto zvu všechny brněnské občany na zítřejší zasedání ZMB, aby se přesvědčili o tom, jak se poslanci ODA, KSČM, část ODS pokusí pošlapat demokracii a vrátit pomocí lží a polopravd stav věcí před listopad 1989, zastavit rozvoj města, nastolit chaos, a tak v plné nahotě dokázat pražským pragocentristům, že potřebujeme v Brně poručníka, nebo někoho, kdo bude ochoten v Praze "pucovat kliky".