--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Studničná Jitka
Název: Iniciativa ODA ke střetům zájmů
Zdroj: NN Ročník........: 0003/026 Str.: 010
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Občanská demokratická aliance připravuje návrh zásad zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR 238/1992 Sb. o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zájmu.

Jednání, které vede ke střetu zájmů, definuje návrh jako jednání, které by mohlo vést ke konfliktu zájmu na řádném a pro veřejnost vhodném výkonu veřejné funkce se zájmy osobními a které by mohlo ohrozit důvěru v nestrannost veřejného činitele a znevážit vykonávanou funkci.

Za nevhodné jednání osob, které uvádíme níže, pokládá návrh ODA zejména: účast na obchodních podnicích přímo napojených na vládu či jinou státní entitu, přijímání jakýchkoliv kompenzací za provedení (nebo neprovedení) oficiálního úkonu s výjimkou řádně stanoveného platu, reprezentování sebe nebo třetí strany v obchodních jednáních nebo jiných komerčních záležitostech vůči státu nebo státní organizaci, využívání informací nabytých v souvislosti s výkonem funkce ve prospěch svůj nebo jiné fyzické či právnické osoby, dovolávání se v záležitostech, které souvisejí s výkonem jeho povolání nebo jiných obchodních záležitostech na svou funkci.

Zjednodušeně by se dalo říci, že jde o snahu zabránit zneužívání informací a svého postavení a zamezit korupci. Zákon by se měl vztahovat (jde o rozšíření) na členy vlády, prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, předsedy a ředitele ústředních orgánů státní správy, na náměstky ministrů a členů vlády, ředitele odborů ústředních orgánů státní správy, členy Bankovní rady, přednosty okresních úřadů, tajemníky obecních úřadů a magistrátů, na poslance Parlamentu a Senátu ČR a konečně i na starosty a jejich zástupce.

Členům vlády, prezidentovi NKÚ a ostatním funkcionářům státní správy, jakož i poslancům-funkcionářům Parlamentu bude, podle návrhu, zakázáno podnikat nebo vyvíjet podobnou činnost a budou smět pouze spravovat vlastní majetek. Nebudou moci být členy řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob a nebude jim povolen žádný další služební či pracovní poměr.

Povolené spravování vlastního majetku respektuje právo občana podržet si svůj majetek (firmu) i po dobu, kdy některou z vyjmenovaných funkcí zastává, aniž by jej musel předat do správy někomu, kdo by jej přivedl k úpadku (nesmí však přijímat státní zakázky). Toto ustanovení je do návrhu zakotveno proto, že státní správa potřebude lidi schopné a podnikavé, které by nezískala, kdyby měli riskovat vlastní majetek. Jeho objem bude po dobu funkce sledován.

Podezřelým se však stává občan, který doposud nepodnikal, a náhle ve funkci nebo po jejím skončení se stane úspěšným podnikatelem.

Poslanci sněmoven nebudou smět přijmout žádnou funkci ve státní správě s výjimkou člena vlády, nebudou moci být ani členy správních rad právnickýh osob. Tento zákaz je dán z toho důvodu, že by byli příliš vytíženi a trpěla by tím buď jejich poslanecká činnost, nebo práce ve státní správě.

Kromě daňového přiznání budou osoby, jichž se zákon týká, předkládat informace o stavu majetku a o kapitálu na začátku funkčního období, a to nejen jejich, ale i jejich příbuzných. Předpokládá se rovněž, že po určitou dobu po odchodu z funkce nebude moci dotyčná osoba pracovat tam, kde by mohla služebních informací zneužít ve svůj prospěch. Časový limit není v návrhu zatím určen.

Dodržování zákona bude kontrolovat společný výbor Parlamentu a Senátu. Další výbor vznikne při Kanceláři předsedy vlády, v němž částečně budou zasedat také poslanci.

Návrh zásad zákona se sice zmiňuje o sankcích, ale doposud je nespecifikuje, protože je to záležitost velmi složitá. * * *

Občanská demokratická aliance vychází z faktu, že ne všichni lidé ve funkcích jsou slušní a sledují zájem veřejný. Do státní správy se dostávají i lidé, jejichž hlavním zájmem je nikoliv sloužit, ale pouze získat osobní výhody. Je také mnoho těch, kteří do státních služeb šli s čistým úmyslem, avšak pokušení je příliš silné a lidská povaha někdy příliš slabá, než aby mu odolala.

ODA se v minulém volebním období podílela na podobném návrhu, který ve Federální shromáždění neprošel, ale byl loni schválen, i když v poněkud okleštěné formě, v České národní radě. Platný zákon však přechodnému období transformující se společnosti nestačí a měl by být tvrdší, než je tomu obvyklé se stabilizovaných demokraciích.

Podobný návrh vytvořili v parlamentu před nedávnem sociální demokraté. Vládní koalice po jeho prostudování usoudila, že sice není špatný, ale přes některá dosti tvrdá opatření příliš měkký. ODA začala prosazovat tvrdší variantu a výsledkem této snahy je vlastní návrh.

Z jednání "devítky" vzešla v parlamentu komise, která má za úkol vypracovat a předložit definitivní návrh, který předloží plénu ke schválení pravděpodobně do konce tohoto roku. Základem jejích úvah jsou oba zmíněné návrhy a připomínky poslanců z jednotlivých výborů.

Sledovat hlasování, o jejichž průběhu vám přineseme podrobnou informaci, bude bezesporu velmi zajímavé. Poslanci budou hlasovat o tom, zda omezí v podnikatelských aktivitách sami sebe, což je dost problematické. Mnozí to budou pokládat za útok na svou životní úroveň tím spíše, že jim vláda nikterak nikterak toto rozhodování neusnadňuje například návrhem o zvýšení platů poslanců. Ostatně vláda neprojevila zájem ani o zákon samotný, o čemž svědčí fakt, že jde o poslanecký návrh a nikoliv vládní. Zatím se dá řící, že poslanci jak z vládní koalice, tak z opozice souhlasí s tím, že zákon musí být zpřísněn, jde nyní jen o to, nakolik.

Jitka STUDNIČNÁ