--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Prohlášení k založení nadace NCPI
Zdroj: NN Ročník........: 0003/028 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.11.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

PROHLÁŠENÍ K ZALOŽENÍ NADACE NCPI

Lidstvo provádí skličující neoprávněný experiment, jehož důsledky se dají přirovnat následkům nukleární války...

Ne právě lichotivým konstatováním ohlašujeme vznik NADACE NCPI - Nezávislé centrum na podporu iniciativ, zaměřených na ochranu a zachování přírody a památek na Šumavě. Bohužel, právě výše citovaná skutečnost se stala impulzem pro založení této nezávislé iniciativy, jejíž účelem je :

1. Podporovat všechny aktivity, vedoucí k zachování a ochraně původní šumavské přírody ( lesů, jezer, slatí, fauny, flóry...apod. ), jako i k ochraně a udržování památek nacházejících se v této oblasti, včetně šumavských měst a obcí. Šumavou se rozumí oblast, oddělená od ostatních částí území na severu průsmykem Všerubským a na jihu průsmykem Vyšebrodským, přičemž od vnitrozemí je oddělena pomyslnou hraniční čárou, kterou tvoří města a obce : Všeruby, Klatovy, Sušice, Rabí, Horažďovice, Volyně, Netolice, Křemže, Zlatá Koruna, Pořešín, Žumberk a Nové Hrady. Tyto města a obce přitom spadají do okruhu působení nadace.

2. Sdružovat zájemce o podporu rozvíjejících se aktivit v této oblasti.

3. Iniciovat a pomáhat při vytváření obdobných institucí i v ostatních oblastech ČR a úzce s nimi spolupracovat.

4. Podporovat a vytvářet ekologické myšlení, cítění a jednání obyvatel těchto oblastí, včetně návštěvníků.

5. Podporovat a ochraňovat všechny aktivity, usilující o omezení či zastavení veškerých činností, jež by prokazatelně mohly narušovat, narušovaly a poškozovaly životní prostředí, - 2 -

existenci kulturních památkových hodnot, jako i narušovaly, omezovaly či zabraňovaly potřebám ochrany přírody a památek.

6. Provádět vzájemnou výměnu zkušeností s organizacemi v ČR, SR i s organizacemi v zahraničí, pokud podporují stejné cíle.

7. Provádět publikační, dokumentační, osvětovou a kulturní i hospodářskou činnost sloužící buď bezprostředně či zprostředkovaně k zabezpečení účelu nadace.

Cílem nadace tedy není a nebude formální činnost různých podnikatelů za účelem odpisů z daní či snadného zbohatnutí, jak se stalo módou doby.

V současnosti dochází jak ke snahám, tak ke skutečným neomaleným komerčním zásahům do přírody a životního prostředí po celém území ČR. Rovněž kulturní památky, zejména většina zachovalých a atraktivně situovaných budov, se stává předmětem podivných rozprodejů a následných likvidací o nic méně podivnějšími společnostmi. Jako odstrašující příklad v zacházení s kulturními, historickými hodnotami nechť slouží hlavní město Praha.

Neoprávněným potřebám konzumu se poslední dobou nevyhýbá ani Šumava, jako jeden z, prozatím, nejzachovalejších přírodních a kulturních celků ČR.

Minulé generace nám zde zachovaly hodnoty, na které můžeme a musíme být hrdi. Nemáme nyní však na mysli ta různá panelová obludária ani ostatní hmotné, duchovní a morální splašky reálného socialismu. Otázkou zůstává, jaký je a bude náš vztah k těm kladným hodnotám a hlavně - co zbude po nás!?

Jak to zatím vypadá, tak jsme na nejlepší cestě zanechat po sobě smetiště. Smetiště v podobě jaderných elektráren, betonových koryt, asfaltových tepen, panelových zřícenin... a přírodu či životní prostředí, ve kterém nebudou životní podmínky ani pro krysy a potkany. Je strašné pomyšlení, jaké podmínky k životu připravujeme naši nastávající generaci - 3 -

- svým dětem a vnoučatům, jimž různé nadace na podporu léčení nevyléčitelných chorob, vzniku kterým jsme připravili ideální podmínky, nejsou prakticky již nic platné.

Naše iniciativa tedy nevychází z podstaty nápravy následků a chyb, které jsme si přivodili vlastní vinou. Vychází z myšlenky tyto chyby již více neopakovat, dalším omylům a nejen omylům zabránit. Vychází z myšlenky zachránit a zachovat co nejčistší životní prostředí jako základní podmínku pro zdravý život a vývoj obyvatel, z myšlenky zabránit další devastaci přírody za účelem potřeb nadměrného konzumu. Vychází z potřeb zachovat a chránit všechny kulturní památky jako dědictví předchozích generací, jako rozhodujícího ukazatele kultury a morálky národa.

Šumava je prozatím bezesporu perlou České republiky. Jak dlouho jí zůstane záleží na nás všech. My, členové a dobrovolní pracovníci nadace NCPI, pro to uděláme vše, co bude v našich silách.

Existence každé nadace je však závislá na finanční a materiální pomoci ( darech ) občanů a všech druhů organizací. Finanční dary zasílejte, prosím vás , na bankovní konto nadace u AGROBANKY Prachatice, č.ú.: 415704-544/0600. Věcné dary ( kanc. potřeby, foto-audio-video techniku, počítače, kopírovací techniku, dobové dokumenty, knihy...apod. ) možno zasílat na adresu sídla nadace: Pivovarská 197, 383 01 Prachatice. Každý, kdo do nadace přispěje, bude mít možnost kontroly použití svého daru. O vynakládání finančních prostředků na podporu jednotlivých iniciativ, bude Rada nadace informovat prostřednictvím JČNN a později svých vlastních tiskovin. Rovněž bude veřejnost seznámena s plánem činnosti nadace NCPI pro rok 1994, který je v současnosti zpracováván.

Věříme, že všichni, kterým osud Šumavy není lhostejný naši iniciativu přivítáte a že se stanete našimi podporovateli i spolupracovníky.

Nadace NCPI byla založena 1.11.1993 , je zaregistrovaná na Okresní statistické správě v Prachaticích - IČO 47263776, - 4 -

a oficiální činnost zahájí dnem 1. ledna 1994.

Radek DAVID

zřizovatel nadace NCPI