--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bělohoubek Antonín
Název: Postřehy
Zdroj: NN Ročník........: 0003/028 Str.: 010
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

- Nejspolehlivější záruka, že v příštích volbách dopadneme podobně jako Poláci? - Když se brzy neutvoří politické seskupení méně nedůvěryhodné, než jsou strany dnešní vládní koalice. (Že by se borci dnešní vládní koalice výrazně polepšili, to je při jejich politické a morální otrlosti, při jejich domýšlivosti, chtivosti moci a peněz, skoro vyloučeno!).

- Nevidím žádný podstatný důvod, proč bychom neměli už teď mluvit o našem vztahu ke stranám vládní koalice zcela otevřeně, zcela poctivě, to jest, proč bychom neříkali: Je dost nepravděpodobné, že získáme tolik hlasů, abychom po příštích volbách nemuseli spolupracovat se stranami dnešní vládní koalice. Budeme však s nimi spolupracovat jen se značným sebezapřením, se značným despektem, a to ne z fouňovství, ale se smutkem nad tím, že předáci těchto seskupení jsou tak ubozí, že jim stojí zato dávat často přednost nepoctivosti před poctivostí.

- Základní pochybení ve výchozích konstatováních vedou zákonitě k závěrům více nebo méně mylným. Vyjdeme-li například ze zcela mylného konstatování, že ODS vedou lidé poctiví, budeme plni obav z rozpadu této strany. Ke zcela jinému závěru však dojdeme, když vyjdeme z konstatování, že ODS vévodí političtí zloději. - Nedůvěryhodná už není jen sama ODS, ale i seskupení, která s ní nejsou dosti často v těžkých střetech pro její kolaborování se špínou a se zlem.

- Radikální zlepšení v působení ODS je téměř vyloučeno především proto, že politická a morální otrlost většiny jejích nejvyšších předáků je už nejspíš zcela beznadějná.

- Jestli příštím premiérem bude M. Zeman - bude mít ve vládě komunistických překabátěnců ještě víc, než má "pravicový" Klaus? - Seskupení, které chce být obstojně důvěryhodné, nesmí mít alespoň ve svém vedení lidi morálně rozbředlé, lidi až příliš smířlivé vůči neřádstvu a vůči neřádům nejrůznějších odstínů. - Není snad už ke štěpení přímo přezrálé politické seskupení, které lidi poctivé vypudilo ze svého vedení s pohanou, že jde o "moralisty a jakobíny"?

- Nejen bratříčkování se s ODS, ale i uhýbání před tvrdými střety s ní je v očích lidí velice zklamaných polistopadovým vývojem těžkou kompromitací.

- Důvěryhodnost každého seskupení je nepřímo úměrná míře nanicovatosti lidí, které ještě přijímá. Každý "osvědčený" neřád a špinavec redukuje důvěryhodnost seskupení plného lidí ucházejících až k větší nebo menší nedůvěryhodnosti. - Nemyslím si, že k politické kultuře patří i to, abychom s politickými šarlatány jednali jako s lidmi poctivými a s politickými hňupy jako s lidmi prozíravými.

- Silnější politické seskupení opravdu důvěryhodné po listopadu 1989 ještě nevzniklo. Máme jen více a méně nestydaté politické šarlatány. Všichni se dosud dopouštěli a dopouštějí špatností, k jakým by se seskupení opravdu důvěryhodné nikdy nesnížilo. - Je příznačné i zlověstné, jak málo je dosud jednotlivců (politické seskupení dosud takové neexistuje žádné!), kteří vnímají bratříčkování s předáky dnešní vládní koalice jako povážlivou kompromitaci.

- Rozlišujme státníky a STÁDNÍKY. Státníkem je ten, kdo jako vysoký hodnostář národu morálně vyspělému pomáhá jeho morální úroveň si udržet nebo ji ještě i zvýšit a národ morálně zubožený má co nejúčinněji k tomu, aby se vzpamatoval. Stádníkem je naopak ten, kdo jako vysoký hodnostář vede národ morálně vyspělý k pádu a národ morálně už zdegenerovaný v jeho zubožení vědomě nebo nevědomě udržuje.

Nikdy však nejde jen o etiku. Státník dělá i z nemyslícího stáda lidi přemýšlivé, stádník dělá i z lidí přemýšlivých nemyslící stádo.

Po státníkovi T. G. Masarykovi jsme v nejvyšších funkcích měli a máme už jen více nebo méně provinilé stádníky. (V. Havla a V. Klause nevyjímaje. Při jejich čilé kolaboraci s nekomunistickými špinavci a s komunistickými zločinci jsou jejich nabádání k poctivosti jen licoměrností).

- Pro případ, že bych byl pro svou tvrdost napaden některým z dnešních hodnostářů přímo nebo prostřednictvím některého z jejich lokajů:

1) Odkud berete, můj karateli, tu jistotu, že jste to vy, kdo má právo peskovat mě a že to nejste vy, kdo by se měl zodpovídat z mnoha velikých špatností?

2) Vy se opravdu domníváte, že za naši dnešní potupnou mizérii mohou drsní poctivci?

Ant. Bělohoubek