--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Obavy M. Tomina byly oprávněné
Zdroj: NN Ročník........: 0003/029 Str.: 013
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 08.04.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Branný a bezpečnostní výbor parlamentu ČR přijal 8.4.1993 usnesení č. 26/1993, v jehož prvním bodě :"žádá MV ČR o podání zprávy o stavu a výsledcích v případech zmiňovaných v dopise bývalého ředitele inspekce MV, jakož i o všech dalších případech tohoto typu, kde bylo dáno podezření z páchání trestné činnosti příslušníků MV ČR, respektive bývalého Federálního ministerstva vnitra a Policejního sboru a to do 30.6.1993. Zpráva podaná MV ČR v tomto termínu byla výborem shledána nedostatečnou a MV bylo uloženo zpracovat do konce října zprávu další.

Odbor inspekce Ministerstva vnitra předložil dne 18.10.1993 brannému a bezpečnostnímu výboru parlamentu: Zprávu o výsledcích následných šetření případů uvedených v dopise bývalého ředitele inspekce MV ČR PhDr M. Tomina ministru vnitra ČR.

Tato zpráva se zabývá výsledky šetření cca deseti případů, u kterých vyslovil M. Tomin obavy a pochybnosti, pokud jde o důslednost a objektivitu jejich vyšetření.

Zpráva má 28 stran. My si jejího obsahu dnes všimneme pouze z jednoho hlediska - a to z hlediska, které se týká závěru vyšetřování a opatření z nich vyvozených. Jde nám zejména o to, zda byli náležitým způspbem postiženi ti, kteří jsou v danném případě odpovědní za vzniklé škody ekonomické i morální.

Případ privatizace stavební výroby FMV Praha Zpráva konstatuje." Porušení právních norem policisty...jež by zakládalo jejich trestní odpovědnost, zjištěno nebylo...Celý proces výběru majetku pro privatizaci....proběhl v mezích zákona za zainteresovanosti nebo zájmu určitých osob zejména z centrálních orgánů státní správy a vedení s. p. SV FMV." Co znamená "zainteresovanost určitých osob" se dovídáme dále: "Po převodu státního majetku do akciové společnosti...neprodleně zmíněné osoby přešly z funkcí ve státní správě do čelných funkcí v a.s. a obsadily zejména předsednictvo a dozorčí radu společnosti. ...Jedni a titíž lidé začali současně působit na dvou až třech atraktivních podnikatelských postech ekonomicky propojeného subjektu..." Ve věci probíhá dosud šetření pro podezření z trestné činnosti. K nápravě tedy dosud nedošlo, případ není uzavřen.

Hospodaření s majetkem bývalé Pohraniční stráže FMV O tomto tématu jsme v NN několikrát psali - na př. v čísle 16 a 20.

Ve zprávě inspekce MV se mimo jiné uvádí: "V souvislosti s uvolňováním objektů po Pohraniční stráži..došlo za působnosti FMV i po 1.1.1993 ke škodám zaviněným chybnými rozhodnutími, chybějícími návaznými prováděcími a kontrolními akty vedení, nedbalostí, vandalstvím i krádežemi...a ničením v nestřežených objektech, znehodnocováním a chátráním nevyužívaného majetku v milionových hodnotách."

Rozkazem 33/93 ze dne 2O.4.93 byly ustaveny komise: "ke zjištění škod a vyvození odpovědnosti za konkrétní škody. Ustavené komise konstatují, že u většiny škod nebude, vzhledem k časové prodlevě, možno zjistit a dohledat konkrétního viníka....Ve většině případů je pachatel neznámý...Šetřením nebylo prokázáno ani porušení povinností případně nedbalost odpovědných pracovníků policie ČR".

Prodej objektu Kaplice firmě JOSPA Nezařazení objektu Kaplice do seznamu přednostní nabídky zasílané II.divizí FMV ostatním útvarům resortu, vyhodnotil kontrolní orgán: " jako zásadní nedostatek....Odpovědný pracovník není již zaměstnán v resortu MV a proto není možno daný přestupek řešit..."

Skutečnost, že kupní smlouva byla uzavřena v době, kdy již byl v platnosti vládní zákaz uzavírání smluv o převodech nemovitostí federálních orgánů, se ve zprávě rovněž hodnotí jako nedostatek. "...smlouvu podepsal JUDr J.Kukura, v jehož kompetenci byla týlová a ekonomická problematika resortu. ...Jmenovaný není již ve služebním poměru a v průběhu šetření využil svého práva odmítnout vysvětlení....není možný právní postih odpovědného pracovníka."

Hospodaření se služebními byty FMV "V rozporu s ustanoveními čl. 22 nařízení nebyly zjišťovány bytové podmínky uchazečů o byt....Tyto nedostatky údajně vyplývaly z podstavu pracovníků na bytovém odeělení FMV....Za nedostatky v plnění povinností odpovědných pracovníků bytového hospodářství FMV a jejich nadřízených nelze v současné době uplatnit kázeňský postih...z důvodů buď ukončení služebního poměru nebo promlčení."

...Zásady přidělování bytů z rezervy ministra vnitra nebyly a nejsou dosud nijak právně upraveny....Proto z neoprávněnosti přidělení bytu... nelze vyvodit trestně právní důsledky."

Nedostatky v odevzdávání služebních průkazů a zbraní policistů, kteří ukončili služební poměr

Ze zprávy se dozvídáme: "Současná legislativa nezakládá při neodevzdání služebního průkazu skutkovou podstatu trestného činu, ale jen přestupku. Po ukočení služebního poměru je policista...de facto nepostižitelný." Pokud jde o střelné zbraně, zpráva pouze konstatuje, že MV zřídilo komisi pro kontrolu zbraní.

Podobně nelze podle zprávy inspekce postihnout ani nedostatky v činnosti bývalé Pátrací služby FMV. Věc dekonspirace příslušníků Pátrací služby při výjezdu do Vídně: "byla ukončena odložením věci".

Nedostatky ve vyplácení odchodného policistům budou řešeny pokynem policejního presidenta: "zminěný pokyn je však dosud pouze připravován."

Pokud jde o prodej objektu MV ve Wenzigově ulici: "Prodejem objektu nedošlo k porušení právních předpisů."

Podrobně píšeme o tomto "výhodném prodeji" v čísle 20 NN. Úsudek o oprávněnosti obav odvolaného ředitele inspekce M. Tomina z toho, že jím zmíněné causy nebudou řádně prošetřeny, si čtenář udělá jistě sám.

Chtěli bychom jen upozornit, že většina těchto případů byla uzavřena s tím, "že nikdo není za nic odpovědný, viník nebyl zjištěn, či porušení zákona se nepodařilo prokázat, případně že viníka nelze potrestat, protože už není ve služebním poměru." (Případ Stavební výroby je dosud v šetření). Zdá se, že policie a MV jsou institucemi, kde se dá vhodně zakamuflovat jakákoli nepravost. Vhodně tomu napomáhá i neexistence právních norem a vnitřních předpisů, které by učinily přítrž neodpovědnosti vedoucích funkcionářů a mafiánským metodám obohacování se na úkor daňových poplatníků. Jak dlouho ještě ?

Jak může ministerstvo vnitra a policie plnit úkoly při ochraně zákonnosti a bezpečnosti občanů, když není schopno a asi ani ochotno, důsledně řešit výše uvedené případy, a udělat si pořádek ve svých řadách.

Pavla Grünthalová