--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Sucharda Jiří
Název: Kongres občanské iniciativy občanské komise (oiok)
Zdroj: NN Ročník........: 0003/029 Str.: 031
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 14.11.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bylo oznámeno, že reforma naší ekonomiky skončila (asi kolem 6té ráno).

Jindy bylo oznámeno, že i revoluce skončila (zřejmě byla myšlena ta textilní z 89tého). V nedávné minulosti bylo oznámeno, že nejsme jako oni a také, že láska a pravda zvítězí (čímž se v předstihu připravovala teorie o tlusté čáře zapomnění na lži a nenávisti).

Občané, kteří čtou a slyší tyto oznamy a všechny ostatní v masmédiích, konfrontují je se skutečností. Ti, co nečtou ani neposlouchají, konfrontují skutečnost svým pohledem. Uvedené oznamy ale i mnoho jiných, které se občan dovídá a následně je konfrontuje se skutečností podle jeho pohledu, mohou být v rozporu. Jinými slovy oznamy prezidenta, parlamentu nebo vlády mohou být v rozporu se skutečností, jak ji vidí občan - volič uvedených autorů těch oznamů. Rozpory mezi slovy a skutky volených i státních orgánů vzniká nedůvěra v ně, které vyřeší opět pouze volič - občan. V nepřímých demokraciích při následujících (nebo předčasných) volbách, v přímých demokraciích v referendu ihned.

Tak nějak to chodí v demokraciích - ovšem zavedených, tedy takových, kde by např. zpochybnění oficiálního stanoviska, morální úlet, či prokázaná korupce, znamenalo podvod na voliči - občanovi.

Naši nejvyšší a nám voličům odpovědní představitelé nám oznamují, že u nás ta opravdová demokracie, ta zavedená, dosud není. Je nám oznamováno, že jsme na přechodu od totality k demokracii. Ale není nám oznamováno, kde vázne ten přechod, když každý normální občan - člověk raději všemi deseti bere demokracii než totalitu. I přechod na tržní hospodářství výměnou za socialistickou tržní manufakturu bere většina občanů, ale i tady to vázne. Oznamuje se nám zdůvodnění v pádech trhů, vyklizení trhů, nepřejícnosti západních ekonom. lobby, nebo i nepřejícnosti novinářů - dokonce místních.

Oznamy všeho druhu začínají být čím dál tím víc nepravděpodobnější, občan je konfrontuje se skutečností a důvěra k parlamentu i k vládě klesá. Klesá i zaujetí občanů k současnosti, neboť nedůvěra občanů k parlamentu a vládě znamená opačně nezájem vlády o občana. Jestli tato vláda nejeví absolutní zájem o občana této země, pak nutně přebrala systém vlád předchozích, zvláště pak předlistopadových. Tedy komunistických a polokomunistických.

Nedůvěra občanů k vládě či naopak nezájem vlády o občany je dána stupněm serióznosti či spolehlivosti, která se odvíjí od morálních zásad. A o morální devastaci našeho národa po letech komtotality se toho naoznamovalo dost, a bohužel pravdivého. Obecně o nás všech, tedy občanech - voličích i těch zvolených ve vládě i parlamentu. Je nasnadě, že s morální očistou musí začít každý u sebe a každý sám za sebe. Ale ti nahoře z pochopitelných důvodů rychleji a důkladněji. Při každé lži, korupci, selhání, nekompetenci prostě odstoupit - tak by jak to v demokracii, i začínající, mělo být samozřejmostí.

27. 10. 1993

Sucharda Jiří