--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Veselá Jana
Název: Cesta k prosperitě
Zdroj: NN Ročník........: 0003/030 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 20.04.1991 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

20.-21. 4. 1991 se v Olomouci sešel ustavující kongres Občasnské demokratické strany. Její zástupci zde předložili veřejnosti své programové prohlášení, které nazvali "Cesta k prosperitě". Jak se píše hned v záhlaví, měl být tento dokument východiskem pro přípravu volebního programu ODS, který měl sloužit jako smlouva mezi stranou a jejími poslanci na jedné straně a voliči na straně druhé. Domnívám se, že není od věci připomenout voličům, k čemu se v této smlouvě poslanci ODS zavazují.

V programovém prohlášení se především konstatuje, že mnohé problémy byly způsobeny váhavou politikou Občanského fóra a jeho nedůsledností vůči mocenským strukturám, které mají své kořeny v hluboké minulosti. "Považujeme za neúnosné, aby mnoho významných funkcí zastávali nadále komunisté. Důsledky toho dnes pociťujeme téměř všude," píše se v téměř tři roky starém dokumentu dnes vládní strany.

Cesta k právnímu státu a občanské společnosti Usilujeme o společnost, v níž hlavními stavebními kameny budou občan, rodina, obec a stát, a to právě v tomto pořadí... Prvním krokem bude zbavit náš život dosud přetrvávajícího, státem organizovaného kolektivismu. Druhým krokem bude radikální zmenšování státního aparátu a jeho finanční náročnosti. Jeho činnost musí být s ohledem na posilování postavení jednotlivce ve společnosti důsledně kontrolována. Jen tak zabráníme návratu totality, zvůle a bezpráví. ..

Stejně musí být přesně stanoveny meze pro zásahy státu do rozhodování jednotlivých občanů. Budeme důsledně dbát na kultivaci právního státu, ve kterém je protizákonné a nemorální jednání veřejných činitelů důsledně postihováno (viz zákon o hanobení ústavních institucí, pozn. Ve).

Cesta k výkonné ekonomice

Chceme, aby stát financoval ty oblasti života společnosti, na nichž se občané demokratickým způsobem dohodnou a které se pak stávají veřejnými statky. Přiměřenost obrany, bezpečnosti, dobrý chod soudnictví a správy či školství mají značný vliv na upevňování standardních společenských jistot i mezinárodní prestiže a důvěryhodnosti země. Jsou také jednou z podmínek hospodářské výkonnosti. Zajištění sociálně potřebných spoluobčanů je též jedním ze základních znaků civilizované společnosti.

Přitom jsme proti setrvávání nepřehledného daňového systému s neúměrně vysokým zatížením občanů i zisků podniků. Vysoké zdanění totiž podlamuje pracovní a podnikatelskou iniciativu. Chudnou tím občané, podniky a následně i stát...

Cesta k prosperujícímu zemědělství Budeme usilovat o prosazení takových zákonných norem, které vlastníku půdy umožní svobodnou volbu forem podnikání. Nechceme, aby byly násilně přetrhány vazby v zemědělských družstvech. Jsme včak proti jakékoliv zákonné úpravě družstevních vztahů, která by omezovala svobodné nakládání s vlastním majetkem.

Naše lesy a vodní zdroje jsou v zoufalém stavu. Ekonomickými prostředky a zákonnými normami budeme usilovat o záchranu a obnovu lesa...

Cesta k sociálně zabezpečené a zdravé společnosti Jsme pro vytvoření takového systému sociálního zabezpečení, ve kterém se budou vzájemně doplňovat veřejné a soukromé programy sociálního zabezpečení, a to tak, že bude vyvážena odpovědnost státu a občanů. Daňové úlevy a jiné nepřímé státní výdaje v sociální oblasti se musí stát stejně důležitou složkou sociálního zabezpečení jako výdaje přímé.

Cesta k morální a kulturní společnosti Budeme podporovat všechny aktivity jednotlivců, obcí, sdružení občanů, církví a jiných organizací, vedoucí k vyšší úrovni vzdělání. Tím však nesnímáme ze státu povinnost vytvořit demokratický školský systém, který zajistí vysokou úroveň vzdělanosti...

Kultura ve smyslu uměleckého dění je zdrojem sebevědomí každé společnosti, které odráží její stav a je svědectvím její lidskosti. Musí se těšit podpoře státu v souladu se stavem a rozvojem jeho bohatství, jehož je spolu s věděním a vzdělaností součástí. Je významným národním statkem, kterého si vysoce vážíme...

Závěr

V době svého vzniku bylo programové prohlášení ODS tím nejlepším, co se pravicově smýšlejícímu voliči nabízelo. Srovnání s dnešní realitou je však poněkud černým humorem. Komunisté jsou na svých místech, občan je na úřadech stejným prosebníkem jako za totality, státní aparáty bují stejně vyživeně jako dříve, o tom, že by se občané na čemkoliv mohli demokraticky dohodnout, už nepadne ani slovo. O neúměrném finančním zatížení občanů nemá smyslu hovořit, stejně jako o stavu v zemědělství, ekologii a školství. Zdravotnictví přežívá jen díky stereotypu, ale jak dlouho mu to ještě vydrží?

O nápravách křivd včetně navrácení církevního majetku se v programovém prohlášení ODS nehovoří. Nejvíce stresující mi ale připadá, že ani dnes nemá pravicový volič v českých zemích lepší alternativu.

Jana VESELÁ