--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlovský Pavel
Název: Jak to vidí exil
Zdroj: NN Ročník........: 0003/031 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

"Blbec z Xenemünde je název televizní inscenace, kterou ČS televize vysílala asi před třiceti léty. Hlavní hrdina má abnormální matematické schopnosti, avšak mimo svět čísel je, jak říká název, totální blbec. V podstatě je to hloupý příběh, a nebýt Václava Klause, asi bych si na něj ani nevzpomněl. Tím nechci nějak spojovat Klause s Xenemünde.

V rozhovoru pro pražský Denní Telegraf (30. října 1993) byl Václav Klaus požádán, aby se vyjádřil ke kritickým hlasům, které mu vyčítají, že vlastně není pravicový, a že prý má "jakýsi odpor k antikomunismu", jak to formuloval redaktor Viktor Krejčí. Pan Klaus říká, že to dost dobře nechápe. Prý je nálepkován, protože někomu scházejí argumenty, a prohlašuje kritiku za záležitost módy. Říká, že nejdříve bylo v módě kritizovat jeho vládu zleva, a pak se přeskočilo na kritizování zprava. Co je na tom k nepochopení? Václav Klaus rozdělil Občanské fórum a založil ODS, aby se oddělil od jádra OF ovládaného komunisty roku 68. ODS se prohlašovala za pravicovou stranu, která s komunisty definitivně skoncovala. Proto byla kritizována zleva, a proto ji lidé volili. Dnes vidíme, že to byl jasný podvod. Říká se tomu Ţbite and switchŢ, podvodník vám nabízí něco kvalitního, ale když doma otevřete krabici, zjistíte, že se vám podstrčil šmejd. Václav Klaus, ve stylu podvodných kramářů, ještě přesvědčuje podvedené, že jsou hlupáci, že to, co jim podstrčil, je lepší, než to, co chtěli.

Názor pana premiéra na antikomunismus je jednoznačný: "Antikomunismus je ploché, strašně zjednodušené a pouze negativistické vidění světa." K tomu dodává, že není možné s komunismem bojovat "pouze na základě tohoto laciného, snadného a levného programu". A kdo říká, že ano? Napřed nám předhodí jehoo zrůdné, osobní, hodnocení antikomunismu, jenom aby ho mohl vzápětí odsoudit, jako by to byl skutečný program existující mimo jeho fantasmagorii.

Pan Klaus ostentativně nechce být označován jako antikomunista, a také jím není. Věděli to i komunisté, když mu svěřili jedno ze svých nomenklaturních míst. Nyní se však nachází v pozici, ze které ovlivňuje myšlení davu. Je tedy pochopitelné, že široký okruh lidí, kteří jsou proti zrůdnostem komunistických ideálů a praktik, nevidí v panu premiérovi svého přítele.

Další zmatená věta pana Klause: "Nevím o tom, že by definicí pravicovosti bylo fundamentalistické vyrovnání se s minulostí, a neznám definici pravicovosti, která by obsahovala zuřivý, dětinský a nechápající antikomunismus." Dobře ví, že takové definice existují snad jenom ve stalinských encyklopediích, a měl by vědět, že takto se vyjadřují jenom demagogové. Stačilo by, kdyby řekl, že nechce napravovat křivdy minulosti, a že komunistům zazlívá pouze to, že jim nefungovala ekonomie. Také by nám mohl říci, jestli zná definici, podle které bychom ho měli považovat za pravicového.

Redaktor Viktor Krejčí musel být hlavou dolů, když ho napadlo, že "k minulosti se lze smysluplně vztahovat pouze v rámci pohledu do budoucnosti." Tady už nejde pouze o tendenční výklad minulosti, ale o jakýsi mystický vliv představy budoucnosti na minulost. Já se držím osvědčené poučky, která nám říká, že abychom věděli, kdo jsem a kam jdeme, musíme napřed vědět, odkud přicházíme. Pan Klaus na závěr vysvětluje teorii zpětného zrcátka a tvrdí, že "Naši ŢhrdinníŢ antikomunisté mají většinou zpětné zrcátko větší než přední sklo, takže jim právě zrcátko naprosto zakrývá jakýkoli pohled na cestu vpřed". Jestli stejně chybně aplikuje také ekonomické teorie, tak to bude brzy průšvih. Pan premiér nikdy neuvidí ve zpětném zrcátku chyby minulosti. Veze si je totiž s sebou, jenom o tom ai neví. Buďme však shovívaví, vzhledem k tomu, odkud pochází, nemůže vědět lépe. Myslí si, že se dá minulosti ujet.

Když už jsem v těch obrazenstvích, rád bych upozornil na to, že není zásluha pana premiéra na kvalitě a schopnostech automobilu, který řídí. Navíc má zvýšenou pohyblivost, protože odpojil vlečku, kterou teď tlačí jeho bratři, ke kterým se on dnes nezná. Původně to byl automobil špičkových kvalit, nepoměrně lepší než koloběžky a trojkolky sousedů. Stalo se však, že byl ukraden, a zloději nezvládli jeho údržbu, přestože jim byl k dispozici génius pana premiéra.

Souhlasil bych s názvem nad rozhovorem - "Aby nezvítězil komunismus, nestačí být antikomunistou." - kdyby nebyl v souvislosti s primitivně urážlivými názory Václava Klause. Antikomunismus je předpokladem zániku komunismu. Nesmiřitelnost se zlem je morálně pozitivní vyšší princip. Proto je antikomunismus, to jest nesmiřitelnost s komunistickou ideologií a praxí, kladný postoj k životu. S morálkou však pana premiéra neobtěžujte.

Pavel Pavlovský

New York

USA