--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Brněnská ODS se rozdělila
Zdroj: NN Ročník........: 0003/031 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Názory na důvody sporů "o radnici"

Když je v brněnském politickém životě delší dobu klid, objeví se většinou zčista jasna další "aféra" spojená s brněnskou radnicí, osobou brněnského primátora či jiného člena zastupitelstva města.

Začíná to vypadat jako brněnská specialita, či součást místního folklóru, zejména proto, že většinou jde o poněkud nesmyslně a snad i záměrně vyvolanou záležitost, která vyvolá ostrou výměnu názorů a pak poměrně rychle zhasne, aniž by se cokoliv podstatnějšího změnilo, neřku-li vyřešilo. Již delší dobu bylo jasné, že neustálé boje o obsazení místa brněnského primátora, městu, ani práci radnice neprospívají. Problém je v podstatě zástupným problémem podstaty věci, kterou jsou déle než rok trvající boje uvnitř brněnské ODS, které vyústily do vzniku dvou nesmiřitelných křídel ODS v městě. Přetrvávající názorové rozdíly ve členské základně ODS v Brně, vyústily v den konání kopřívnického kongresu ODS, v ustavení druhého oblastního sdružení této strany ve městě. Nově vzniklé oblastní sdružení zastupuje asi 43 procent členů ODS v Brně. Podle prohlášení jeho předsedy R. Poláška nejde o žádné štěpení ODS, či frakcionářství a vznik nového oblastního sdružení je v souladu se stanovami strany.

Na názor na příčiny této situace jsme se zeptali zástupců těch politických stran, které vytvořily jakousi koalici v zastupitelstvu města a podporují primátora Horáka. Jsou to: Konzervativní klub, část ODS, KDS, KDÚ-ČSL, HSMDS a někteří nezávislí.

Zástupcům těchto stran v radě města Brna jsme položili otázku:

Co je podle vašeho názoru příčinou neustálých útoků proti primátorovi a radě ?

DOLEŽAL, HSMDS: Tady je třeba se vrátit do roku 1990, ke vzniku Občanského fóra. Ony totiž ty problémy jsou od té doby stále stejné. Velmi zjednodušeně tehdy šlo o rozdělení Občanského fóra na "šabatovce" a "cibulkovce" - jak se tehdy říkalo. Šabatovské křídlo mělo tehdy v rukou vedení Občanského fóra a prosadilo si své kandidáty. A dodnes jsou to titíž lidé, kteří se při vyvolávání problémů v Brně objevují. Titíž lidé, vytvořili tak zvané Sdružení pro Brno a titíž lidé se dnes objevují jako zástupci různých politických stran, ale vždy táhnou za jeden provaz. Někteří jsou v OH, jiní v ODS, jiní v ODA, prostě jsou strategicky rozmístěni.

Jaký je ale důvod, že je ODS již déle než rok rozštěpená, její členové na sebe útočí, její část bojuje proti starostovi atd. To co jsme četli v novinách, že primátor měl moc dlouhý projev a...

To jste řekla naprosto správně, to co jsme četli v tisku. Toto křídlo bývalého Občanského fóra velmi výrazně obsadilo sdělovací prostředky - od Mladé fronty, přes rozhlas a televizi, všude nacházíme ty stejné tváře od nich. Na př. Moravský expres a City expres a další expresy, to je všechno majetek pana Šouly, což byl sponzor volební kampaně Sdružení pro Brno a tak dál.

BENDA, KDU-ČSL: Já si dobře vzpomínám na prosinec 1989, kdy se v městské čtvrti kde bydlím, utvářela Občanská fóra. Z té doby si pamatuji jména a tváře těch, kteří vždycky zajímali výrazně pravicové postoje. Mezi nimi výrazně stálo jméno dnešního primátora, ing. Horáka. O jeho pravicových postojích v naší straně nikdy nevznikla žádná pochybnost. To je důvod, proč jsme ho, jako při posledním pokusu o jeho odvolání, vždycky podpořili. To za prvé. Za druhé, podle našeho názoru, první část našeho působení v radě byla velmi negativně poznamenána tím, že za primátora Mencla, byla radnice neprůchodná, viděl jsem v tom tehdy zaváhání HSMDS, které přišlo po volbách s maximalistickými požadavky na obsazení vedoucích funkcí na radnici. Strana s nejsilnějším zastoupením pak na základě toho neměla zastoupení ve vedení a odmítala přebírat zodpovědnost za rozhodnutí radnice. Tehdy vznikla rada, která neodpovídala svým složením rozložení politických sil ve městě a složení zastupitelstva. To všechno je etiologie dnešního stavu. Pan Mencl byl příliš autoritářský a to neprůchodnost zvyšovalo.

Proto ve snaze radnici zakceschopnit jsme přistoupili k dohodě o spolupráci stran a na základě této dohody došlo ke změně složení Rady (zmizel na př. zástupce KSČ). Dnes je rada, s jedinou vyjímkou, tvořena zástupci těch stran, které na dohodu přistoupily. Výsledkem je, že rada i zastupitelstvo jsou průchodné, schopné rozhodovat. Práce na radnici se nám v podstatě daří.

Co bylo ale příčinou, že se oblastní rada ODS a i výkonná rada postavily jednoznačně na stranu ing. Mencla. Vždyť nový kandidát na primátora, ing. Horák, byl také členem ODS ? ZAHRADNÍČEK, ODS: To bylo a je způsobeno tím, že se v ODS se objevili lidé, kteří stáli původně mimo to křídlo Občanského fóra, které ODS zakládalo. Jinak pro mně je to také těžko pochopitelné. Na primátora Horáka už byla vznesena řada podezření a nařčení, ale nikdy se žádné nepotvrdilo.

Víte normální občan si asi řekne, co ta ODS dělá? Vždyť má svého primátora, ten se dohodl s představiteli ostatních slušných stran, podařilo se docílit jejich dobré spolupráce. Jedině ODS do toho pořád vrtá. Tohle mi není jasné. ZAHRADNÍČEK, ODS: Já si myslím, že jde o osobní ambice určité skupiny lidí, kteří se v ODS ve městě dostali k moci a myslí si, že mohou město řídit bez spolupráce s ostatními stranami. To je velmi naivní představa.

Proč vadí ODS spojení s HSMDS ? Pokud vím, dokonce zazněly v ODS hlasy: tak tedy běžme do opozice.

HORÁK, primátor, ODS: K tomu nás dokonce vyzval místopředseda ODS Čermák. Já jsem mu řekl, že jestli má víc takových rad, tak ať do Brna nejezdí, že je to nesmysl. Kolega vám tady řekl, že ODS začínají ovládat lidé, kteří se svým smýšlením neztotožňují s politikou a stanovami ODS. Jsou nezdravě ambiciózní a nehodlají vydržet do voleb. Myslí si, že dosáhnou zvratu ještě před volbami, a tak se snaží očerňovat ty, kteří nesou dnes za práci radnice odpovědnost a snaží se to zužitkovat ve svém politickém boji. Tenhle boj vedou stále lidé, kteří byli spojeni ve Sdružení pro Brno, těm záleží na získání moci a pro tento cíl se spojí s kýmkoli.

Současná oblastní rada ODS jedná naprosto nedemokraticky. Beze mně projednávají moje odvolání, udělají kampaň, že jsem podezřelý z trestné činnosti a pod. To si samozřejmě zodpoví před soudem.

Já si myslím, že podaří-li se v nějaké komunitě dosáhnout toho, že spolupracují slušní lidé ze slušných stran, takže je to úspěch. Z reakcí oblastní rady ODS mám pocit, že je to minus.

ZAHRADNÍČEK, ODS : Politika je umění kompromisu, musíme se dohodnout, abychm něco udělali.

HORÁK, ODS: Největším nepřítelem jsem zřejmě já, nikoli HSMDS. Kdyby se podařilo mě odvolat, tak je pravděpodobné, že dokonce volebního období by radnici vedl pan první náměstek, což je představitel HSMDS. Takže HSMDS je zřejmě menším nepřítelem než já.

ZAHRADNÍČEK, ODS: Ono totiž ani tak nejde o politické příslušnosti, ale o to najít takové lidi, kteří pro město chtějí něco udělat. Jiná možnost je, že představitelé města chtějí udělat něco pro sebe. Ono vytouženou židli v mocenském centru lze získat (stejně jako před rokem 1989) servilitou vůči centru. Obávám se, že tuto metodu zvolili někteří současní potentáti brněnské ODS.

DRAHOLA, předseda Konzervativního klubu: Já vidím jako rozhodující dvě příčiny. První je v neuspokojených osobních ambicích některých lidí, kteří se cítí nedoceněni. V těch širších souvislostech je to snaha dosáhnout takového stavu, aby se věci na brněnské radnici nedařily, aby tu nebyly úspěchy a to se pak dalo využít ve volební kampani. Říci, vidíte oni to dělali špatně, my to budeme dělat dobře, když nás zvolíte.

Jsem přesvědčen, že to byl poslední pokus zlikvidovat současného primátora. Primátora zvolily čtyři politické strany, stojí za ním celá pravicová část politické scény v Brně, kromě části ODA a ODS. Jeho odvolání si přálo 18 lidí ze šedesáti členů zastupitelstva. Z těch osmnácti, je 7 členů bývalého Sdružení pro Brno, kteří na radnici tvoří základ nespolupracující opozice.

ODS v Brně je schizofrenní od okamžiku, kdy na doporučení výkonné rady ODS, došlo ke změně v jejím vedení a předseda oblastní rady Horák, odstoupil z funkce. Musel odstoupit údajně pro neslučitelnost výkonu funkce předsedy oblastní rady a primátora. Zajímavé je, že v parlamentě a ve vládě se o neslučitelnosti výkonné a politické funkce nemluví - v Brně to ale vadilo.

ODS se v Brně rozštěpila. Domnívám se, že odpor proti primátorovi Horákovi je ovlivněn i jistou žárlivostí pražského centra na úspěchy brněnské radnice. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč výkonná rada podporuje kroky, které vedou k destabilizaci poliické situace v Brně.

KRINČEV, KDS: Příčiny současného stavu mají kořeny v minulosti. My jsme sice malá strana, ale stabilizovaná. Kdežto v prvních komunálních volbách bylo nejsilnější Občanské fórum, kde se sešli lidé různého politického zaměření, chvilku to fungovalo, ale pak se názory krystalizovaly, došlo k různému štěpení, a ukázaly se značné rozpory. Myslím, že k jejich vzniku hodně přispěl bývalý primátor Mencl, který bránil vzájemné komunikaci a podílel se na vzniku účelového Sdružení pro Brno.

Kdyby byl dnes primátor Horák odvolán, myslím, že do voleb by se nepodařilo zastupitelstvu sjednotit se na nějakém jiném kandidátovi. My se snažíme za čtyři roky práce na radnici dohonit to, co se čtyřicet let nedělalo. To je nadlidský úkol. Nelze udělat všechno, často jsme problémy přímo zahlceni.

Děláme tedy co můžeme. Jistě se dopouštíme i chyb, ale pracujeme podle svých nejlepších sil a možností. A to je myslím dobré.

Ptala se Pavla Grünthalová