--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Babula Jaroslav
Název: Novelizace volebního zákona
Zdroj: NN Ročník........: 0003/034 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Z tisku se často dovídám, že SPR-RSČ usiluje o mimořádné volby. Jaké jsou k tomu důvody vyjádřil pan Jiří Abrahám v týdeníku Republika č. 25, pod titulem "Náš problém", v němž, kromě jiného, uvádí: "Jedinou možností, jak napravit neutěšený stav v naší společnosti a začít budovat skutečnou demokracii a právní stát, jsou mimořádné parlamentní volby". S obsahem článku pana Doc. Abraháma naprosto souhlasím, pouze na uspořádání předčasných voleb mám poněkud jiný názor. Dospěl jsem k poznání, že požadovat za současných podmínek mimořádné volby je tak naivní přání, jako chtít zabránit rozpadu federace, nebo výstavbě jaderné elektrárny Temelín, jako požadovat očistu společnosti, nebo propraní špinavých peněz. Na demokratické volby, což znamená volby naprosto poctivé, marně čekáme od roku 1946. Že bych si rovněž přál demokratické volby dosvědčuje skutečnost, že jsem za jejich uspořádání po prvních posametových volbách třikrát v Praze manifestoval. Nyní vidím situaci zcela jinak. Souhlasím s názorem, že naši nepříjemnou situaci vyřeší jen volby, ovšem pokud voličům a zejména poslancům se mozek osvítí, ale určitě to nebudou volby předčasné, neboť ty za současných podmínek nelze prosadit.

Nejen předčasné volby, ale vůbec nic, co by přispělo k rozvoji a upevnění demokracie nelze prosadit, neboť rozhodující silou ve společnosti jsou nadále představitelé bývalé totalitní moci. Z tohoto důvodu je jakákoliv snaha o uspořádání předčasných voleb bezpředmětná. Taková je skutečnost, kterou je třeba vzít na vědomí a z níž je třeba vycházet při dalším politickém vývoji.

Předně je třeba si uvědomit, proč jsme se do této situace dostali a po zjištění příčin hledat cestu k nápravě. Je nesporné, že jednou z příčin je malá politická úroveň občanů. K doložení tohoto názoru uvedu několik skutečností z nedávné minulosti.

V prvních posametových parlamentních volbách získaly malé strany celkem 18% hlasů, což byly hlasy od voličů, jež správně pochopili politickou situaci. zbývající hlasy (82%) obdrželi převážně komunisté v OF, což byly hlasy asi z 1/3 od představitelů a členů těchto politických seskupení a asi ze 2/3 od zmanipulovaných občanů, jež nic nechápali. Chtěli volit demokracii a zvolili totalitu. Výsledek těchto voleb, z hlediska demokratického, byl katastrofální. Republikáni tyto volby zpochybnili, neboť nebyly dány všem stejné volební možnosti a žádali volby nové. Přesto, že jejich požadavek byl naprosto oprávněný, žádná, z tehdejších asi 40 politických stran, jej nepodpořila, což je skutečnost rovněž šokující, svědčící o nízké politické vyspělosti tehdejších politických stran.

V druhých posametových parlamentních volbách se vpodstatě nic nezměnilo, neboť převlečení komunisté z OF se rozdělili do koaličních stran a nic nechápající občané jim opět dali své hlasy.

Konstatováním těchto skutečností nechci snižovat politickou hodnotu svých spoluobčanů neboť jsem přesvědčen, že své hlasy dávali v nejlepší víře pro demokracii, ale v důsledku své nezkušenosti a důvěřivosti byli oklamáni.

Z uvedených poznatků lze zcela přesně odhadnout rozložení politických sil v naší společnosti. Je to asi 20% občanů politicky uvědomělých, asi 20% politických kariéristů a asi 60% občanů pomýlených a lhostejných. Tato poslední nejpočetnější skupina bude rozhodující politickou silou v příštích volbách, pročež je nutné osvětovou činností získat z této skupiny co nejvíce občamů pro podporu demokratických sil.

Druhá příčina, proč nás nadále ovládají totalitní síly spočívá v nedemokratickém volebním zákoně. Demokracie je vláda politických stran a jestliže volební zákon svým ustanovením o likvidačním limitu politické strany likviduje, je to důkaz o jeho protidemokratickém zaměření. Ustanovení o likvidačním limitu staví posametové volby na úroveň voleb totalitních. Komunisté likvidovali demokracii tím, že se sloučili se Sociální demokracií a strany Lidovou a Národně socialistickou si plně podmanili. Nynější představitelé moci likvidují demokracii likvidačním limitem. Je téměř nepochopitelné že tak protidemokratický volební zákon mohl být vytvořen a parlamentem schválen. Dovedl by snad někdo z jeho tvůrců občanům vysvětlit, proč musí politické strany překonávat 5% likvidační limit, který je patnáctkrát vyšší nežli mandát, který je pro účast v parlamentu směrodatný? Také mě udivuje, proč politické strany ke své registraci potřebují 10 000 podpisů. Je to snad jen proto, aby se jim vstup na politickou scénu ztížil?

Nabývám přesvědčení, že představitelé sametového převratu vůbec neměli v úmyslu nastolit demokracii, ale chtěli pouze své nepoctivé peníze vložit do soukromého majetku, aby mohli prostřednictvím takto získaného kapitálu nadále ovládat společnost.

Kdyby tomu tak nebylo, nebyl by tak protidemokratický volební zákon vytvořen. Provádíme přece spoustu různých sportovních i společenských soutěží a vždy jsou dány všem účastníkům stejné možnosti. Proč tmu tak nebylo u volebního zákona, lze vysvětlit dvěma způsoby. Buď byli jeho tvůrci neschopni vytvořit čestný volební zákon, nebo špatný volební zákon vytvořili záměrně.

Politický vývoj v naší společnosti za poslední 3 roky zcela potvrdil, že současná politická reprezentace není schopna řídit demokratickou společnost, neboť svou neodpovědnou politikou, založenou na planých slibech a nečestných jednáních, ztratila důvěru občanů. Kdo ztratil důvěru ztratil i autoritu a tím i schopnost vést společnost k vyšším morálním hodnotám.

Volby by opravdu bylo nutné provést co nejdříve, aby se zachránily aspoň zbytky našeho národního bohatství, ale nikoli za současných volebních podmínek, neboť by to bylo velmi riskantní. V případě volebního neúspěchu demokratických sil by se prodloužilo další volební období o 4 roky, což by další demokratický vývoj zcela ochromilo. Je třeba nejdříve provést novelizaci volebního zákona (zejména odstranit likvidační limit) a upravit jej tak, aby byla dána možnost všem politickým stranám podílet se na vývoji společnosti. Zejména malé strany by úroveň politické reprezentace pozvedly, neboť ve svých řadách mají morálně nejvyspělejší osobnosti, které se na žádných volebních manipulacích nepodíleli. Uvažte, jakou hodnotu má nynější parlament, v němž má vedoucí politická strana nejvíce poslanců, kteří nemají vlastní názor a hlasují jen na pokyn svého předsedy. Obsah celého článku bych shrnul do jedné věty: mimořádné volby za současných volebních podmínek nikoliv, po novelizaci volebního zákona co nejdříve.

Jaroslav BABULA