--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Komu vyhovuje současná bezpečnostní situace ?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/034 Str.: 013
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 30.08.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Motto: "Odstoupil bych,až bych brečel. Ale slzy ministra vnitra nezdobí, tak ještě chvíli zůstanu."

Jan Ruml, Práce 30.8.1993

Statistiky o růstu kriminality Ze zprávy ČTK, 18.10.1993 : V ČR bylo letos spácháno téměř 300 000 trestných činů. Objasněno bylo 30 procent. Obecně kriminální trestné činy vzrostly oproti loňsku o 18 procent.

Násilných trestných činů bylo letos více o 5,3 procenta. Počet vražd se zvýšil proti loňskému roku o 31 procent. Počet loupeží s zvýšil o 6,5 procent.

Počet krádeží aut za třičtvrtě roku 1993 je zhruba stejný, jako loni za celý rok - 21 000 krádeží. Objasněno bylo necelých 20 procent.

Od ledna do září 1993 způsobili pachatelé trestných činů škody ve výši 9,72 miliardy Kč, ve stejném období roku 1992 to bylo 6,19 miliardy Kč. Od roku 1988 vzrostly škody zůsobené kriminálními činy o 1400 procent.

ČNR o kriminalitě

ČNR přijala 19.6 1992 usnesení ke zprávě ministra vnitra (T.Sokola) o bezpečnostní situaci v zemi. V tomto usnesení mimo jiné doporučuje, aby MV bylo připraveno zcivilnění policejní služby, a aby byla zřízena Koordinační rada pro bezpečnost, jako trvalý orgán vlády.

V prosinci 1992 dospěla Bezpečnostní komise Výboru pro právní ochranu a bezpečnost ČNR k závěru, že úroveň policejní činnosti je po dvou letech přebudovávání SNB v demokratickou polici překvapivě nízká a na hranici kolapsu respektování zákona. Tehdy již byl ministrem vnitra půl roku J. Ruml. V říjnu 1993 Branně bezpečnostní výbor požádal českou vládu o předložení zprávy o bezpečnostní situaci v ČR do 31.3.1994. Doporučil také J.Rumlovi, aby svou zprávu doplnil o analytické a hodnotící informace a konkrétní přijatá a plánovaná opatření k ovlivnění vývoje kriminality. Takže "dokolečka dokola", žádná opatření k nápravě situace, žádné vyvození důsledků za tento stav a situace se stále zhoršuje.

Ministr vnitra J. Ruml

"Budu se snažit, aby do budovy ve Strojnické ulici (jedna z budov MV - pozn. aut.) zavál čerstvý vítr". (ČD, 3.7.92) "Celý resort budu reorganizovat a z toho tedy vyplývá, že nefungoval dobře. Především nebyly vymezeny vztahy mezi Policejním ředitelstvím a ministerstvem jako takovým." (Rozhovor pro NN, č. 1992).

"Bohužel musím s jistým politováním konstatovat, že bezpečnostní situace není v tuto chvíli pro vládu České republiky prioritní. Přestože 9O procent občanů cítí bezpečnostní situaci jako velice vážnou, vláda zatím na tuto skutečnost nereaguje". (Ze zprávy ČTK, 17.5.1993). "Naopak se bojím toho, že naše policie je příliš slabá, neschopná v bezpečnostní oblasti cokoli důsledně vyřešit...Práce policie je ohromně přebyrokratizovaná...Ty základní systémové změny u nás potrvají minimálně ještě půl druhého roku. (Z rozhovoru pro MF dnes, 7.9.1993). "V policii funguje vedle policejního presidia, ještě jedno mocenské centum". (V rozhovoru pro Telegraf, srpen 1993). "Bezpečnostní situace u nás je stabilizovaná".(Na tiskové konferenci, říjen 1993).

"Vím, že policie si vytvořila základní předpoklady pro boj s organizovaným zločinem, a proto si myslím, že kriminalita, která u nás je, prostě nemá schopnost rozvracet demokratické mechanismy a destruovat mezilidské vztahy. Z tohoto pohledu je tedy bezpečnostní situace u nás stabilizovaná. Samozřejmě lidé to vnímají jinak, protože bezprostředně žijí pod tíhou obecné kriminality, krádeží, vloupání, bagatelní trestné činnosti." (Co to je ? Lze pouliční přepadení důchodce, kterému je uloupeno "pouze" 1 500 Kč, považovat za bagatelní ?-pozn. autora). "Ti asi nesdílejí můj pocit, ale já si toto tvrzení mohu dovolit, protože celou problematiku vnímám v souvislostech".(Z interview pro Rudé právo, 23. 11. 1993). Je smutné, že si takovéto tvrzení může, při současném stavu kriminality a práce policie, ministr vnitra skutečně dovolit .

President Havel

President Havel vyslovil plnou důvěru a podporu ministr vnitra Janu Rumlovi při jeho návštěvě na Hrádečku, v říjnu tohoto roku.

Závěrem

Statistiky i naše každodenní zkušenost jasně dokazují obrovský růst kriminality a v mnoha oblastech i pokles objasněnosti trestních činů.

Důvěra občanů v polici stále klesá. Nespokojenost s prací policie vyslovilo v prosinci téměř 60 procent lidí. Bezpečnost občanů má za úkol zajišťovat Ministerstvo vnitra a jím řízená policie. Tento úkol zcela zjevně řádně neplní. Parlament, vláda ani president, tím méně ministr vnitra, nejsou ochotni vyvodit z této situace, která začíná být extrémně nebezpečná, příslušné závěry.

NEZBÝVÁ tedy, NEŽ SE HLASITĚ A NEODBYTNĚ, PTÁT - PROČ ? Komu to vyhovuje ?

Pavla Grünthalová