--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: K pramenům Telegrafu
Zdroj: NN Ročník........: 0003/034 Str.: 014
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Jules Verne napsal knihu "K pramenům Orinoka". Myslím, že naše plavba k pramenům deníku Telegraf bude neméně dobrodružná, neboť i když se to v ní nehemží aligátory, zato o to více se bude blýskat zlověstnými očky agentů StB. Cestu zahájíme u pochmurných zdí akciové společnosti GENNEX se sídlem Hlubočepská 6, Praha 5, která byla zaregistrována 30.4.1990 a je v seznamu těchto společností vedena pod č.j. B-71, IČO: 506028. Tato firma opředená tajemstvím jako dům Usherů od Edgara Alana Poe, na tabulce své činnosti uvádí: Výrobu, distribuci a prodej filmů a televizních pořadů. Komplexní servis služeb při natáčení filmových a televizních programů. Organizace a zajišťování služeb při pořádání festivalů, kongresů a podobně. Zastupování čs. umělců v tuzemsku a styk a venkovní kontakt s uměleckými agenturami. Je to vcelku zvučný slogan idealisticky zpřízněných duší na jehož čele se ustanovilo představenstvo s předsedou Marcelem Dekanovským, prokuristou JUDr. Petrem Haluzou a doc. Vladimírem Tichým, bývalým pedagogem na FAMU, jenž figuruje v registru II. správy StB, na XI. odboru (kontrarozvědná ochrana mládeže), v kategorii "D" - důvěrník pod r.č. 27183, krycí jméno "Kocour". Na něho totiž zbyla již jen funkce ředitele. Zde je nutno upozornit, že informace o tom, že týž spolupracovník StB je vedený i ve spisech Petry Buzkové je jen shoda jmen. I když se jedná o "Kocoura", je tento pan Tichý s titulem docent, již v letech a na to, aby mohl Buzkovou řídit, by jako pouhý "důvěrník" neměl třídu. Ze základního kapitálu a.s. GENNEX mohlo být jejím protagonistům veselo, neboť v této době ještě před inflací, rozdělený do 96 akcií po 10 tis. Kčs, nebo po 1 tisící DM, činil téměř jeden kulatý milón Kčs.

1. Líheň estébáků, Čs. armádní film, měl 660 tis., t.j. 68%, akcií. V r. 1992 již jen 16,7% akcií v celkové hodnotě 160 tis. Kčs.

2. Pan Mario Bologna (IKS) z Via Passo dello Stevio. Brescia, Italia, vlastnil 32% akcií, t.j. 300 tis. Kčs. I loňského roku si byl přibližně na svém.

Že se nic na světě neztratí dokazuje i fakt, že když ubylo na jedné straně majetku Čs. armádního filmu, tento majetek se zákonitě objevil v podobě 8,2% akcií u JUDr. Petra Haluzy (80 tis. Kčs), 4,2% akcií Jindřicha Vašáka (40 tis. Kčs), 3,1% akcií PhDr. Jiřího Stejskala (30 tis. Kčs) a 36,5% akcií doc. Vladimíra Tichého, tedy v celkové hodnotě cca 350 tisíc Kčs. I toto je důkaz potvrzující teorii Járy Cimermanna, že být ve vedení společnosti se vyplácí více, než být pouze jejím členem. Proto také každý rozumný člověk, když se nemůže dostat do vedení společnosti či politické strany jedné, nemrhá zbytečně silami, ale rychle z ní odejde, aby mohl založit společnost či politickou stranu novou a to třeba i s opačným zaměřením. Našim bystrým čtenářům nemusím jistě připomínat, že tato námi zveřejněná informace zdaleka převyšuje cenu 4,80 Kč, za kterou toto číslo JČNN koupili. A pokud by vám někdo radil, že na melouny se zakládá tak, že se vysazují jejich semínka, tak buďte ujištění, že to není ten pravý rádce na cestě za bohatstvím.

Dne 16.1.1992 byla provedena volba nového představenstva z něhož do rejstříku byla zapsána tato jména: PhDr. Jiří Stejskal (předseda), Ing. Zdena Trojanová (ředitel) a JUDr. Michal Moško (prokurista). Současně se vymazává celé představenstvo ve složení Tichý a Haluza a dále kapitáloví společníci: Čs. armádní film, Mario Bologna a Jindřich Vašák. Základní kapitál nyní již činí 1 milón 410 tis. Kčs a je rozdělen na 141 akcií, které znějí na jméno majitele v nominální hodnotě 10 tisíc korun. Z toho Vladimír Tichý vlastní 97,9% akcií, t.j. 138 akcií v celkové hodnotě 1 milón 380 tisíc Kčs. Tichá voda břehy mele?

V. Tichý je zároveň ředitelem firmy COMPUTERWORLD a bývalý předseda firmy GENNEX, Marcel Dekanovský z Košic je v registru svazků uveden r.č. 12366 pod krycím jménem "Marcel". Byl prý činný ještě i po 17.11.1989 a jeho svazek se ztratil v době, kdy byl ministrem vnitra Voloďka Mečiar. Od roku 1979 byl ve styku s představitelem čs. výzvědné expozitury v Itálii a to s již uvedeným Mario Bolognou, který rovněž figuruje ve firmách EUROCOMET a BICOMET. Bývalý prokurista JUDr. Petr Haluza měl statut osoby, která má nebo měla za komunistického režimu styk se státním tajemstvím. Jindřich Vašák byl agentem III. správy (Vojenské kontrarozvědky) StB (patří do ní i Čs. armádní film), s r.č. 84892, kde byl veden pod krycím jménem "Verner". Smlouvu s ďáblem podepsal 24.10.1977. Proto se také již v roce 1980 stal náměstkem Čs. armádního filmu. Protože souhlasil s další kolaborací, byl navržen na držitele propůjčeného bytu s krycím jménem "Vltava". StB pak sama 28.10.1987 spolupráci s tímto agentem ukončila. Důvody, které jsou uvedeny, jsou vskutku překvapující. Agent "Verner" je totiž ustanoven do vyšší politické funkce. Další z vedení a.s. GENNEX byl Jiří Kolečko, který je od 28.4.1982 veden v registru svazků II. správy StB pod r.č. 21924 jako agent pod krycím jménem "Kryštof".

Společnost GENNEX zakládá dne 23.2.1991 týdeník a později i deník TELEGRAF, jehož šéfredaktorem se stal MUDr. Miroslav Macek. Dne 5.6.1991 je uzavřena smlouva o s.r.o. "Telegraf", jehož základní kapitál činil 102 tis. korun. Rovným dílem se na tomtu vkladu podíleli:

Ing. Jindřich Menzel CSc, MUDr. Miroslav Macek, a.s. GENNEX. J. Menzel patřil k předním komunistickým bossům, neboť byl po léta náměstkem ředitele ČTK Otakara Svěrčiny a později i známého Oldřicha Smolíka. Mimo Telegrafu je také Menzel v představenstvu nakladatelské a propagační společnosti TOP Agency. GENNEX se nespokojuje pouze s Telegrafem, ale spolu s rakouskou firmou AUSTRACO HOLDING založil VIPress CZECHOSLOVAKIA se základním kapitálem 4 milóny Kčs. Předsedou této společnosti je opět Vladimír Tichý. Inu, kdo umí, ten umí. Představenstvo této firmy jsou Hana Wagenhofer, náš známý JUDr. Petr Haluza a Antonín Čech. Neobyčejně plodná firma GENNEX je rovněž spoluzakladatelkou s.r.o. CINEMA a vydavatelem KRIMI-MIX. Na stejné adrese jakou má ona, sídlí i časopis PLAYBOY. Koncem minulého roku koupila prostřednictvím Vladimíra Tichého za vyvolávací cenu 496 mil. Kčs ARITMU Praha. Televiznímu štábu bylo bez udání důvodů zabráněno soukromou ochrankou "1.aukční" vstoupit do sálu a natáčet. Bylo to snad proto, aby divák doma u televizoru nepoznal známé mordy estébáků, kteří ho po léta vyslýchali, zatýkali, mlátili a kteří za to právě dnes naplňují aukční síně v nichž vesele nakupují za milóny z rozkradeného státu?

Nahlížím-li do životů a názorů lidských figur, o kterých se výše zmiňuji, pak odpovězení otázky, proč zrovna jim tak záleželo na tom, aby vznikaly pravicové noviny TELEGRAF mi zůstává těžko vysvětlitelnou záhadou.

Luboš VYDRA