--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich
Název: Rozhlasová implose: causa Radiožurnál
Zdroj: NN Ročník........: 0004/001 Str.: 024
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Počátkem prosince oznámil generální ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek Rádiokomunikacím, že na doporučení poradního orgánu rozhodl ukončit vysílání rozhlasových programů na dlouhých vlnách a podstatně omezit vysílání i v pásmu středních vln.

K tomu se záporně vyjádřila - se značným zpožděním - i Česká rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Je pohříchu typické, že se tak stalo po mnoha diskuzích v nejrůznějších médiích i mezi veřejností ...

O co vlastně jde. Problém se týká zejména vysílání Rádiožurnálu, který podle statistických průzkumů patří mezi nejposlouchanější rozhlasové stanice.

Rada pro vysílání argumentuje, že naše území není ještě dostatečně pokryto výkonnými vysílači v pásmu velmi krátkých vln a tudíž není možné zajistit všem posluchačům stejně kvalitní příjem. Stejně tak i technické vybavení domácností neumožňuje zachytit vysílání v pásmu VKV se západní normou (C.C.I.R.), potřebné přijímače totiž vlastní pouhých 10 % domácností ... Nejvíce posluchačů (- zhruba jedna polovina) využívá středních a dlouhých vln, menší část VKV v tzv. východní normě (O.I.R.T.). Dalším argumentem proti je i fakt, že vysílání na dlouhých a středních vlnách je slyšitelné téměř po celé Evropě, což nepatří zrovna mezi nevýhody těchto pásem.

Na tomto místě se naskýtá otázka co změnou vysílacích frekvencí ředitelství rozhlasu vlastně sleduje. Nevěřím tomu, že by se chtělo zbavit podstatné části svých příjmů, které plynou do stále téměř prázdné pokladny Českého rozhlasu z reklam. Omezení vysílacích hodin totiž automaticky znamená i eliminaci času věnovaného reklamě a tudíž i financí z ní plynoucích. To však zní téměř nesmyslně, spíše je však možné, že hlavním důvodem je - obrazně řečeno - zbavit se svých posluchačů. V programu Rádiofóra, jež je součástí vysílání, totiž semotamo dostal prostor i člověk, jehož je možno okřídleně označit termínem persona non grata.

Zdá se vám to příliš fantastické ? Budiž, ale jiný a logičtější důvod nenalézám. Určitou roli jistě hrají i náklady na udržování vysílací sítě, jež rozhlas hradí našim monopolním Rádiokomunikacím. To však nebude asi hlavní kámen úrazu, stejně jako by bylo nesmyslné zbavovat se - v době hýřící syrovými ekonomickými vztahy všemocného trhu - nemalé části zisku z výše již uvedených reklam. Co s tím provedeme, pane řediteli ?

Bedřich KAREL