--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Unie státních zaměstnanců
Název: Výstava iniciativ
Zdroj: NN Ročník........: 0004/001 Str.: 028
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 06.12.1993 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Záměry UNIE státních zaměstnanců se nemění v průběhu celé její činnosti.

Prvým je demokratizace státní správy - očištění od zkompromitovaných vedoucích pracovníků.

Druhým je personalistika, ve které by mělo jít o skutečný zájem vyhledat pro vedoucí funkce ty nejlepší z nejlepších, UNIE chce dosáhnout toho, aby konečně začali spolupracovat personalité z ústředních orgánů státní správy, začaly spolupracovat organizace zabývající se personalistikou. (Stávající stav ve vedoucích funkcích v žádném případě neodpovídá jejich počtu - jen na výstavě je uvedeno 31 organizací, které patří pod ústřední orgány státní správy). Stálo by zato znát názory personalistů našich ministerstev na otázku obsazování vedoucích funkcí při všech reorganizacích a zejména při dnešním "zeštíhlování státní správy". Stále se tvrdí, že do státní správy nikdo nechce, faktem však zůstává, že nikdo nikoho nehledá.

Třetím je zákon o státní službě, který je nejen pro činnost UNIE, ale i pro všechny občany nejdůležitější - vždyť jací lidé budou na ústředních orgánech státní správy, takové budou návrhy zákonů, které státní správa předává Parlamentu ČR ke schválení. Jeho dnešní varianta, kterou prosazuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, je zcela nepřijatelná nejen pro UNII, ale především pro občany naší republiky.

Dá se říci, že UNIE stále hledá způsoby, jak prorazit neprostupnou hráz sdělovacích prostředků, jak získat nové členy, poslance pro podporu iniciativ a povědomí občanů, že ještě existuje někdo, kdo svůj boj nevzdal.

Neochota sdělovacích prostředků informovat občany o činnosti UNIE se stala důvodem pro záměr vystavit přehled všech iniciativ UNIE. Snahy vystavit je v některých výlohách v centru hlavního města mohly být korunovány úspěchem v bývalém družstvu Prodex v pasáži Platýz. Zde se však nakonec nepodařilo získat podporu Magistrátu, přestože k výstavě dalo souhlas 8 radních.

Instalovat výstavu se nakonec podařilo v Syndikátu novinářů v Pařížské ulici od 3. do 17. 11. 1993. Syndikát oznámil svým klientům konání výstavy, dvou tiskových konferencí (na začátku a ke konci) a jedné tiskové besedy (uprostřed). Na prvou tiskovku přišli tři (pouze jeden deník - HN), na druhou dva (pouze jeden deník - RP) a na závěr již pro jistotu nepřišel nikdo. O propagaci jsme se snažili také u ředitelů televizní stanice Premiera a rozhlasové Alfa.

Díky souhlasu D. P. Metro a. s. a společnosti Rencar, a.s. byla výstava 17. 11. 1993 přenesena do prostor metra, kde si ji občané mohou prohlédnout, aniž by k tomu potřebovali jakékoli sdělovací prostředky. Informaci o výstavě v Syndikátu novinářů přinesly radio RIO, Dobrý večer a Špígl. O výstavě v metru napsal Český deník, znovu Dobrý večer a v současné době jsme v jednání s radiem Svobodná Evropa. Pokud jde o Československou televizi, tak ta je od 19. 11. 1992, kdy 30 minut natáčela naši tiskovou konferenci, zřejmě stále toho názoru (nyní již jako televize Česká), že to občany nezajímá. Největším informátorem o výstavě zůstávají tak občané, kteří stanicí metra Můstek procházejí. Na výstavě je 15 panelů s iniciativami UNIE, kde si každý může porovnat, jak se sdělovací prostředky vyrovnaly s tím, co jsme jim dali (jak je u nás potlačována svoboda projevu). Jsou tam informace o tom, jak KSČ stále lže, když říká, že se vzdala své vedoucí úlohy. Jsou tam seznamy vedoucích pracovníků ústředních orgánů státní správy. Je tam petice, která byla předložena prezidentovi republiky, parlamentu ČR, vládě ČR a místopředsedovi vlády a ministru zemědělství ČR. Petice, která by měla vyburcovat celou naši společnost k vytvoření nového systému státní správy, založeného na principech demokracie, humanity, mezinárodně platných lidských práv a demokratického práva, a který by konečně ukončil stále přežívající totalitní systém státní správy. Nedílnou součástí petice je názor na státní správu v rámci zemědělství, kde dosud chybí základní zemědělský zákon a na něj navazující prováděcí předpisy, které by urychlily dořešení restitucí a vytvořily podmínky pro skutečně efektivní hospodaření. A jsou tam i ohlasy občanů na tuto výstavu. UNIE státních zaměstnanců

Box 116, 100 00 Praha 10

Praha, 6. 12. 1993