--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hrbková Jana
Název: ČSA v rukou mafie
Zdroj: NN Ročník........: 0004/001 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V říjnu tohoto roku oslavily Československé aerolinie 70 let svého trvání. Před 70 lety vznikla společnost Československé státní aerolinie (podškrtnutá písmena jsou označením názvu společnost) jako společnost se státním kapitálem. Do ní byla později včleněna úspěšná Česká letecká společnost, vzniklá o 2 roky dříve. ČSA se úspěšně prosazovaly nejdříve v evropské, později i světové konkurenci leteckých dopravců.

První okupace v roce 1939 přinesla pohlcení ČSA německou Lufthansou. Mnozí piloti odešli, aby bojovali za svou vlast, jiní odešli a nesloužili Němcům. Po válce se vrátili, aby obnovili slavné jméno čs. civilního letectví a ČSA. Jak se však s nimi po "vítězném únoru" zacházelo, to je jiná kapitola.

Tragedie však nastala po odletu tří letadel do západní zóny tehdejšího Německa. Od tohoto okamžiku nastává nová éra civilní letecké dopravy - éra řízení letectví komunistickou stranou a prosazování nadvlády sovětských zájmů.

Do vedení ČSA bylo dosazeno bolševické vedení. Sice málo odborně schopné, ale zato poslušnější. Postupem času však bylo občas možno pod hlavičkou technické náročnosti, ekonomické úspěšnosti a konkurenceschopnosti vůči "kapitalistickému obklíčení" dosáhnout některých rozumnějších výsledků. V roce 1968 byly ČSA na 28. místě v žebříčku světových leteckých dopravců, což pro ČSA byl jistě úspěch.

Po druhé okupaci v roce 1968 se situace výrazně zhoršila. Mnozí pracovníci hovořili a jednali proti "zájmu strany" (i když to bylo ve prospěch ČSA a i celé společnosti!), a proto byli vyhozeni. Do vedení - zvláště po roce 1969 - byli dosazeni opravdoví, nekompromisní soudruzi. Do čela ČSA byl nejdřív dosazen pplk. StB Eliáš, později tzv. generálská junta (generálové z vojenského letectva, aby KGB to mělo jednodušší). Do vedení jednotlivých útvarů se dosazovali straníci podle receptu: čím byl kdo ve větším množství stranických funkcí, výborů, LM apod., byl věrnější a tudíž i nepostradatelnější! Šup s ním do vedoucí funkce, bez ohledu na odbornost!

(Nejnázorněji se tento způsob výběru projevil na obsazování zahraničních zastoupeních ČSA: členové výboru KSČ byli dosazeni jako vedoucí ZZ-ČSA a po svém návratu byli jmenováni vedoucími, a samozřejmě nahradili ve výboru KSČ jiné, kteří vyjeli na jejich místo na ZZ. Že schopných zde bylo opravdu málo, je možno doložit. Proč to ale bylo tak? No, přece přes tyto lidi bylo možno získávat špionážní údaje, a to na příkaz samotné Moskvy, jak o tom svědčí případ zástupce ČSA ve Stockholmu ing. Pavla Scherzla, který byl v roce 1986 identifikován jako důstojník zpravodajské služby ve prospěch další cizí velmoci, a vykázán ze Švédska. Pro zajímavost - slouží ve vedení ČSA dodnes!) Po listopadu 1989 byla existence mnoha z nich vážně ohrožena, neboť se oprávněně očekávalo, že konečně nastane změna k lepšímu: k morální i profesionální očistě a k nápravě křivd. Došlo i k několika personálním změnám. Protože letectví je obor atraktivní, podívejme se, jak se tyto události promítaly v tisku i ve skutečnosti.

Již v roce 1990 začínají vycházet články: Mafie v dopravě (ZN, LN), Mafie nejen v dopravě, je uveřejněna dohoda mezi vedením Air France, že při získání 40 % podílu budou zachována místa ve vedení stávajícím příslušníkům vedení ČSA (funkcionáři KSČ, LM apod.). Vcelku neznámou firmou J. P. Morgan bylo provedeno ohodnocení ČSA. Po dlouhých jednáních se dospělo k sumě 90 mil. US. Tohoto nízkého ohodnocení se dosáhlo tím, že stávající letadlová technika se ocenila nulovou hodnotou, nikdo ji prý nechce. (Později se však prodávala za miliony!) - Narozdíl od této skutečnosti je ohodnocení maďarské letecké společnosti MALEV, oceňované rovněž cizí firmou pro společnost ALITALIA, která byla oceněna na částku 200 mil. US, ALITALIA dostala za 70 mil. US (včetně přísp. bank) podíl 35 %. A to ještě si Air France z celkem vložené částky 60 mil. US (včetně banky) odčerpala zpět 20 mil. US a dostala celých 40 %! (LN-16. 4. 1993).

Tyto články vyvolávají příval souhlasných dopisů a vychází postupně řada nových informací v novinách: ZN uveřejňují sadu článků - S hlavou v oblacích... (17. 2. 1992). Uslyšíte-li z oblaků hřmění (6. 3. 1992), Kam se mám dostavit k výslechu.. (29. 4. 1992), SS-18. 3. 1992 - Kam poletí ČSA? a řada dalších. V nich se poukazuje na podivné hospodaření některých zahraničních zástupců, kteří dokáží nevykázat ve vyúčtování až půl milionu US, nic se nestane a slouží dál. Dále se hovoří o kvalifikovaných býv. pracovnících, kteří se hlásí zpět k podniku a nabízejí pomoc, jsou však soustavně odmítáni. Odmítnut je i český emigrant, lékař dr. Růžička, který nabízí v hotovosti 40 mil. US, je však odmítnut. (Asi nenabídl zachování tučných koryt). Byla provedena výměna generálního ředitele ing.Jiřího Nulíčka /registrační číslo 27O2,27O288 - krycí jméno NIKL ,za jeho půsoíbení byla dohodnuta koupě dvou Airbusůza podmínek pro Československo finančne velmi obtížných ) za bývalého

pracovníka Federálního ministerstva dopravy ing.Oldřicha Churajna. Ten byl sice později rovněž vyměněn,

neboť se prokázalo, že byl agentem StB /jeho číslo není ve svazku uvedeno, krycí jmého RAINER / , přesto však jeho působení ve funkci umožnilo dřívější mafii se ve svých pozicích pevně usadit.

(Mimochodem, dosazení ing. Churajna byla akce tehdejšího min. dopravy ing. Nezvala ve spolupráci s ředitelem odboru civilního letectví (tehdejšího) ing. Pavla Domína. Tento byl dosazen spolu s generálskou juntou přímo Husákem - dle instrukcí KGB. V budově FMD - dříve ÚV KSČ - byl dole rozsáhlý archiv ÚV. Po celou dobu působení ministra dopravy Nezvala nebyl zajištěn, do archivu docház nekontrolované osoby s aktovkami a s plnými opět volně odcházely. Jistě si každý dovede představit, co taková "samoobsluha" způsobila.

A tak tedy za 60 milionů dolarů získaly AF - gen. ředitel p. Atali - spolu s bankou BERD - řed. p. Atali, bratr (40 % společnosti ČSA. Z toho 40 mil. mělo být určeno investicím a 40 mil. na Know-how), což by se dalo přeložit jako: rady a porady, exkluzivní "školení " pro vybrané zaměstnance ČSA ve Francii. Mimochodem - podmínky pro nástup Air France do ČSA byly pro zaměstnance - náměstky případně ředitele skupin ČSA exkluzivní. Vybraní lidé měli zůstat na svých vybraných místech - dokonce se tato formulace dostala i do návrhu smlouvy ! Všimněme si později, na co byly peníze použity. Co se mezitím dělo dál?

22. května byly ČSA privatizovány. Během privatizace se pokusily jisté podnikové skupiny, sdružené okolo ek. náměstka GŘ p. ing. Karáska odtrhnout a zprivatizovat skupinu cestovních kanceláří, která provádí pro podnik nábor cestujících. Jistě zisková záležitost! Tento záměr nevyšel a privatizační komise ministerstva hospodářství toto neodsouhlasila, a navíc zpochybnila cenu podniku a uložila ministru Karlu Dybovi, aby nechal hodnotu ČSA znovu prověřit. Nikdy se nestalo. Karel Dyba peníze nedal ! (priv. protokol má č.j. 517 852/92-23PK-III). Takto vytvořená A.S. nebyla nejdříve nabídnuta českému kapitálu, bankám, pojišťovnám, podnikům apod., a potom teprve cizí společnosti.První nabídka byla pro AF . Tím dostali Francouzi 40 %, t.j. rozhodující menšinu a od teďka se bez nich nic nemohlo rozhodnout, při 2/3 souhlasu! A ten nikdy nemohl být - nikomu se totiž nehodil ke sledovanému záměru likvidace ČSA . Takže - ihned sami obsadili místo výkonného generálního ředitele a na rozhodující místa si dali své lidi. Mimochodem, ti "naši" francouzští hoši nebyli žádné "jedničky", většinou to byli zástupci z afrických nebo asijských stanic, a podle toho se i chovali. A v podniku se začínají dít věci. Jsou zjišťována manka až milionová - a nic se neděje. Pašují se látky apod. a nic se neděje. Dojde k odtržení a zprivatizování cestovní kanceláře Air Tours (prsty v tom má p. Dohnálek - řed. AT a p. Karásek - viceprezident). V novinách proběhne řada rozhořčených článků, jak byly ČSA okradeny - a je opět ticho po pěšině. Jen pan Karásek není viceprezidentem pro ekonomiku, ale je jmenován viceprezidentem pro rozvoj podniku! V podniku se začínají točit hlavy. Podnik začíná prodělávat miliony měsíčně. Pánům Francouzům se z oněch 20 mil. US platí byty (cca 2 500 dolarů měsíčně). Kupuje se nový nábytek, platí se vozy, školky atd. atd. Proslýchá se dokonce, že si podnikový "manažment" odsouhlasil "odměnu" za loňský rok ve výši 8,5 milionů korun českých! Podnik z původního 28. místa v žebříčku IATA klesl na 94! Zřejmě úspěšný Know-how!

ČSA prováděly smluvně pro jiné dopravní společnosti služby, jako ošetření, plnění palivem apod. Díky řízení nových "odborníků" ve vedení jednotlivých oddělení tyto společnosti od ČSA utíkají, odchází i řada schopných pracovníků od ČSA a přechází jinam. ČSA odborně klesá a přichází o ohromné peníze.

Tehdejší předseda odborového svazu pracovníků civilního letectví Hubert Rozmanitý, sám bývalý pracovník ČSA nevydrží a píše stížnost MSK ČR (p. I. Němec), kde uvádí řadu závažných bodů k prošetření. MSK si s ním dopisuje, ale dodnes se nic nevyřešilo, ani nevyšetřilo! (dopis z 23. 4. 1992). Současně o celém problému okolo ČSA informoval dopisem členy tehdejší vlády: pány Pitharta, Dlouhého, Němce, Dybu, Burešovou a navíc i premiera Čalfu! Nestalo se vůbec nic, dokonce ani na dopis nikdo z nich se neobtěžoval odpovědět. Proto informoval ještě předsedu ODS p. Klause osobním dopisem, který osobně donesl do stranického sekretariátu p. Klause! Nedostal ani tentokrát odpověď! (to bylo 11. 8. 1992).

Dne 11. srpna 1992 abdikoval na funkci předsedy dozorčí rady ČSA p. Karlík, kdysi GŘ-ČSA a jeden z nejúspěšnějších ředitelů tohoto podniku. Dopis byl zaslán p. ministrovi Dybovi - opět - jak už je u Dybů dobrým zvykem - odpověď žádná.

Zkusme si situaci shrnout. Je veřejným tajemstvím - povídá se , že komunisté v podniku ve spolupráci s těmi mimo podnik dostali za úkol ČSA zlikvidovat a předat Francouzům. Může na tomto tvrzení něco být?

Proveďme rekapitulaci:

1. V podniku si vytvoří skupina bývalých straníků a jejich společníků příznivé podmínky pro vznik AS jak nízkým oceněním, tak i dohodou s Air France.

2. Společnost Air France bude tomu nakloněna, neboť její finanční i provozní situace není nejlepší. Každým rokem vykazuje ztráty a musí propouštět lidi, což vyvolává stávky. Ztráta společnosti jen za rok 1993 činí 7,5 miliard franků, z toho jí vláda uhradí 5 miliard. Zbytek musí někde sehnat. Dále musí někam umístit své lidi, pro které není místo doma.

3. Když je provedeno celkové "zainteresování" potřebných činitelů jak na podnikové, tak i na vládní úrovni, zabrání vstupu do společnosti ČSA českému národnímu kapitálu, aby za své peníze dostala rozhodující podíl. Stačí oněch 40 %, jestliže bude muset rozhodovat vždy jenom 2/3 většina. Toto nepřipustí změnit. 4. Větší část vložených peněz se musí vrátit zpět k Air Feance. Proto se nakupují letadla B-737 od Sabeny (účast AF), nakupují se letadla ATR-72 (kapitálová účast AF). Z volných peněz, určených pro Know-how se hradí m.j. bydlení, auta, školy, kursy apod. pro Francouze, což při platech 100 000 - 200 000,- Kč měsíčně snad není nutné. Aby to bylo bez komplikací, posílají se "spřízněné" duše na různé služební cesty do ciziny, platí se jim zahraniční jazykové kursy za valuty apod.

5. Ekonomická situace se stále vyhrocuje. Nakupují se nepotřebné věci (viz autobusy pro Air Tours), a když se tito od podniku odtrhnout, dluh se za ně zaplatí a nevymáhá se od nich. Prodají se např. letadla (nazvaná "nulová hodnota" jinému zájemci, a to buď přes zprostředkovatele za velikou provizi (přítel taky musí vydělat), nebo se prodají do Číny, a ani se tato částka neobjeví v příjmu (viz fi. rozbor 92/93).

6. Nebudou se brát v úvahu jakákoliv kritická hodnocení podniku, kýmkoliv provedená. Tak např. projde bez odezvy:

zpráva o kontrole podniku, provedená MK - odbor dopravy, č.j. 5/6-91 z 26. června 1991, auditorská zpráva mimořádné účetní uzávěrky z 31. 7. 1992. Nebylo provedeno přezkoumání auditu podniku, provedeného firmou J. P. Morgan v době, kdy to bylo velmi aktuální a požadované. (Provést ohodnocení nyní, v době, kdy je většina majetku buď rozkradena, nebo v dezolátním stavu, asi nepřinese nejpřesnější pohled!).

Rovněž se nebude odpovídat na jakákoliv reptající podání různých soukromníků, viz dopisy předsedy odborového svazu Huberta Rozmanitého jak MSK-ČR, tak i vládním činitelům. Zde navíc dochází k porušení zákona, neboť tito mají za povinnost stěžovateli odpovědět!

7. Důsledně dosadit na většinu hospodářských míst lidi, jdoucí stejnou nohou: Kupředu, levá! Nesouhlasící umlčet, proto je vedoucím Letového oddílu Inh Jiřím Topinkou rušena Kontrola posádek - letová inspekce sledující odbornou kvalifikaci pilotů a je podřizována jemu. (Normálně by se tomu řeklo "obecné ohrožení"). Hlavní inspektor je obsazen člověkem, který působil dříve jako "hlavní ideolog", kadr. funkce ÚV KSČ ( registrační číslo 33 4O3,krycí jméno JIRKA ).

8. Navrhovat a postupně provádět "privatizaci" jednotlivých hospodářských činností, hlavně těch přínosových. Jako první se odtrhne Air Tours - s aktivní podporou viceprezidenta AS. Navrhují se další - obchodně-provozní činnosti. Protože to je i na lidi v podniku moc, navrhne p. zástupce viceprezidenta vytvořit komisi z navrhovatelů a zást. podniku toto prověřit. To je asi taková logika, jako když vás někdo okrade a policie navrhne vytvořit komisi, tvořenou zloději a poškozenými, která to posoudí. Přitom se ale pracuje v podniku tak, že cizí společnosti, které měly smlouvy s ČSA, od ní odcházejí pro nízkou kvalitu prací! A nikdo nic stále nevyšetřuje!

9. Ve správní radě podniku jsou nově jmenováni zástupci státu. Tito lidé se nezajímají, proč jsou takové výsledky, a stále opakují bláboly, jako recese v dopravě, důsledky války v Zálivu apod. (Snad proto, že údajně nám. ministra dopravy p. Foltýn a prezident ČSA p. Fiker jsou přátelé?) V tisku vycházejí články, že od ledna do září cestovalo s ČSA o 22 % osob více než loni (to se ještě vydělávalo!), do Severní Ameriky a Kanady o 27 % více než loni, na východních linkách cestovalo o 31 % více než loni. A nikoho z těchto řídících hlav nezajímá, kam mizí peníze, když průměrná ztráta za měsíc dělá 100 milionů korun!

Nikoho nezajímá, že zástupce ČSA v Chicagu Ing Igor Czesaný má registrační číslo l5748, 574888 a krycí jméno KORNRT. Přioimenu, že v Necenzurovaných novinách č. l9/l993 bylo v článku Pavly Grintálové zveřejněno, že Kornet udával právě Václava Havla. Nikoho nezajímá, že zástupce ČSA v Montrealu Ing Mojmír Kopečný má registrační číslo 11965, krycí jméno Konický. Dokonce byl před měsícem znovu vyslán na zahraniční zastoupení ČSA do Kyjeva. Takže další "drobnost " - výběr letecké techniky - tolik " výhodné " pro Československo , jako pronájem všech boeningů a airbasů, měl pod palce bývalý ekonomický náměstek ministrstva dopravy Ing Bohumil Šantrůček. Jako zástupce velitele olidových milicí na letišti v Ruzyni pod tlakem lustračního zákona odstoupil. Nyní je asi ke své velké lítosti jmenován pouze ředitelem oblasti ČSA pro Ameriku . V těchto dnech se chystá jeho odjezd a není žádných pochyb o tom, že z New Yorku bude celou Ameriku řídit ke spokojenosti svých soukmenovců.

Téměř už naokraj - na všech zahraničních zastoupeních ČSA jsou - a nebo se chystají být bývalí funkcionáři CZV KSČ.Např. Ing Jaroslav Mareš - zatím vedoucí jednoho úseku se připúravuje k odjezdu na lukrativní zastupitelství.

V obchodním úseku ČSA figuruje pan Pavlovský, dříve duše všech unikátních finančních operací na letišti Praha - Ruzyně. Pro ty má jistě ze svého bývalého působiště v Omnipolu vynikající kvalifikaci. Pánové, to za bolševika by už byla v podniku nastěhována hospodářská kriminálka a na podnik uvalen prokurátorský dozor! MÍSTO TOHO však se nechal slyšet pan premiér, že podniku žádné pomocné opatření neprovede. Asi podnik zruší. Což jeho, jako ekonoma, vůbec nezajímá, jak je to možné za tak krátkou dobu rozfofrovat podnik, který právem kdysi patřil ke slavnému rodinnému stříbru a právem nosil značku: MADE in!!

Co dodat závěrem?

Jsou možné jen dva pohledy:

1. Buď to ti, co mají naše hospodářství řídit, skutečně nevidí, a pak na tato řídící místa nepatří. Nebo:

2. Ti, co toto řídí, vše toto znají, ale pak jsou velmi zainteresováni na likvidaci ČSA, neboť z toho musí mít profit. Jiný závěr není možno udělat.

Jana Hrbková