--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Bude Lexa privatizovať Amnesty International ?
Zdroj: NN Ročník........: 0004/003 Str.: 016
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 06.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V štvrtok, 6. 1. 1994 navštívil štátny tajomník ministerstva privatizácie a vedúci Úradu vlády SR Ivan Lexa medzinárodnú organizáciu pre ochranu ľudských práv Amnesty International. Zaujímal sa, či nie je podnet na stíhanie jeho osoby za hanobenie prezidenta SR (§ 103) v rozpore s Listinou základných ľudských práv a slobôd. Údajne AI nežiadal o pomoc, ale sa chcel iba dozvedieť, aké je stanovisko tejto organizácie k celej veci.

Taktiež si myslí, že k odobratiu cestovných dokladov došlo protizákonne. S týmto postupom tiež nesúhlasí AI v Bratislave.

Ovšem vysvetlenie MV SR dokazuje, že cestovné doklady boli Ivanovi Lexovi odobraté v súlade so zákonom. Dlhší čas totiž odmietal prevziať predvolanie vyšetrovateľa.

Preto vyšetrovateľ PZ využil ustanovenie zákona č. 216/91 z 31. 5. 1991, uverejneného v zbierke zákonov ČSFR. Využil pritom ustanovenie § 17 a § 18 tohoto zákona. Paragraf 17 hovorí, že "Vydanie cestovného dokladu sa môže odoprieť, alebo vydaný cestovný doklad sa môže odňať občanovi, proti ktorému:

a) je nariadený výkon rozhodnutia pre neplnenie vyživovacej povinnosti alebo finančných záväzkov,

b) sa vedie trestné stíhanie, alebo ktorý nevykoná trest odňatia slobody uložený súdom, ak mu trest nebol odpustený alebo výkon trestu nebol premlčaný."

V § 18 ods. 1 a 2 sa hovorí o orgánoch, oprávnených cestovné doklady odobrať:

1) o odňatí cestovného dokladu rozhoduje orgán príslušný na jeho vydanie

2) ak sa rozhodlo alebo ak možno dôvodne očakávať, že sa rozhodne o odňatí cestovného dokladu, môže cestovný doklad zadržať orgán príslušný na vydanie cestovných dokladov, orgán pasovej kontroly, alebo orgán činný v trestnom konaní. Niet pochýb o tom, že vyšetrovateľ PZ je orgánom činným v trestnom konaní.

Ponechajme teraz bokom polemiky o tomto paragrafe, ktorý momentálne platí a jeho obeťou je aj šéfredaktor našich novín Peter Cibulka. Vychádzajme z reality, prečo Ivan Lexa odmietal prevziať predvolanie vyšetrovateľa. Čo ho k tomu viedlo? Mečiarovská spupnosť, alebo pocit nedotknuteľnosti? Alebo si myslí, že je rovnejší nad rovnými?

V piatok 7. 1. 1994 promečiarovský denník REPUBLIKA uverejnil článok pod nadpisom: "Ivan Lexa protestuje", s podnadpisom: "Prezídium Policajného zboru SR neuznalo Slovenskú republiku?" Menovaný tu tvrdí, citujem: "Nie je pravdou, že by k odňatiu cestovných dokladov došlo z dôvodu, že by som dlhší čas odmietal prevziať predvolanie vyšetrovateľa PZ. Podľa rozhodnutia zo dňa 3O. 12. 1993, č. p. PZ-234/CPS-Z/51-93, mi boli odňaté doklady pre "charakter mojej trestnej činnosti" - pripájam fotokópiu rozhodnutia. Pokiaľ by si ale čitateľ REPUBLIKY myslel, že z fotokópie v dotyčných novinách sa dočíta to, čo tvrdí Ivan Lexa, tak je na veľkom omyle. V snahe dezinformovať verejnosť, zverejnili totiž len PREDVOLANIE s dátumom 20. 12. 1993. Menovanému tu oznamujú, aby sa dňa 30. 12. 1993 dostavil do budovy pasovej služby v Bratislave. Má priniesť OP a cestovné pasy č. 5074826 a 0710712.

Samozrejme, keď by bol Ivan Lexa nechal zverejniť fotokópiu ROZHODNUTIA, prečo mu boli odobraté cestovné doklady, tak by si čitatelia mali možnosť prečítať, že ORGÁNY ČINNÉ V TRESTNOM KONANÍ POSTUPOVALI V SÚLADE SO ZÁKONOM a na tomto základe Prezídium Policajného zboru SR - Odbor cudzineckej polície a pasovej služby OPRÁVNENE A V SÚLADE SO ZÁKONOM ODOBRALI IVANOVI LEXOVI CESTOVNÉ DOKLADY.

Zároveň nezávislosť orgánov činných v trestnom konaní a Odboru cudzineckej polície a pasovej služby názorne ukázala, že pred zákonom si musia byť všetci rovní. A že to dokázali aj v prípade pravej ruky Vladimíra Mečiara, jeho partajného súkmeňovca Ivana Lexu len dokazuje, že čosi pozitívneho sa tvorí aj v týchto orgánoch.

Zaráža ma ovšem snaha šéfredaktora denníka Republika Jána Smolca ovplyvňovať toto vyšetrovanie. Veď čo si možno myslieť o jeho poznámke ohľadom fundovaného vysvetlenia Ministerstva vnútra SR k odobratiu cestovných dokladov Ivanovi Lexovi, ktoré je tiež zverejnené v tomto článku, citujem: "Nazdávam sa, že sa tu ktosi pomiatol a Slovensko chce premeniť na Absurdistan. Navrhujem iniciátorovi tejto absurdnosti, aby sa spamätal a stiahol svoje rozhodnutie." Takže, česť práci JÁN SMOLEC! Už sa ani nečudujem, prečo sú Vaše noviny prístupné pre agentov a dôverníkov ŠtB.

Vladimír Pavlík