--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Procházková Květa
Název: Ostuda Brna? Spíš senátu!
Zdroj: NN Ročník........: 0004/005 Str.: 008
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Náměstek ministra školství Ivan Pilip pro RT Na včerejším brífinku KDS nový předseda této strany a náměstek ministra kultury Ivan Pilip zalitoval, že Česká republika má stále daleko k právnímu státu. Svoje tvrzení doložil následujícím případem: akademický senát brněnské právnické fakulty zvolil do čela této fakulty pozitivně lustrovaného člověka.

Myslíte, že je to ostuda Brna? ptám se.

"Je to především ostuda orgánu, který takto rozhodl. Kdyby se to stalo alespoň v době, než platnost lustračního zákona posuzoval ústavní soud! V tom případě se mohl senát hájit tím, že o celé záležitosti se teprve vede rozprava, není rozhodnuto, a poté bude ještě následovat odvolací řízení. Nejvyšší soudní orgán však s konečnou platností rozhodl a právnická fakulta to nerespektovala! To je bezpříkladné!"

Na univerzitní půdě ovšem platí akademická svoboda. Může ministerstvo školství na této volbě vůbec něco změnit? "Problém je, že vysokoškolský zákon definuje fakultu jako někoho s právní subjektivitou. Děkana volí senát, který je rovněž definovaný. Je těžké hledat cesty, jak zasáhnout, protože zasáhnout musíme. Byl totiž porušen zákon. Nepříjemné je, že se tak stalo volbou, což je netypická situace. Ve státním podniku by k něčemu podobnému nemohlo dojít, protože tam se jmenování děje písemnou formou. Každý by si rozmyslel podepsat takový jmenovací dekret."

Je to zřejmě první případ.

"Jestli je úplně první, tím si nejsem jist, spíš se obávám opaku. Ale považuji jej za případ alarmující. Vždyť jde o právnickou fakultu, která vychovává právníky zejména pro Brno, v němž došlo k soustředění vrcholných orgánů justice. Adepti brněnské právnické fakulty budou působit právě zde."

Co tedy budete dělat?

"Zvažujeme legislativní stránku věci, ale variant, jak zakročit, je několik. V krajním případě můžeme zastavit financování této vysoké školy, což je jediný nástroj, který má naše ministerstvo autonomně v moci."

To ovšem může na někoho působit jako přehnaná reakce. "Možná. Domnívám se však, že to, co se stalo, je samo o sobě zpochybněním našeho právního principu se všemi z toho plynoucími důsledky."

Ústavní soud nemůže zasáhnout? "Ústavní soud není kompetentní, aby tuto záležitost mohl řešit, protože svoje stanovisko k lustračnímu zákonu vydal, a je to stanovisko nezvratné."

Právnická fakulta v Brně je tedy v nezáviděníhodné situaci. Dalo by se namítnout, že po takovém rozhodnutí ztratila oprávnění vydávat například absolventské diplomy...

"Tím smutnější je to záležitost."

Děkuji za rozhovor.

Květa Procházková