--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Morávek Jaromír S.
Název: Velká privatizace soukromého majetku!
Zdroj: NN Ročník........: 0004/008 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

A zase zásluhou nomenklaturních kapitalistů se začíná dokončovat zhoubné dílo kolektivizace vesnice - dávný sen komunistů, jenže tentokrát po americku. Neadresný kolektivní majetek ve družstvech, na který si většina oprávněných osob doposud ani nesáhla, se zdánlivě legálními převody ocitá mimo dosah povinné osoby, která ze zákona byla určena a povinna plnit vydávání náhrad, restitucí a majetkových podílů.

Suverénní chování povinné osoby (bývalého zloděje) odpovídá přesně morálnímu a nomenklaturnímu profilu protagonistů, kteří pod rouškou vyplacení majetku v penězích po postoupení pohledávky na jejich založenou spol. s r. o., nebo akciovku za družstvem, slibují, že se tak alespoň k nějakému majetku a jen někteří dostanou.

V důsledku ovlivněného chování, většina oprávněných osob tak činí s vědomím, že se tak rychle dostane k penězům, ale že se postupníci chovají obdobně jako Harvardi nabízející za 1 000 bodů v hodnotě cca 67 000 Kč ihned 3 000 Kč v hotovosti, pokud je postoupí, jim nevadí.

Takže velká privatizace soukromého majetku na vesnici postupuje, a to tak nehorázně, že povinné osoby nejsou již fakticky schopny ani povinny svoje závazky vůči věřitelům - oprávněným osobám plnit. Dle výpisu z obchodních rejstříků vyplývá, že stejní lidé, kteří byli zakladateli povinné osoby, jsou i zakladateli a účastníky nové právnické osoby, která na sebe převádí majetek "družstva", a to ekonomicky precizně vytříděný, s vysokou tržní hodnotou a jedině vhodný k ekonomickému podnikání.

U trosek potápějící se povinné osoby zůstává majetek sice v zůstatkové reálné hodnotě (takže nikdo doposud není okraden), ale s nízkou, nulovou či zápornou tržní hodnotou, absolutně nevhodný k podnikání, kovošrot, včetně veškerých dluhů, státních nevyjímaje.

Že se tak obrovský soukromý majetek dostane do rukou několika parazitujících pobratimů, je již holý fakt. A že se jedná o majetek v hodnotě několika desítek miliard, je již i politicky ze střednědobého hlediska alarmující.

Společnosti, které ničím neručí, snadno již rozprodají majetek získaný v zůstatkových cenách v cenách tržních, nebo si jej do tržních přecení, a výtěžek z tohoto již "legálního" obchodu převedou na svá osobní konta a v nejlepším případě zbankrotují záhy vysloužilý podnik a vrátí věřitelům jedenkrát 100 000 Kč za hodnotu několika desítek milionů, které si nechali na sebe postoupit. A to vše zdánlivě legálně a bez následků. Torzo dřívější pozůstalé povinné osoby bude personálně opuštěno dřívějšími mocnými "odborníky" a dostane se do likvidace. Většina oprávněných osob, hlavně však skuteční sedláci, farmáři a malorolníci, kteří nekolaborují postoupením pohledávky, přijdou o všechno. Po dražbě a likvidaci povinné osoby bude sotva uspokojen stát na své pohledávky.

Až potud skutková podstata děje.

Přestože v této věci vláda a příslušné ministerstvo nevarovalo oprávněné osoby před touto loupeží století, alespoň několik parlamentních činitelů činí dnes již ve velkém spěchu opatření další novelou zákona o půdě a zákona transformačního. Stále však chybí veřejné informace, a zdá se, že veřejné právní prostředky již ve státě nemáme. Osvěta, jak si mají oprávněné osoby počínat proti již zjevně zorganizované velkoagrární mafii, se nekoná. Oprávněné osoby jako občané svobodného státu všam mají oprávněný a naléhavý právní zájem na vydání svých věcí a bez určení neplatnosti převodu majetku z povinných osob na nové podnikatelské subjekty stejnými osobami prvého i druhého odpůrce, které záměrně nerespektovaly dřívější oprávněné výzvy k vydání majetku, se již ke svému majetku nedostanou a není možno sjednat majetkový smír.

Není již dnes ani fakticky možné, aby se dva miliony okradených oprávněných osob domáhalo svého práva prostřednictvím şş 39a, 42a občanského zákoníku jednotlivě u soudu.

Pokud parlament urychleně a v dnešních dnech nepřijme účinnou právní normu se zpětnou platností, vybuchnou na venkově časované nálože, a vlastníci zemědělského majetku takto okradení si v zoufalosti a v "nezaměstnanosti" vezmou právo do svých rukou. Předběžná opatření podle ust. ş 77 občanského soudního řádu by pro naléhavost právního problému mělo vydat ministerstvo spravedlnosti ze své pravomoci na celý generální případ již včera.

Ing. Jaromír S. Morávek