--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Rozemeleme Český kras do cementu ?
Zdroj: NN Ročník........: 0004/009 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Domov je jednou z vlastností člověka. Má ho ten, kdo ho dovede z věcí místa sobě stvořit a udržet. Jenom z dočasného a taktického důvodu můžu volit vládu, jež dovolí či strpí, aby domorodí bezdomovci například prodávali krajinu s bory šumícími po skalinách do Německa jako cement.

(Ludvík Vaculík, 4.11.1993, Liter. noviny)

Novou cementárnu u Tmaně ano či ne?

Nad touto otázkou se dnes zamýšlí - alespoň doufám - hodně lídí. Věřím, že i hodně z těch odpovědných, kteří sedí na ministerstvu hospodářství, obchodu i životního prostředí. Spolu s nimi se touto otázkou zabývá i odbor územního plánování na Okresním úřadě v Berouně.

Ano, tento odbor se nyní rozhoduje, zda vydat či nevydat územní rozhodnutí, tedy, zda vzít na vědomí odpor občanů z přilehlých obcí a odborníků z geologického výzkumu a životního prostředí či se přiklonit na stranu průmyslu a obchodu a tím tuto oblast prodat německému kapitálu. Věřím, že tento odbor nebude ignorovat memorandum, které k této problematice vydal celosvětově uznávaný odborník prof. RNDr. Ivo Chlupáče DrSc, z katedry geologie přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, nebo záporné vyjádření ke stavbě Nové královodvorské cementárny (dále NKC), vydané docenty z biologické fakulty v Českých Budějovicích, jako např. doc. Dr. Pavla Blažka, ing. Karla Spitzera CSc, Dr. Milana Straškaby DrSc, Dr. Zdeňka Růžičky CSc, Dr. Ivana Hodeka CSc... a dalších devět vědeckých kapacit z této fakulty. K nim se totiž řadí další pracovníci z výzkumných ústavů i obyčejní lidé. Vždyť pod peticí Občanské iniciativy ze Suchomast proti výstavbě NKC u Tmaně je k dnešnímu dni téměř 1500 podpisů.

O nesmyslnosti stavby nové cementárny na zelené louce se popsaly již stohy papíru. Ty poukazují na celosvětový pokles spotřeby cementu, což je důsledek recese ve vyspělých západních zemích. To ostatně není nic nového, a svým vystoupením v televizi to po svém návratu z Francie potvrdil i ministr Dlouhý. Že tato recese bude ještě nějaký čas pokračovat je patrné i z údajů ekonomické komise ES, které se objevily v tisku. Nevím, kam budeme cement vyvážet, když němečtí průmyslníci naopak žádají v oblasti vývozu cementu snížení kvót pro Českou republiku, kde poukazují na nutnost snížení vlastní výroby z důvodu odbytových potíží až na 60%. To vše by ale odpovědní měli již znát a vzít na misku vah pro a proti.

Kapitáni našeho hospodářství by se měli zamyslet, zda naopak netlačit na hospodářské pracovníky, aby lépe využívali suroviny, která se těží ve Velkolomu Čertovy schody a následně zpracovává ve vápence v těsném sousedství. Měli by se zamyslet, zda tuto kvalitní surovinu nepoužívat spíše pro farmacii, chemický či potravinářský průmysl, nebo pro zdravotnictví... Nechť se rovněž přijedou podívat a zároveň nechat zkontrolovat i odpadové hospodářství uvedených závodů, jak se s touto surovinou zachází. Pak by možná i navrhli omezení těžby v Čertových schodech a tím i snížení výroby vápna ve vápence.

Zamysleme se tedy znovu nad otázkou: "Stavět či nikoliv?". V týdeníku Ekonom č. 17 upozorňuje ing. Jan Matoušek na protesty německých cementářů, o kterých jsem se již zmínil. Kam budeme náš přebytek vyvážet? Proti našemu vývozu totiž protestují i další země.

Není zvláštní, že zastánce stavby cementárny starosta obce Tmaň pan Duchoň je členem správní rady a.s. CEVA - cementárny a vápenky? Není podivné, že ing. Michaela Rezlová, pracovnice referátu životního na Okresním úřadě v Berouně dává výpověď krátce poté, co napsala negativní stanovisko k výstavbě NKC? Není cynický úsměv pana ing. Nováčka při pronášení věty: "...stanovisko ministerstva životního prostředí je neopomenutelné, není však zavazující..."?! Je opomenutelné negativní stanovisko ke stavbě NKC většiny občanů všech dotčených obcí, nebo názory obyvatel se opět začínají přehlížet?!

Jaký výsledek mají či budou mít pohovory vedené s pracovníky cementárny, kteří podepsali petici proti výstavbě NKC? Nejsou i tyto pohovory zarážející? Vědí občané o uvažované možnosti spalování nebezpečného odpadu v pecích NKC? Zvítězí tedy zdravý rozum, mravní princip, cit pro přírodu a budoucnost, nad novodobými kořistníky, kteří prodávají pro momentální zisk vlastní zem?

Vratislav BÍNA

představitel suchomastské Občanské iniciativy

Poznámka:

Zdá se, že po Temelínu se rodí další oběť "sametové ekologie" - Český kras. Je to již další vážné varování před skutečností, že v této zemi je občan tím posledním, kdo o sobě, svém domově a své zemi rozhoduje. Pokud v tomto trendu, kdy prakticky o všem rozhodují peníze - tedy: různé mafie, lobby či zkorumpovaní vládní, okresní, městští a obecní úředníci - hodlají pokračovat, pak nezbývá nic jiného, než dotyčné "hrochy" poněkud působivějšími prostředky než je samet upozornit na to, že ve svých křeslech nemají co pohledávat...

Případ plánu na likvidaci Českého krasu budeme samozřejmě pečlivě sledovat. Zároveň touto cestou žádáme všechny lidi, kteří do této problematiky mají co říct, aby se obraceli na naši redakci.

Radek DAVID