--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Agenti Moskvy v Praze působí i nadále?
Zdroj: NN Ročník........: 0004/009 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

v Praze působí i nadále? Podle tajné zprávy české Bezpečnostní a informační služby, jak se nyní jmenuje rozvědka, ano. A dokonce má jít o agenty dvou ruských tajných služeb, bývalé první správy KGB, která je nyní známa také pod zkratkou SUPR, a vojenské rozvědky GRU. Ministr vnitra Jan Ruml na to reagoval podrážděně s tím, že "šéf ruské rozvědky Jevgenij Primakov mě sice při říjnové návštěvě Ruské federace ujistil, že ruská zpravodajská služba na území republiky neoperuje, údaje, které uvádí BIS, jsou však velice závažné." Ministr Ruml ohlásil, že česká tajná služba vyšle do zahraničí, zejména do sousedních a východních států, také své lidi. Tisk začal spekulovat, jak se "tajná zpráva" BIS dostala na veřejnost, protože tím se ruská strana dozvěděla, že je sledována a namáhavá práce českých rozvědčíků se tím ztížila. Podle jedné verze svěřila BIS informace o svém sledování ruských agentů poslancům, mimo jiné také proto, aby před projednáváním státního rozpočtu ukázala nějaké výsledky.

Podle druhé verze s výsledky svých zjištění BIS seznámila co nejvíce lidí zcela záměrně. Šéf ruské rozvědky Primakov uspořádal koncem listopadu v Moskvě tiskovou konferenci, na které se netajil tím, že jeho služba je dobře informována o krocích, které ČR podniká, aby dosáhla členství v NATO. V Praze to pochopitelně vedlo ke zvýšenému zájmu o to, jak dalece je ruská rozvědka aktivní. Po indiskreci parlamentu si Primakov přečetl v novinách, že Češi jeho záměr umístit své lidi v různých "obchodních" společnostech mimo velvyslanectví odhalili. Moskevský list Izvestja zcela otevřeně napsal, že Češi jsou sice rozhořčeni, ale že nemají ani zkušenosti, ani prostředky na to, aby působili ruským fachmanům potíže.

Hra obou rozvědek má však hlubší pozadí. ČR republika usiluje o začlenění do NATO, Rusko se tomuto začlenění někdejších států varšavské smlouvy brání, protože by tím bylo izolováno. Obě strany chtějí vědět, u koho ti druzí svůj zájem prosazují. Kontraverze vedla nakonec k oficiálnímu sdělení tiskového úřadu ruské rozvědky, že její činnost není zaměřena na podrývání ústavního zřízení jiných států, na změnu jejich politického systému či porušování občanských práv a svobod. Šéf úřadu pro styk s veřejností potvrdil, že ruská rozvědka vyvíjí na území ČR činnost: "Tvrdit, že tam nepracujeme, by bylo absurdní. Nepracujeme však proti ČR, nefinancujeme žádné skupiny, nechystáme se měnit režim, nezabýváme se tam vydíráním, podplácením. Problémy, které v České republice existují, nás však zajímají a sledujeme je. Předpokládáme, že totéž dělá i česká strana v Rusku," řekl Kobaladze.

Ruská rozvědka podle něho při své činnosti používá civilizovaných metod. Připustil, že k nim patří kupování informací od toho, kdo je nabízí, i získávání spolupracovníků z řad obyvatelstva. Avšak dobrovolně, ne pod nátlakem, či s využitím kompromitujících materiálů..