--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kytka Ivan
Název: "Neznám špinavé peníze"
Zdroj: NN Ročník........: 0004/009 Str.: 007
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 09.02.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

LONDÝN 9. února (zpravodaj ČTK) - Česká republika je ideální zemí pro praní peněz pocházejících z nelegálních aktivit, a to proto, že parlament nepřijal příslušnou legislativu a země se přitom již zcela otevřela přílivu zahraničního kapitálu, řekl dnes zpravodaji ČTK v Londýně šéf finanční jednotky britské Národní kriminální zpravodajské služby Michael Ross.

"Kdybych si sám chtěl vyprat nějaké špinavé peníze, jel bych určitě do České republiky," prohlásil Ross, který vede v Londýně čtrnáctičlenný tým, jenž dodává v Británii informace policistům pátrajícím po podezřelých finančních transakcích.

Podle Rosse vyhovuje lidem, kteří operují s nelegálními finančními prostředky, vysoký stupeň deregulace bankovního sektoru a kvasící prostředí transformující se ekonomiky v České republice.

Zpravodajský expert však nesdělil, z jakých podezřelých zdrojů do českých zemí finanční prostředky přicházejí, a neodpověděl přímo na otázku zpravodaje ČTK, zda české úřady dělají dost, aby jejich přílivu zabránily. Parlament má samozřejmě na práci vždy něco důležitého, poznamenal Michael Ross. "Ale například Ukrajina již takový zákon má," poznamenal britský expert.

V Británii a v dalších zemích Evropské unie bankovní úředníci a pracovníci finančních společností již mají nebo budou mít zákonem stanovenou povinnost hlásit policii každou finanční transakci, u které vznikne podezření o původu peněz.

Michael Ross tvrdí, že boj proti praní nelegálně nabytých peněz, například z pašování drog nebo z prodeje zbraní, nemůže být jen záležitostí policie, ale musí v něm spolupracovat také finanční a bankovní sektor. Například v Británii dostali policisté od místních bank, stavebních spořitelen a investičních fondů loni téměř 13 000 upozornění na podezřelé finanční transakce. Ivan Kytka