--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Zajímavá role "majora" Bašty
Zdroj: NN Ročník........: 0004/010 Str.: 010
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Zajímavá role "majora" BAŠTY K lustracím novinářů a úniku informací z kontrarozvědky Občané, kteří intenzívně sledují politické dění v naší mladé republice, zcela jistě v posledních týdnech zaregistrovali několik zajímavých jevů: Např. v "jistých" tématech zvýšenou aktivitu Rudého práva. Nebo snahu o "zviditelnění" bývalého náměstka ředitele Federální informační služby (FIS, později FBIS, nová kontrarozvědka) a dnešního předsedy bezpečnostní komise České strany sociálně demokratické Jaromíra Bašty. Či pokusy určitých skupin lidí destabilizovat vnitropolitickou situaci pomocí uměle vyvolávaných afér... Důkazy o tom hravě najdeme právě v oné tiskovině Rudé právo. Stačí jen být trošku vnímavější, pečlivěji sledovat, co se tam píše... A hlavně, kdo články s uvedeným zaměřením koncipuje... Zastavme se třeba u námi už citovaného Jaroslava Bašty a jím dnes opět zaktualizovaným lustracím novinářů, organizovanému úniku informací z vnitra a dalších bezpečnostních složek státu, resp. u tzv. tajných materiálů StB, využívaných kontrarozvědkou proti novinářům (rozuměj těm z Rudého práva),kteří kritizují bezpečnostní resort.

Jen koncem února paní Kateřina Perknerová poskytla bývalému majorovi FIS Jaromíru Baštovi prostor několikrát. Např. v článcích Zneužívání materiálů StB je útokem na svobodu tisku, tvrdí Bašta (RP 22. února 1994, str. 2) nebo Seznam novinářů předal FBIS vydíraný žurnalista, soudí Bašta (RP 23. února 1994, str. 3). Co se v článcích pan exmajor Bašta spolu s redaktorkou Perknerovou snaží dokázat, je v celku jasné už z citovaných titulků. Není tedy nutné parafrázovat text a můžeme přejít rovnou k věci.

(Na okraj je snad nutné dodat jednu maličkost: redakorka Rudého práva Kateřina Perknerová, tiskem obviňovaná ze spolupráce s StB a její obhájce, bývalý náměstek ředitele Federální informační služby, později předseda tzv. nezávislé "lustrační komise", a ještě později předseda bezpečnostní komise ČSSD "exmajor" Jaroslav Bašta jsou na "jedné lodi". Jak uvidíme později, shoda dojemná, hlavně ale paradoxní...)

Lustrace novinářů,

o které pan "exmajor" v Rudém právu hovoří a o níž tvrdí, že mohla být uskutečněna pouze díky vydírání jednoho novináře (jinak údajně agenta StB), se začala připravovat někdy na jaře 1991. V době, kdy Jaroslav Bašta působil jako major ve funkci náměstka ředitele FIS pro výkon. V té době mu byly např. podřízeny Odbor otevřených informačních zdrojů (ředitel major Jiří Stárek, řečený Čuňas) a vedení analytickooperativních pracovišť (VAOP- ředitel major Julius Vostrý, zástupce podporučík ing. Ivo Kačaba). A jedno z takovýchto analytickooperativních pracovišť (AOP- 1, ředitel podplukovník Vladimír Čáp, zástupce poručík ing. Pavel Prokop) dostalo příkaz analyzovat činnost určitého tisku v České republice (např. Špíglu, Expresu, Reflexu...) a určit vazby zmíněných titulů na bývalou Státní bezpečnost. (Z dokumentů, které tímto způsobem vznikly, jsme citovali údaje v článku Causa: Kateřina Perknerová, jež byl zveřejněn v Necenzurovaných novinách č. 8/1994. A pochybuji, že podřízení majora Bašty začali lustrovat novináře a sbírat o nich informace bez jeho vědomí. Rovněž tak pochybuji, že bez vědomí či souhlasu pana náměstka FIS podplukovník Vladimír Čáp onen elaborát svým podpisem schválil. K čemu byl určen? Možná k tomu, aby se ocitl na redakčních stolech některých novinářů, v kapse několika význačných poslanců Federálního shromáždění a v rukou nejméně jednoho z tehdejších náměstků federálního ministra vnitra... A pochybuji potřetí, že i tohleto bylo bez vědomí pana Bašty.) *

Tím ovšem probém lustrací novinářů, nastíněný a kritizovaný v Rudém právu panem Baštou (pochopitelně za spoluautorství redaktorky téhle tiskoviny K. Perknerové), zdaleka nekončí. Spíše naopak. Teprve začíná. A není důležité, zda Federální informační služba (v době aféry s lustracemi už Federální bezpečnostní informační služba) získala seznam členů Syndikátu novinářů České republiky vydíráním žurnalisty - agenta bývalé StB. Podstatnější je cosi úplně jiného. Totiž podezření, že jistíí vedoucí pracovníci FIS, přímo podřízení majoru Baštovi, byli členy Syndikátu novinářů ČR. Ať už legálně, či načerno. Existují dokonce indicie (a můžeme se domnívat, že oprávněné), že s vědomím Jaroslava Bašty novinářské syndikátní legitimace FIS tehdy "zpravodajsky" využívala...Třeba i k získání seznamu novinářů...

(Tady jedno malé podivení nad naivitou exmajora FIS a dnešního experta na bezpečnostní otázky Jaroslava Bašty. Nechápu, proč se spojuje s Kateřinou Perknerovou, na níž jeho podřízení sbírali údaje. Nebo že by tahle Perknerová neměla s tou ze Špíglu nic společného? A vůbec už nerozumím, proč hovoří o lustracích novinářů, když coby druhý nejdůležitější muž v kontrarozvědce se na této akci musel chtě nechtě podílet. Proože celá akce začala a probíhala ještě v době, kdy pan Bašta coby major a náměstek ředitele FBIS byl. Možná věří, že lidská paměť je slabá!)

Únik informací

z dřívější FIS, později FBIS a dnes BIS je další téma, o němž v Rudém právu pan "exmajor" Bašta poslední dobou rád hovoří. A opět dojemně ve shodě s redaktorkou Perknerovou napadá svou bývalou mateřskou organizaci- kontrarozvědku - z nepravostí namířených proti objektivním a "správně" kritickým movinářům (jako je právě paní Perknerová). Jenomže i tady, zdá se, má Jaroslav Bašta slabou paměť. Protože informace v inkriminované době, o níž mu jde (tj. druhá polovina roku 1991), se ztrácely především z pracovišť, jež sám bezprostředně řídil. Dokonce z jeho nejbližšího okolí O jednom tzv. "uniklém" dokumentu, který se týkal citované již paní Perknerové, Špíglu, Reflexu, Expresu atd. jsme se už zmiňovali. Existují však jiné, důležitější. Např. ROZKAZ ředitele Federální informační služby, ročník 1991, číslo 64, z 20. května 1991, (počet listů 3), včetně dvou příloh (2 a 4 listy) s označením PŘÍSNĚ TAJNÉ. O co se tam jedná? O organizaci úseku výkonné činnosti centrály FIS, o personální obsazení vedoucích funkcí a o personální obsazení základních organizačních útvarů úseku výkonu centrály FIS. Dohromady devět stránek, celkově v šesti výtiscích. Podle rozdělovníku výtisk číslo dvě dostal náměstek ředitele FIS pro výkon major Jaroslav Bašta.

(A právě fotokopie onoho dokumentu s označením číslo 2 se pár dní po svém vzniku ocitla mimo "ochranné" zdi kanceláře majora Bašty, aby se vzpětí "ocitla" na redakčních stolech několika novinářů. Nechci tvrdit, že se tak stalo se zjevným úmyslem pana náměstka kontrarozvědky. Pouze konstatuji status quo, tedy demaskování přísně tajných materiálů, za níž nesl on odpovědnost. ¨ propos, dovede si někdo představit, co by se stalo, kdyby tito žurnalisté "pavouka o kádrovém obsazení FIS" zveřejnili? Či začali některé její pracovníky vydírat? V tehdejší době už tak "profláknutá" a "zprofanovaná" organizace by za všeobecného veselí "umřela". Bohužel, do značné míry i díky dnešnímu kritikovi Baštovi.

Slabou paměť

má ovšem "exmajor" a "exnáměstek" Jaroslav Bašta také v jiných věcech. Takže pro jistotu se o nich ve svých "extempore" v Rudém právu či na tiskových konfedencích sociálně demokratické strany nezmiňuje. Např. o jeho tajných schůzkách s určitými "vybranými" novináři, jež byly organizovány za "přísně bezpečnostních opatření". (A nejen jeho: obdobným způsobem postupovali také jiní...) Zapomněl pochopitelně i vysvětlit, proč on a někteří jeho podřízení a přátelé museli odejít z Federální bezpečnostní informační služby. Pak by totiž věci vypadaly trošku jinak...

Jenomže, bylo zřejmě "žádoucí" už tenkrát o věcech moc nehovořit. Natož pak nyní. Protože, těžko by se zdůvodňovalo předsednictví Jaroslava Bašty v Nezávislé lustrační komisi, šéfování "exporučíka" a pracovníka Odboru otevřených informačních zdrojů, jinak též odborníka na dezinformace JUDr. Pavla Breta sekretariátu českého ministra zemědělství MVDr. Bohumila Kubáta, a později jeho náměstkování (před koncem roku 1993 dokonce "první" náměstkování) na Generální prokuratuře České republiky.

(Z dalších podřízených a přátel pana Bašty, kteří "byli odejiti" z FBIS ze stejných důvodů jako on, kolegyně JUDr. Breta "expodporučice" JUDr. Renata Jarkovská pracovala u Kubáta jako vedoucí jeho kanceláře, "exstrážmistr" Lubor Kohout coby pracovník oné kanceláře a dnes redaktor Českého deníku, paní Vyhlídalová jako ředitelka Zemědělských novin, paní Grünhalová jako redaktorka Metropolitanu, později Necenzurovaných novin, dnes Denního Telegrafu... Proč asi na těchto místech působili či působí a proč pan Bašta hovoří tak, jak hovoří? Nebo jinak řečeno: Existuje nějaké užší spojení mezi Jaroslavem Baštou a těmito lidmi s jejich bývalými kolegy z kontrarozvědky? Informace, jež často dává bezpečnostní expert sociálnědemokratické strany by tomu více než nasvědčovaly...)

*

Nakonec ještě jedno malé P.S. Pan major Jaroslav Bašta ve funkci náměstka ředitele FIS či FBIS byl po ing. Jiřím Müllerovi (dnes sekretáři Svobodných demokratů, dříve OH) a později majorovi Jiřím Novotném druhý nejdůležitější muž v kontrarozvědce. Může vysvětlit, proč část jeho podřízených ještě v polovině roku 1991 patřila k někdejším vyšším důstojníkům StB? (A to rozhodně nejde jen o podplukovníka Václava Walise, který pracoval v "analytickooperativním pracovišti číslo 2 - AOP 2) Což už bylo v době, kdy údajně všichni dřívější příslušníci StB museli z FIS a federálního ministerstva vnitra odejít.

(Možná by bylo dobré, kdyby pan předseda bepečnostní komise České sociální demkracie Jaroslav Bašta na některé ze svých příštích tiskových konferencí pohovořil o tom. Anebo na tohle téma poskytl rozhoor redaktorce kateřině Perknerové do Rudého práva...)

Jiří F. PILOUS