--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Sedlářová Iva
Název: Uč se hochu moudrým býti
Zdroj: NN Ročník........: 0004/010 Str.: 028
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Kde jsou ty časy, kdy se říkalo o českých ručičkách, že jsou zlaté. Kde jsou ty časy, kdy každý poctivý řemeslník byl pyšný na firmu, kde se vyučil. Kde jsou ty časy, kdy se říkalo, že řemeslo má zlaté dno. Kde jsou ty časy, kdy cechy vydávaly taneční pořádky s vytištěným emblémem na plesy jimi pořádané. Kde jsou ty časy, kdy vás mladí lidé pustili sednout v přeplněných tramvajích a netitulovali se "vole". Všechno souvisí se vším.Chtěli jsme po listopadu 89 začít nějak jinak a jistě se i vrátit k této tradici, byť každá doba chce své a evoluce je v každé oblasti. Jaká však je "evoluce " učňovského školství po "politickém převratu" roku 1989?

ZBYTEČNÉ STAROSTI ŠKOLSKÉ KOMISE KANu OSTRAVA Vážený pane ministře,(čteme z dopisu komise ministrovi průmyslu Ing.J.Vrbovi z 1.11.91)v závěru školního roku 1990/91 dal ministr školství,mládeže a tělovýchovy prof.Vopěnka pokyn ředitelům školských úřadů v České republice, aby všechny funkce ředitelů základních a středních škol byly obsazeny konkurzním řízením, nikoliv tedy jen pouhým vyjádřením důvěry, jak tomu bylo krátce v polistopadovém období. Z důvodů reorganizace SOU a jejich podřízením rezortním ministerstvům, nemůže být instrukce ministerstva školství z kompetentních důvodů uplatněna právě na SOU ( učňovské školství je dle zaměření a způsobu vzdělávání podřízeno dnes ministerstvu hospodářství, v r.91 ještě min.průmyslu - pozn.aut.)kde si ponechalo, resp.mnohdy problematickým hlasováním o důvěře bylo ve funkci potvrzeno mnoho ředitelů SOU, což někdy vyvolává na těchto zařízeních oprávněnou kritiku. ( Jak si NN ověřuje, ani ve školství klasickém , podřízeném min.školství,situace nebyla a není jiná-pozn.aut.)

Školské komisi KAN Ostrava odpovídá na tento varovný dopis vrchní ředitel personální politiky ministerstva průmyslu ČR.,Ing. Jiří Ruckl dne 1.12.91 pod č.j. A 200/6673/91- citujeme:

-.. ministerstvo průmyslu ČR ve shodě se školským zákonem č.552/1990 Sb. vyčlenilo učeliště z podniků a nejpozději k 30.6.91 je zřídilo jako státní příspěvkové organizace. K datu zřízení SOU jako samostatných organizací min.průmyslu ČR na základě projednání zřizovacích projektů ( všimněme si klasického bolševického přístupu k problematice byrokratického dělení, kde se nám opět z dětí stává jakýsi "zřizovací projekt"-pozn.aut., nechme však dále slovo personálnímu řediteli min.průmyslu)....na základě projednání a konzultace se školskými správami zprostil funkce všechny dosavadní ředitele SOU a po dohodě s pracovními kolektivy (!) pověřil řízením takové osoby, které byly schopné zabezpečit náběh ( jak známá terminologie-pozn.aut)činností nových organizací.

A teď pozor, teď to příjde : V současné době probíhá fáze prověřování personální situace v SOU, hledání, vybírání, a projednávání kandidátů na definitivní obsazení výše uvedených funkcí.

Aby se ministerstvo ujistilo, že školská komise pochopila, jak vysoce demokratický přístup byl nastolen,( oni totiž "Kaňáci" mají na termíny jako "pracovní kolektivy,odborové organizace a náběhy činností" zkreslený názor,proto je třeba polopatismu. To věděli i soudruzi reformátoři v roce 1968), pan ředidel dodává: Ministerstvo průmyslu ČR přikládá obsazování funkcí ředitelů středních odborných učelišť mimořádný význam, nerozhoduje tyto záležitosti od zeleného stolu, ale citlivě posuzuje celý komplex vztahů, kritérií a předpokladů pro nutný výkon těchto funkcí.

A HLEDALI, VYBÍRALI, NACHÁZELI.

Ředitelem SOU strojírenského ve Studénce se stal na základě výběrového řízení, jak sděluje p.Václav Ježek, prom.psych., ředitel odboru vzdělávacích systémů min.průmyslu ČR 27.3.92, ing.Jindřich SOMMER. Jeho jmenování, jak pan ředitel přes vzdělávací systémy sděluje,bylo podpořeno jednoznačným stanoviskem obou odborových organizací působících na SOU. Odpovídá tak na repliku školské komise KAN Ostrava, která se na min.průmyslu opět obrací dne 6.3.92 s dotazem, jak mohl ing.Sommer vyhrát konkurzní řízení, když je všeobecně znám jeho postoj z let 1968-69 a normalizačních let po r.1970, byl ke studiu při zaměstnání na VŠB-fakultě ekonomické v r. 1984 přijat až po intervenci KV KSČ, neboť nevyhověl řádnému přijímacímu řízení.

ŠTEML, PUNKTUM, ZAŘADIT SE.

Stanovisko pana ředitele přes odbory vzdělávacích systémů ministerstva průmyslu ČR, prom.psych. Václava Ježka, je opřeno o dvě přiložená vyjádření.Jedno je s datem 15.října 1991, druhé ze 16.prosince téhož roku. V prvním se praví, že je odpovědí jménem VŠECH členů OS KOVO a ČMOS působících na našem (jejich?-Asi ano, bohužel.-pozn.aut) SOU s. Píše se v něm, že po listopadových změnách byl tehdejší ředitel SOU z funkce odvolán, toto odvolání projednáno s řed. podniku MSV Studénka i s býv.Generálním ředitelstvím vagónek v Popradu.Společně s Gen.ředitelstvím vyhlásil ředitel podniku MSV Studénka konkurz na obsazení funkce ředitele SOU v březnu 1990. V konkurzní komisi byla nadpoloviční většina pracovníků SOU, předsedou komise byl pan ředitel MSV Studénka. Ze sedmi přihlášených zájemců byl vybrán pan ing. Jindřich Sommer. Skromně, jakoby pod čarou je dodáno, že hlasování proběhlo jak v organizaci OS KOVO, tak ČMOS, v obou organizacích ing.Sommer schválen a jimi doporučen. Končí tento pozoruhodný dopis větou : Za dobu působení ing.Sommera ve funkci ovlivnila jeho práce příznivě existenci a růst našeho SOU. (Hurá-pozn.aut).

Druhý dopis je od stejných odesilatelů a jako vystřižený z kádrových posudků vedoucích hospodářských pracovníků při vypracovávání posudku u příležitosti pověření důležitějšími hospodářskými funkcemi rodnou stranou . Cituji:

Přes poměrně krátkou dobu pod vedením ing. Sommera došlo na všech úsecích našeho zařízení k modernizaci vyučovacího procesu.Úseky praktické, teoretické výuky byly vybaveny výpočetní technikou. Má velkou zásluhu na vybavení pracovišť moderními učebními pomůckami a přdměty postupné spotřeby. Byla zprovozněna jídelna, vybudováno školní hřiště.( A nechala bych si ráda, být panem ředitelem přes odbory vzdělávacích systému ministerstva vysvětlit, co znamená další věta -aut.)Vhodným způsobem zajistil využití DM v souvislosti ke sníženému stavu ubytovaných žáků. Pan ing Sommer je dle tohoto posudku sebevědomý, přímý, náročný na sebe i na své podřízené,má dobré odborné znalosti, které plně v práci uplatňuje. Spolupráce OS je s ním dobrá (to věřím-pozn.aut.)Výbory OS jsou pravidelně informovány o záležitostech mzdových a personálních, jako i dalších, které se týkají všech pracovníků SOU.

Oba písemné eleboráty pojednávající o dokonalosti současného ředitele SOU Studénka a důvodech jeho zvolení, nesou společný znak. Jsou ozdobeny dvěma razítky, velikosti vizitek, jedno nese nápis "Českomoravský odborový svaz pracovníků školství, výbor základní organizace", druhý "Závodní výbor org.č.03-1227-3804,Střední odborné učeliště strojírenské". U mne po celoživotním údělu dýchat v komunismu či socialismu, štempl nahání odpor a hrůzu. Někdo se mohl dopracovat v bezmezné uctívání autorit a před patříčným štemplem tak říkajíc " srazí kufry". Ať tak či tak,mohutná razítka dýchájí minulostí a působí ( a asi také mají) jako argument nejsilnější.

NEPOSTRADATELNÝ

Pan ing.Jindřich Sommer se stal členem KSČ v době výkonu základní vojenské služby, kterou vykonával v letech 1967-69. Jako straník byl na vojně velice aktivní, účastnil se všech stranických schůzí, vedl politická školení mužstva. Cca od r. 1980 nastoupil na bývalé GŘ OKD jako soutěžní referent na odbor přípravy mládeže na dělnická povolání, do útvaru kádrového ředitele.Zde byl nejprve předsedou stranické skupiny, později byl zvolen předsedou ZO KSČ útvaru kádrového ředitele.Po ukončeném vzdělání při zaměstnání na VŠE se stal vedoucím referentem pro povrch.učňovská pracoviště.Účastňoval se dle své funkce porad u kádrového ředitele OKD. V listopadu 1989 organizoval tzv. dozory pracovníků, se službami i v noci. Po stabilizaci politiky v duchu sametové revoluce, byl mezi prvními, kteří museli svá pracoviště opustit. Přihlásil se do konkurzního řízení SOU Studénka, které ze sedmi přihlášených uchazečů vyhrál. Dnes patří učňovské školství pod rezort ministerstva hospodářství. Nedoufám, že by argument politického činnosti pana ředitele SOU ve Studénce a jeho angažovanost ve funkcích KSČ mohla rezortnímu ministrovi, panu Dybovi vadit. Sám ví, že člověk se stranickou minulostí v KSČ může být i ministrem v sametové demokracii. Učňovské školství převzal od kolegy, p.Dlouhého, ministra průmyslu a obchodu, rovněž se stranickou minulostí a dokonce s vysokými funkcemi v KSČ.

POHÁDKY SE ŠPATNÝM KONCEM.

Nemám ráda bezpráví, křivdy, nespravedlnost.Proto již jako dítě jse neměla ráda pohádky se špatným koncem. Ještě více jsem však nesnášela pohádky, kde dobrý konec byl podivně vyumělkovaný, do ztracena, nepřirozený, Proto tak nemám ráda pohádku o sametové revoluci se vším, co to přináší.Je to pohádka o políbeném drakovi, který sice sežral několik smutných princezen, udatných princů, babiček se senem, sedláků s jetelem,ale hubička jedné z obětí jej proměnila v krásného panice.Nasadil si korunu, oženil s princeznou a žili šťastně až do smrti.

EPILOG K ZAMYŠLENÍ

Kdysi jeden mně velice blízký chlapec s nadáním k humanitním vědám, se nedostal na gymnásium pro velký počet zájemců s daleko lepšími předpoklady, tj. kádrovými materiály. S bolavým srdcem absolvoval tedy průmyslovku. Jeho vědomosti získané samostudiem v době kdy maturoval byly již v takovém kontrastu s vyučujícími, že si dovolil při maturitě po zodpovězení povinných otázek ve volné četbě citovat několik neexistujících autorů , plyně odříkával obsahy nikdy nenapsaných děl a dělal jejich odborné rozbory a přínosy pro literaturu.Maturitní komise v čele se soudruhem ředitelem, pochvalně přikyvovala. Udělal za jedna.Češtinu, tedy.Na VŠ se samozřejmě nedostal, ze stejného selektivního důvodu. Ne, neřeknu vám kde, kdy a kdo to byl. Proto, že žijeme v pohádce, kde z draků se stávají králové. Komunističtí kantoři, tehdejší maturitní komise, zatím sametově povýšili.

Iva SEDLÁŘOVÁ

Pozn.redakce:

Pokud by Vás, vážení čtenáři udivilo, že materiály které jste právě dočetli jsou s daty dokumentů r.1990,91 a 92, ujišťujeme Vás, že nepozbyly své aktuálnosti, neboť situace se nezměnila. K vysvětlení, proč NN reagují až nyní a zároveň k přiblížení v jakých podmínkách NN pracují: Materiály ke zpracování byly předány počátkem roku 1993 redaktorovi NN Luďkovi Šišákovi. Teprve po stanovisku šéfredaktora P.Cibulky v NN ke spolupráci red.Šišáka s Rudým právem , ke které se RP veřejně přihlásilo v přelomu roku 1993/94, byly materiály z dobře informovaných kruhů opět NN zaslány Ivě Sedlářové, která je zpracovala v rozmezí jednoho kal.měsíce. O úzké spolupráci býv.red. Šišáka s Rudým právem jsme nebyli informováni po celou dobu jeho činnosti v NN a jistě nezůstalo jen u tohoto případu.

Redakce