--------------------------------------------------------------------------------
Autor: M. K. W.
Název: Vlastní gól při přesilovce
Zdroj: NN Ročník........: 0004/010 Str.: 005
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 19.02.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Ministr obrany Baudyš, kterého "to baví" (t.j. dělat ministra) nám předvedl něco, co vyrazilo ostatním dech. Když jsem se dozvěděl, že pan ministr svolal na sobotu odpoledne 19.února tiskovou konferenci, myslel jsem si, že chce vyhlásit válku a tak prokázat své stále stoupající ambice.

Pan ministr chtěl založit zřejmě podle vzoru prezidentovy manželky další Výbor dobré vůle, tentokráte pro Bosnu a Hercegovinu. Neuspěl a současně vyvolal tvrdou a nesmlouvavou kritiku nejen domácí, ale i zahraniční. Udělal něco, čímž nejen podráždil, ale přímo na sebe "poštval" své koaliční partnery a to jak z ODS tak i ODA. Nepochybně dotčené bude i vedení KDU-ČSL a zejména pak její předseda Ing.Lux.

Ale vraťme se do minulosti.

Pan Baudyš je ambiciózní člověk. Kdyby nebylo listopadu 1989, určitě by byl nejméně předsedou české vlády, když už byl za komunisty Pitry jeho místopředsedou. Pan Baudyš je také člověk, který neumí zapomínat. Zapomínat na to, kdy on, zasloužilý člen Československé strany lidové za normalizačního kejvala a odnože KSČ Žalmana, byl na místo nejvyššího postu, odkud je jen krůček na Hrad, předběhnut neznámým inženýrem, o němž se říká, že se "dostal do vysoké politiky od kravských ocasů". A něco na tom je.

Když těsně před volbami pan Ruml se svojí partou Křižan & spol. odrovnali za patronace Havla předsedu strany Dr.Bartončíka, otevřely se pro mnoho mladých a neznámých lidí dveře pro vstup do nejvyšší politiky, aniž pro to měli jakékoliv předpoklady nebo stáli dříve v opozici proti totalitnímu režimu. Pan Baudyš patřil k těm, který zastával stanovisko, "že být členem Československé strany lidové" za totality vyžadovalo osobní statečnost. A tato "jeho statečnost" mu pravděpodobně v očích jeho bratrů umožnila se stát ministrem obrany. Co nám za rok své činnosti v této vysoké a důležité funkci předvedl je bez komentáře. Ale k tomu se ještě vrátíme.

V době, kdy se majitel "dvojdomku" Pithart snažil zbavit svého neoblíbeného kolegy-ministra zemědělství Kubáta, sehrál s panem prezidentem habaďuru. Rychle a snadno odhalili ješitnost a také vysokou ambicióznost dalšího křesťanského bratra a začali mu nadbíhat. Pan Lux byl zván na snídaně, obědy i večeře s prezidentem a nabízena mu funkce ministra zemědělství. Pan Lux byl rozhodnut ji přijmout. Předtím se ale v předsednictvu ČSL vážně jednalo o tom, že Pithartova vláda vede Českou republiku do zkázy svým nevýrazným a ústupnickýcm jednáním se Slováky a že by bylo dobré z této vlády vystoupit, aby důsledky této dvojdomkové politiky nepadly na bedra ČSL. A tito rozumní členové předsednictva okamžitě narazili na překážku v podobě pana Baudyše, Pithartova místopředsedy. A tak vrabci na střeše v Revoluční 5 štěbetali něco o tom, že než by pan Baudyš podal demisi, tak raději vystoupí z ČSL a dá se k OHnivákům. Nic nebylo vyloučeno a tak tito realisté byli umlčeni. Podařilo se jim však přesvědčit svého předsedu Luxe, aby za žádnou cenu nevzal funkci ministra zemědělství, která může být pro další vývoj ČSL osudná. Červen 1990 byl ještě nedaleko, nezapomenut a mnoho lidí z vedení se s ním dosud (a pochybuji že ještě dnes), nevyrovnali. A navíc si pan Lux nemohl být jistý s podporou svého koaličního partnera - KDS, neboť s ním vedl arbitrážní spor o povolebních 6 miliónů, tehdy ještě korun československých. A pak se vytvořila další hrozba, která donutila vedení ČSL k petiční akci a k registraci strany pod názvem KDU-ČSL. Toho chtěli využít nespokojení členové ČSL, kteří se reformovali v t.zv. Křesťansko-sociální unii pod vedením a silným vlivem Dr.Bartončíka. A ještě bychom měli dodat, že ČSL nikdy neměla silnou pozici v Čechách a že její volební hlasy a vstup do Parlamentu (jen tak tak) byly z Moravy. Tam má vlastně KDU-ČSL svoji hlavní základnu.Na rozdíl od ODA, které se dostala přes 5 procent hlasů díky Praze, lidovci v Praze nic neznamenají.

V době, kdy volební sympatie KDU-ČSL značně klesají a to také hlavně pro bezbarvou a nevýraznou politiku ve vládní koalici, založenou na neukutečněných proklamacích a vyhrůžkách, ale zejména pro destruktivní politiku ministra Luxe, dal pan Baudyš KDU-ČSL gól do vlastní sítě. A to při přesilovce.

Průzkumy veřejného mínění, prováděné IVV, jsou značně zmanipulované. Jako příklad jsou uváděni pan Havel a Dlouhý. Při stále klesající neoblíbenosti prezidenta bude samozřejmě nejlepší udělat průzkum na hradním nádvoří. A hned dostane potřebných osmdesát procent hlasů. Půjdeme-li na venkov nebo mezi pracující a nezaměstnané, bude procento oblíbenosti zřetelně nižší. Když si sečte vládní koalice varovných 16-18 procent rozhodnutých voličů pro ODS, přidá k tomu 8-10 % hlasů pro ODA, ztěží 5 % KDU-ČSL a méně jak 1 % KDS, má pan premiér Klaus jistě neklidný spánek. Celá tato povolební koalice dá dohromady něco okolo 30 % hlasů a to je jejich konec. Proto ani vyhrůžky z výkonné rady ODS k odstoupení Baudyše nelze brát vážně. Koalice by se rozpadla hned a nastala by neuvěřitelná anarchie, při které by se nám situace na Slovensku mohla zdát jako poklidný ráj.

Koalici však hrozí vážné nebezpečí se strany sociálních demokratů, komunistů a všech dalších levičáků. Český volič je nevyzpytatelný a při své nespokojenosti je schopen dát hlasy komukoliv. Demokratická unie se ustavila pozdě a do komunálních voleb se pravděpodobně nestačí výrazně profilovat. A to ještě ani tehdy, když ji bude zezadu poddrážet nohy K.A.N.

Ale vraťme se k panu ministru Baudyšovi. Připomíná nám trochu J.A.Komenského na známém obrazu "Komenský opouští svoji vlast". Pan Baudyš rozšířil po světě svoji neuskutečnitelnou vizi,sedl do eroplánu a odletěl se svými věrnými (včetně komunisty pana nepostradatelného generála Pezla, o kterém prohlašoval, že ho hned vyhodí), do země turecké. Vědom si Komenského prohlášení, že až pominou vichry hněvu na jeho hlavou, vrátí se jakoby nic. Ale myslím, že se tetokráte přepočítal. Těžko dnes (22.února) můžeme předpokládat, že premiér Klaus donutí Baudyše k rezignaci z důvodu nebezpečí rozpadu koalice, přesto však můžeme předpokládat, že mu to tak lehko neprojde. A tak zcela určitě si prověření nomenklaturisté, bývalí politruci, příslušníci VKR a KGB, kteří nerušuně slouží pod křesťanem Baudyšem dále včetně nezbytného poradce Pezla, mnou ruce. Měli by rádi jeho hlavu. A nejde jen o Baudyše, ale i o jeho lidovecké kolegy na důležitých postech v Ministerstvu obrany (Kalousek, Cuhra a další), ale i o hlídacího psa ODS, 1.náměstka Dr.Pospíšila. Na toho se jistě také snese premiérův hněv, proč Baudyše nehlídá a nedává pozor na to, co vyvede. Nemá to pan Baudyš lehké a tímto svým ostudným manévrem si zatloukl další hřeb do své ministerské rakve. Když nic jiného, ztratil důvěru svých koaličních partnerů, díky nímž získal tak vlivný a dobře placený post. Teď bude muset platit a ODS mu tohle faux pas jistě nepromine. Příliš dlouho byl pod palbou kritiky k vůli ponechání celé řady nespolehlivých totalitních kádrů na vysokých místech, včetně exkomunisty Pezla. Nebral v úvahu kritiku, když jmenoval do funkce náčelníka Generálního štábu KGB a GRU prověřeného exkomunistu Nekvasila (jak to že panu Baudyšovi nevadí jeho tloušťka?). Nevyvodil žádné důsledky z kritiky ponechání tak velkého počtu bývalých politruků a dalších nespolehlivých osob z dob totality na vysokých funkcích. Případ generál Petr není ani první, ani poslední. Pan Baudyš byl již loni varován a upozorněn na aktivitu exministra Vacka, aniž provedl jakákoliv opatření. Pan Baudyš si ponechal v úzkém okolí osoby, o které jinde nestojí. Zřejmě má pro toto rozhodování důvod.

Jeho aktivita dalšího Výboru dobré vůle se minula účinkem. Doma i v zahraničí. Již dnes lze předpokládat, že bude po návratu z Turecka podroben tvrdé kritice a také za to, že citelně oslabil koalici a posílil opozici. Vždyť v KSČ i v ČSSD je dost lidí, kteří čekají na svoji příležitost. Pan Rašek, bývalý Vackův kamarád a předseda branného výboru ČSSD by se jistě stal ministrem. Stejně jako pan Vacek. S tímto místem je totiž spojena značná moc a velký vliv. A vzhledm k nevyřešeným problémům této země je to rozhodující post.

Než tento článek vyjde, budeme moudřejší. Zcela určitě si již v Hlavní kanceláři ODS brousí meče a připravují tác na Baudyšovu hlavu.Přesto se lze ale domnívat, že ještě nepadne. A pak se musí také dokázat, kdo vlastně lhal. Baudyš, nebo Zieleniec?

W.M.K.

Poznámka. Netisknout!

Tento článek i disketa jsou opraveny a lze ho vytisknout.Zrušte proto článek a disketu, které byly předány ve středu na redakční radě a použijte tento materiál!!!

Milý Petře,

neměl jsem čas ve středu s Tebou mluvit, ale dovol, abych se zeptal na peníze. Nerad to připomínám, chápu všechny těžkosti, nic neurguji, ale musím se také trochu o sebe starat. Za rok 1993 jsem nedostal ani penny a letos do 24.února pouhé 3 tisíce. S tím bych nemohl vyjít. Prosím, pochop to. Ahoj.