--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel
Název: Hlavolamy a tajenky Brna
Zdroj: NN Ročník........: 0004/010 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.10.1993 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V BRNĚ ODA, OH-SD, ZELENÍ

A FRAKCE ODS MUDR. REJTHARA

V JEDNOTNÉ FRONTĚ S KSČM

Tiskové hromadné sdělovací prostředky v říjnu loňského roku rozpoutaly intenzivní kampaň proti vedení radnice a za odvolání primátora Horáka z funkce. Děla se z podnětu politického klubu ODA při zastupitelstvu města Brna /Ing. Jaromír Puk, Jiřina Nehybová, Ing. arch Radomír Rozehnal a MUDr. Jiří Berka/. Byla intenzivně podporována frakcí ODS MUDr. Aleše Rejthara. Morální profil pana Rejthara politika a jeho frakce vystihuje fakt, že byl k 1. prosinci 1993 zbaven primariátu na oddělení patologie Masarykova onkologického ústavu pro pracovní přestupky, opakovaná porušování pracovní kázně a další prohřešky. Kampaň dále podpořila Strana zelených, Občanské hnutí-SD a KSČM. KSČM si v Brně od časů primátorování Ing. arch. Václava Mencla z "rejtharovské frakce" s poslanci uvedených nekomunistických stran velmi dobře rozumí. A rozuměla i před dvěma roky v pro komunisty prohrané bitvě o udržení pana Mencla v primátorském křesle. Tato "jednotná fronta" kontroluje brněnské sdělovací prostředky a má své lobbystické skupiny i v celostátních denících včetně Kudláčkova listu. Proto bylo možné veřejnosti důvody pro vyslovení nedůvěry bývalému primátorovi Ing. arch. Menclovi předkládat jako "puč a pokus o Mečiarizaci Brna" se zatajením skutečných důvodů. Byly jimi vážné výhrady ke způsobu řízení města a radnice, k osobním vlastnostem a pracovním výsledkům. Jinými slovy politický háv měl zamlžit pracovní nedostatečnost. Takto politicky bude možná předestíráno i porušování pracovní kázně, a tím de facto i lékařské morálky MUDr. Rejtharem. Jak ze strany jeho ODS frakce, tak i ze strany jejích příznivců v pražském ústředí ODS. Bez zřetele k mravnosti občanské společnosti a zájmům města Brna, které tiskové kampaně tohoto seskupení a jejích lobbystů vážně poškozují zejména u zahraničních investorů. Pro tato tvrzení svědčí některé zneklidňující informace. například z důvěrných zdrojů na francouzském velvyslanectví v Praze se proslýchá, že je Brno rizikové a nestabilní město pro investice a podnikání. Hlavní argumenty pro tento názor jsou čerpány z analýz tisku... Bohužel nejen pan Petr Kadaňka /například v Českém deníku ze dne 28. srpna 1993/ může z publicity o Brně nabýt pocit, že "v Brně lidé žijí v ghetu v domech z lepenky terorizováni mafiánskou tlupou lidojedů". Je otázkou bezprostřední budoucnosti nakolik tyto kampaně a tento "novinářský image" Brna ovlivní například zájem americké společnosti Peregrin International Musik Inc. investovat v brněnském Technologickém parku 125 milionů USD formou výstavby podniku s laserovou technologií, nahrávacími studii a kancelářemi.

Zdá se, že by si před místními volbami Brňané měli mnohem silněji uvědomit, že jejich budoucnost je v jejich v rukou, a že záleží jen na jejich schopnostech a vůli udělat si pořádek nejen ve svém městě, ale i ve sdělovacích prostředcích, neboť ony o Brně vytvářejí pro svět základní obraz. A také se zřetelem k závažným historickým souvislostem a paralelám, které stále představují hrozbu.

KOMINTERNA JEŠTĚ NENÍ ZCELA MRTVA?

Z dějinného hlediska a kontextu se KSČM v Brně daří ve vztahu k uvedeným stranám a frakcím úspěšně uplatňovat "taktiku jednotné fronty a infiltrace jiných politických stran a seskupení", na níž III. Internacionála-Kominterna začala pracovat ještě za života V.I. Uljanova-Lenina. Skrze tzv. lidovou frontu se proměnila v nám důvěrně známé národní a vlastenecké fronty čtyřicátých let jako tzv. lidově demokratické předstupně komunistického uchopení moci a nastolení totalitarismu. V prvních létech po druhé světové válce naši otcové a dědové na tento špek skočili. Tisk v tomto lapání ptáčka tehdy pěkně zpíval.

I zde by historie měla být učitelkou života. Tím spíše, že i Český deník v jedné ze svých kampaní o hrozbě puče a mečiarizace Brna ve prospěch Ing.arch. Václava Mencla a seskupení ODA+frakce ODS MUDr. Rejthara+OH-SD+Zelení+KSČM zatajil neúspěšné námluvy Menclových stoupenců v roce 1990 o povolební spolupráci s SMS-HSD, které "Moravané" odmítli pro nedůvěru k postkomunistickému politickému pozadí Menclova seskupení dnes již neexistujícího "šabatovského" Sdružení pro Brno. Spory a boje o to zda bude mít po listopadu 1989 Brno komunistického primátora Pernicu ještě nebyly zapomenuty. Stejně jako fakt kdo byl za těchto bojů kdo v podpoře komunistů na brněnské radnici, a kdo tvořil široké seskupení v OF kolem Jaroslava Šabaty, který primátora Pernicu podporoval "jako dříče" i na prvním veřejném setkání Charty 77 v březnu 1990. Zatím nelze odhadnout jestli právě z těchto důvodů tento list v době Menclova sesazení z "Moravanů" udělal mečiarovskou hrozbu, aniž si položil otázku "cui bono". Nebo si ji nechtěl položit. Možná, že šlo o strategické důvody, které odhalila intenzivní kampaň Kudláčkova listu proti KAN v souvislosti s utvářením DEU, a poslední sněm ODS, na němž došlo k výmluvné úpravě stanov. Podle ní se ODS otevřela všem členům bývalé KSČ tak, že jim po pěti létech "členské karantény" umožní vstup do politického dění v hávu ODS. Jinými slovy: Vysoké mocenské funkce se skrze ODS otevřely i těm, na které se vztahuje lustrační zákon atd. Je třeba jen do ODS rychle vstoupit a pět let si počkat... A znovu platí biblické přísloví o ovoci. Protikomunistické zaměření tzv. Horákovského křídla brněnské ODS /komunální ODS a konzervativní klub na brněnském zastupitelstvu/ tyto cíle ohrožovalo tím spíše, že primátor Horák dal vícekráte nepokrytě najevo jak svůj osobní odpor proti podobným záměrům, tak i to, že o brněnských záležitostech se nerozhoduje a nebude rozhodovat v pražských kabinetech a sekretariátech, nýbrž v Brně Brňany a jejich zvolenými zástupci. A tak se podle novinových titulků v polovině loňského října "pod primátorem Horákem začala třást židle".

UŽ SE ODA ROZVIL ČAS

A VONÍ NADĚJEMI?

Prvotním hybatelem v rozpoutání nové kampaně se tentokrát stala ODA v již popsaném souručenství. Ve svém podnětu na odvolání primátora Brna z funkce ho obvinila z pokusu o trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, z pohrdání Zastupitelstvem města Brna a samosprávnými principy, z netaktnosti vůči presidentu republiky Václavu Havlovi a starostům městských částí Brna a z nedůstojné reprezentace Brna. V průběhu necelého měsíce denní tisk na toto téma zveřejnil devětatřicet článků. Většinou pod senzačními titulky obvinění z trestné činnosti bez snahy objasnit čtenářům věcnou stránku sporu. Stejně jako v brzy následné aféře tzv. "socialistického rozpočtu" města Brna. V lednu jsem se měl možnost přesvědčit o mimořádné úspěšnosti této kampaně na názorech Brňanů nejen v oltecské hospodě. Znechucenost vyjadřovali většinou neochotou věnovat pozornost faktům "už su z politiky otrávené, je to sviňa".

Obě kampaně mají rysy nebezpečně připomínající rok 1947 a proto jsou hodny bližší pozornosti. Tím spíše, že na nich měl podíl i "pravicový tisk". Vývoj v sousedních postkomunistických zemích ukazuje, že nejde o zopakování událostí typu února 1948, nýbrž o udržení moci třeba i v novém kabátě. Proto, aby byly uchovány polistopadové majetkové zisky komunistů, ekonomického a organizovaného zločinu a šance na udržení postupimského dělení Evropy. Ruští politikové včetně presidenta Jelcina již leccos naznačili. Opět potřebují v zájmových zemích pátou kolonu. POHRDÁNÍ ZASTUPITELSTVEM MĚSTA BRNA

A SAMOSPRÁVNÝMI PRINCIPY?

NEBO NEZDAR POKUSU "JEDNOTNÉ FRONTY" O ZABLOKOVÁNÍ BRNĚNSKÉHO ZASTUPITELSTVA?

Členka brněnského Zastupitelstva za ODA paní Jiřina Nehybová za svůj klub obvinění z "pohrdání" zdůvodnila /přesně citováno ze zápisu/:

"V průběhu třicátého prvního zasedání Zastupitelstva města Brna dne 1. září 93 zahájil primátor města inženýr Jiří Horák pokračování v jednání přes výslovné upozornění na skutečnost, že Zastupitelstvo města Brna není usášeníschopné. Tento fakt lze doložit doslovným přepisem magnetofonového záznamu z jednání. Proti zahájení při účasti 28 členů Zastupitelstva města Brna protestovali členové Zastupitelstva města Brna inženýr Puk"/ODA/" a doktor Hrabovský. Primátor města uzavřel diskusi s odkazem na jednací řád, který však toto nepřipouští v paragrafu 5, odstavec 2. Podle klubu Občanské demokratické aliance v Zastupitelstvu města Brna se jedná o projev pohrdání Zastupitelstvem města Brna i samosprávnými principy obsaženými v zákoně číslo 410/92 Sbírky O obcích."

Podle prezenční listiny se jednání zastupitelstva ve zmíněný den zúčastnilo 32 poslanců z celkového počtu 60, tady více než 50%. Byli přítomni v okamžiku námitky v jednacím sále/28/ a přilehlých ozvučených místnostech, kam je jednání přenášeno proto, aby zde poslanci při nezbytném styku se stranami dotčenými programem nebyli bez kontaktu. Stejné to je i v parlamentě atd. Žádný zákon neukládá povinnou kvótu přítomnosti poslanců v jednacím sále . Pokud se nehlasuje. Této skutečnosti si paní Nehybová/ODA/ byla vědoma a musela si být vědoma i nonsensu svého obvinění z pohrdání. A přesto ho vznesla. Taktika jednotné fronty se nikdy neohlížela na mravnost, a V.I. Uljanov-Lenin řekl, že v boji o moc je třeba spojit se i s čertem. Tedy i s nemravností, lží, zločinem, pohrdnutím morálkou, prostě vším co tvoří Satanův svět. Jde i o pravou tvář paní Nehybové a Občanské demokratické aliance? NETAKTNOST VUČI PRESIDENTOVI REPUBLIKY

VÁCLAVU HAVLOVI A STAROSTUM MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ BRNA? NEDUSTOJNÁ REPREZENTACE BRNA?

Paní Jiřina Nehybová/ODA/ ve svém vystoupení na 32. zasedání Zastupitelstva města Brna druhý důvod pro odvolání primátora Horáka formulovala následovně/podle přesné citace ze zápisu/:

"Při návštěvě Brna dne 20.9.93 presidentem republiky Václavem Havlem, na setkání s občany města Brna před budovou Janáčkova divadla, primátor města Brna inženýr Horák nereprezentoval město důstojným způsobem. Občané sami konec konců" /nebo klaka brněnské "jednotné fronty"?/"ocenili projev pana primátora vypískáním, čímž jasně dali najevo svůj nesouhlas s takovouto representací města Brna. Úroveň tohoto projevu se nesla v duchu šíření polopravd, pomluv a napadání vybraných politických uskupení v městě a zastoupených v Zastupitelstvu města Brna" /nevěcnost argumentů v této části bývala typická pro odsudky z úst normalizačních komunistů, a bylo-li hříchem primátora, že není nadšen ze spolupráce vybraných politických uskupení s KSČM, a že jim pro potěchu nemíní tančit kozáčka, tím lépe pro Ing. Horáka a Brno/, "což rovněž důstojnosti prvního muže města, kterým by primátor měl být, nepřidá. Netaktnost vůči presidentovi, vzhledem ke své délce projevů, pak primátor města rozšířil i na zcela netaktní nepozvání starostů městských částí na slavnostní přijetí při příležitosti návštěvy presidenta naší republiky Václava Havla. Tato situace bude mít i další nepříznivou dohru v rámci representace našeho města, o čemž svědčí usnesení 56. sněmu starostů v paragrafu 7. Padesát šest - Sněm starostů pověřuje Magora Magistra Pavla Rubinu napsat a jménem"...potlesk..."no, v některých kruzích se toto oslovení používá celkem běžně, není na tom nic tak komického"/slovo magor je častým výrazem v argotu narkomanů/"Magistr Pavla Rubinu napsat a jménem Sněmu starostů zaslat dopis Kanceláři presidenta republiky ve věci neúčasti starostů městských částí Brna při příležitosti návštěvy presidenta Václava Havla v Brně. Což si myslím, že je zcela závažné usnesení, neboť se jedná o významný orgán tohoto našeho města." /Při četbě proslovů paní Nehybové vždy nabývám dojmu, že je povoláním učitelka s aprobací ruského jazyka. Poznámka autora./

Argumentace hvízdající klakou, délkou projevu a uražeností starostů městských částí Brna z opomenutí jejích důležitosti jako důkazu netaktnosti a nedůstojnosti by nepotřebovaly komentáře, kdyby nešlo o jejich zakotvení v polopravdě. Veřejnosti je zapřen pod zaklinadlem jména pana presidenta fakt, že jeho návštěvy připravuje jeho kancelář, která bere v úvahu celou škálu okolností včetně osobní bezpečnosti. V těchto mantinelech a jeho časovém harmonogramu se presidentská návštěva odehrává. I délka primátorova projevu byla přesně stanovena presidentskou kanceláří na dvacet minut. Její zkrácení na polovinu bylo předem dohodnuto z iniciativy pana primátora. Kde je tedy viník oné netaktní délky? Kdo jím je? Primátor Horák jednající podle přání hosta - pana presidenta a protokolu kanceláře presidenta? Přísloví o holi a psu je zde asi nejvýstižnější. A jen podrhuje trapnost oněch vybraných politických sil paní Nehybové/ODA/ a starostů městských částí Brna, z nichž jednoho mluvčí sama nazvala magorem...

Návštěva pana prezidenta na sklonku loňského září se odehrávala v situaci probíhající tříměsiční intenzivní protihorákovské kampaně v tisku na téma brněnské Riviéry - unikátní městské rekreační oblasti vzniklé před sedmdesáti lety. Byla hlavním důvodem postkomunistického bloku pro odvolání primátora Horáka včetně obvinění z trestné činnosti. Jde o složitý problém dotýkající se i prestiže brněnských stavebích firem, soudních znalců atd. Poskytuje však také možnost ukázat, jak se dá zájmům Brna a jeho občanů škodit politickým sebezviditelňováním se v pojetí bloku ODA+frakce ODS MUDr. Rejthara+OH-SD +Zelení+KSČM bez zřetele k pravdě a tedy za jakoukoliv cenu.

Pokračování.

Pavel Blažek