--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vrzala Jaroslav
Název: Watergate
Zdroj: NN Ročník........: 0004/011 Str.: 032
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Watergate znamená Nixon, a Nixon znamená Watergate. Narodil se 9. ledna 1913 v Yorba Linda v Kalifornii, jako jeden z pěti dětí v kvakerské rodině. Kvakeři jsou zastánci, sdružující se v náboženskou společnost, neformálního a nedogmatického křesťanství, znalost Bible a zachovávání jejich zásad je základem. Jsou odpůrci vojenské služby, přísahy, nerovnosti lidí, zastánci tolerance, spravedlnosti a konkretní pomoci. Již na střední škole vynikl jako debatér při řečnických cvičeních. (Kdysi se to vyučovalo i u nás).

Graduoval na právnické fakultě University Duke v Severní Karolíně roku 1937.

V letech 1937 až 1942 praktikoval jako právník. R. 1942-1946 sloužil v americkém válečném námořnictvu. Na kandidátce Republikánské strany byl roku 1946 zvolen do Kongresu, kde na sebe upozornil ve Výboru pro vyšetřování neamerické činnosti jako vyšetřovatel Algera Hisse.

V roce 1950 byl zvolen do Senátu. Roku 1952 byl nominován na kandidátce Republikánů jako viceprezident Dwight D. Eisenhowera. V době této kampaně byl obviněn ze získávání finančních zdrojů k politické činnosti nelegálně. Obhájil se způsobem, který mu získal sympatie veřejnosti. (Mezi vyčítanými dary byl například jeho kokršpaniel). Kandidátka hladce zvítězila roku 1952 i 1956. Jeho kandidaturu na prezidenta USA v roce 1960 přebil J. F. Kennedy. 34 226 731 hlasů versus 34 108 157 hlasů. Tehdy rozdílem 118 574 hlasů.

V roce 1962 kandidoval na guvernéra státu Kalifornie, a opět těsně prohrál. Otevřel si tedy znovu advokátní praxi, tentokrát na Wall Streetu.

V roce 1968 kulminovala prezidentská kampaň ve stínu sovětské okupace Československa a Nixon se znovu dostal, jako známý antikomunista, na kandidátku Republikánské strany. Překvapení vyvolal jeho výběr pro viceprezidenta, marylandský guvernér Spiro T. Agnew. Kampaň už probíhala ve stínu nepříjemné války ve Vietnamu (tu měl na svědomí Kennedy a Johnson - demokraté) a Nixon ji slíbil ukončit. Hladce vyhrál. Pobil Humpreye H. Humpreyho.

Nixon přišel s teorií vietnamizace války, t.j. podporovat Jižní Vietnam, ale nechat boje na jeho silách. V době zvolení bylo ve Vietnamu na 540 000 amerických vojáků a během Nixonovy administrativy se jejich počet začal snižovat. Zvýšilo se však nasazení letectva, a to i proti Severnímu Vietnamu.

Slavil úspěchy na mezinárodním poli, zlepšil vztahy s Moskvou, ale zároveň dokázal navázat styky s kontinentální Čínou. Ráznými, ba na Ameriku až nehoráznými, hospodářskými akcemi vyhlášenými v srpnu 1971, dokázal zastavit inflaci a růst nezaměstnanosti. Jeho 90 dnů trvající program přinesl éru prosperity ve volebním roce 1972. S Kissingerem po boku doslova zářil, a malé vloupání do komplexu Watergate, kde sídlil převolební štáb Demokratů, 15. června 1972, se sotva dostalo na stránky novin.

Ve volbách proti McGovernovi zvítězil drtivě ve všech státech s výjimkou Massachussetts (stát Kennedyů) a Dictrict of Columbia. Jeho volební převaha byla 77 contra 17 milionům hlasů. V lednu 1973 se začalo proslýchat cosi o snaze ututlat vloupání do Watergate. Soud uznal všech šest obviněných vinna, a k odstranění jakýchkoli návazností s věcí Nixon propustil své poradce do věci zatažené. Jeden z nich, John Dean, v sobě pak probudil morální výčitky a začal proti svému šéfovi, a hlavně vystupovat v TV, takže posléze aféra dostoupila do stádia vyšetřování Senátem, kde John Dean svědčil rovněž, a pro Nixona špatně. Dokazoval také illegální získávání finančních prostředků k předvolební kampani. Senátní výslech objevil, že Richard Milhous Nixon nahrával v Bílém domě veškerou telefonní konverzaci.

Dne 10. října 1973 musil odstoupit viceprezident Agnew, ošidil stát na daních. Byl odsouzen a šel pykat. Novým viceprezidentem jmenován Ford, a v prosinci 1973 schválen Kongresem. V červnu 1974 Nixon ještě triumfálně navštívil Izrael a čtyři sousedící arabské státy, v Moskvě pak s Brežněvem vyjednal základy Dohody o omezení nukleárních zbraní a jejich vzájemné kontroly.

Dne 24. července Nejvyšší soud nařídil prezidentovi vydat magnetofonové nahrávky telefonních rozhovorů. Záznamy, třeba částečně vymazány (omyl sekretářky !!!) dokazovaly, že Nixon nemluvil pravdu, když tvrdil, že o akci ve Watergate nevěděl. Nixon je vydal 5. srpna, když jeho původní odmítnutí vedlo k návrhu právní komise Kongresu o odvolání prezidenta na základě zabraňování výkonu spravedlnosti, 30. července.

Pásky dokázaly, že Nixon zneužil svého postavení a ovlivňoval FBI při vyšetřování Watergate, a od samého počátku lhal, když tvrdil, že k němu došlo bez jeho vědomí, a to mnohokrát i do kamery. Nejznámější výrok:

"Nejsem podvodník."

Dne 9. srpna 1974 Nixon odstoupil. O měsíc později nový prezident Ford Nixona omilostnil, a tímto aktem také zastavil vyšetřování ze všech trestných činů, ze kterých mohl být Nixon za svůj výkon prezidentského úřadu obviněn.