--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Stane se Temelín symbolem bezohlednosti a korupce ?
Zdroj: NN Ročník........: 0004/013 Str.: 026
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

BEZOHLEDNOSTI A KORUPCE?

Výstavba jaderné elektrárny Temelín má své počátky v roce 1978. Hlasy proti výstavbě této zrůdnosti se objevovaly již v projekčních dobách, posléze při počátcích výstavby, aby nakonec utonuly v cezurních vodách bolševické mašinérie. Světlo světa v naší zemi spatřují až v roce 1990, kdy se staly základem kampaně proti výstavbě JETE, která vyvrcholila hlasováním poslanců JčKNV. Ti odhlasovali výstavbu "pouze" dvou, ze čtyř původně plánovaných, bloků jaderné elektrárny, které se v současné době dostavují. Řada studií, mítinků a schůzí však ukazuje, že s největší pravděpodobností není nutno stavět ani ony dva tisícimegawattové bloky Temelína a JETE se dostává i několikrát na stůl dosluhující vlády. Píše se rok 1992. Od roku 1990 se o československou energetiku začalo zajímat ekologické sdružení DĚTI ZEMĚ, které ekologické cesty vidí v daleko přijatelnějších a v daleko menších a méně rizikových zdrojích energie.

Slabiny Temelína...

Aspekty a argumentace hovořící pro výstavbu Temelína, stejně jako kvalita celé projekce, jsou tak chabé a v tolika místech pochybné až zcestné, že pokud by se v tomto stylu projektovaly a montovaly v minulém století parní lokomotivy, explodovaly by patrně ještě při výjezdu z montážní haly. Pan dr. Jindřich Petrlík - redaktor časopisu NIKA píše: "Jaderná elektrárna Temelín má svá bolavá místa: Reaktorová nádoba má příliš malý průměr, takže je v ní daleko menší vrstva vody mezi aktivní zónou a stěnou nádoby. Je tedy pravděpodobné, že ocel nádoby bude křehnout daleko rychleji. Jak mi řekl ing. Dalibor Stránský z jihočeské nadace pro ochranu přírody CALLA, vzniká tak ohrožení prasknutí celé reaktorové nádoby.

Z primárního okruhu budoucí elektrárny je vyveden křehký koridor, který rozhodně přežije méně než kontejnment a kterým poteče radioaktivní kapalina.

Jaderná elektrárna Temelín sice stojí na kopci nad Týnem nad Vltavou, ale přesto je vlastně v kotlině, ve které dochází često k inverzím, v tzv. českobudějovické pánvi. To není dobré pro případ havárie, protože by mohlo dojít k dlouhodobě vysoké úrovni radiačního zamoření této pánve. Komise PRE-OSART nebyla v květnu 1990 vůbec tak spokojena s úrovní stavby i samotného projektu jaderné elektrárny Temelín, jak se o tom opakovaně snaží novináře i veřejnost přesvědčit českoslovenští jaderní experti. Ta označila například strategii řízení reaktoru za zmatenou, nejasně definovanou, obtížnou pro obsluhu a pravděpodobně nerealistickou.

Dalibor Stránský z nadace CALLA mi také popsal případ jaderné elektrárny Stendal v bývalé NDR, na který upozornily v otevřeném dopise českou vládu Děti Země: "Výstavba jaderné elektrárny stejného typu jako je Temelín u východoněmeckého Stendalu byla zastavena. Nenašel se totiž žádný investor, který by byl schopen převzít podnikatelské riziko související se zvýšením bezpečnosti JE Stendal na úrověň požadovanou německými předpisy. Stavba nepokračuje i přesto, že byla ze zhruba 70% hotova. Z celkové sumy na výstavbu této jaderné elektrárny vyla před jejím zastavením proinvestována polovina peněz na ni vyčleněných. Na dokončení spolu se zvýšením bezpečnostního standartu by totiž bylo potřeba okolo 4 miliard DM."

Odhady financí nutných k dostavbě Temelína se velice liší. Proto o něm česká vláda musí hovořit několikrát. Rozdíly nejsou jen několik miliard, ale desítky miliard korun ... Udávané cifry se liší podle toho, kdo odhad předložil, zda lobby uhelná či jaderná. Ani v jaderné lobby nepanuje jednota. Vedení temelínské stavby vypočítává její souhrný rozpočet na 60 miliard a z toho se podle nich k 30. dubnu 1992 prostavělo 21 miliard. Ing. Varady, pracovník JETE ve vltavotýnském časopise "Vltavín" 10. ledna 1992 napsal: "Celkové náklady na dokončení 1. a 2. bloku JETE všetně realizace opatření ke zvýšení technické úrovně a jaderné bezpečnosti budou 63 miliard Kčs." Původní výpočet ceny výstavby této jaderné elektrárny se pohyboval okolo 40 miliard Kčs...

Uhelná lobby (pravděpodobně odhad ze studie firmy Power International) odhadla náklady na dostavbu za různých podmínek na 126 až 180 miliard korun. Její závěr je jednoznačný: Výkon JE Temelín není v elektrizační soustavě České republiky potřebný. Pokračování výstavby JE Temelín je ekonomicky nesmyslné a její dokončení cenově nedostupné. Celá studie této firmy je podložena zkušenostmi z USA."

Otevřený dopis vládě ČR

V otevřeném dopise vládě ČR hnutí Děti Země píší: "Protestujeme proti dalšímu zvyšování objemu výroby elektřiny, když je evidentní, že jí máme nadbytek a přitom ještě nebyly vyčerpány všechny možnosti její úspory. Export energie, který plánují ČEZ do Bavorska, Švýcarska, Itálie a případně i dalších zemí považujeme za zločin, protože ať už půjde o energii vyrobenou v severních Čechách anebo v Temelíně či Dukovanech, vždy bude pokračováním v ničení našeho životního prostředí a zároveň ve svých důsledcích zatěžováním ekonomiky státu. Zmiňujeme se o tom, protože ČET hodlají vývozem elektřiny splácet i některé zahraniční dodávky na dostavbu Temelína a palivové články západní provenience. Vzhledem k plánovanému vývozu elektřiny nevěříme ani slogynu z nálepek placených občany v ceně elektřiny: Temelín pro zdravé severní Čechy.

Myslíme si, že výstavba Temelína by měla být okamžitě zastavena a finance na ni plánované převedeny na program šetření energií, kombinovanou výrobu tepla a elektřiny a především na opatření proti ničení životního prostředí v severních Čechách..."

Na scénu přichází Westinghouse

Během cesty ministra Dlouhého a premiéra české vlády Klause po Spojených státech na podzim roku 1992 probleskly zprávy, že oba podporují dostavbu Temelína a účast americké firmy Westinghouse na ní, tedy firmy, která údajně přispěla na volební kampaň ODS částkou 90 mil. korun! Vedení ČEZ přislíbilo firmě Westinghouse kontrakt na dovybavení JETE bezpečnostním systémem a novým typem paliva. Pro Westinghouse tak zazářila hvězda příslibu tučných zisků za opravy mnoha dalších jaderných elektráren sovětského typu - klíčem k nim je experiment s Temelínem za 320 milonů dolarů. Ekologicky orientované občanské iniciativy a přední osobnosti ekologického hnutí odeslali 6. 1. 1993 vládě České republiky otevřený dopis s vážnými výhradami k dostavbě jaderné elektrárny Temelín.

1. Celosvětový odklon od jaderné energetiky pokračuje a má příčiny především ekonomické

2. Francouzský zahraniční dluh 43 miliard USD je následkem orientace na jadernou energetiku. Společnost ELECTRICITÉ DE FRANCE v roce 1989 ztratila 4,25 miliardy franků a vinila vládu, že jí nedovolila zvýšit cenu elektřiny.

3. Ani francouzské jaderné elektrárny nejsou bezpečné. Před třemi lety byla zveřejněna tajná zpráva Pierra Tanguyho, vrchního inspektora jaderné bezpečnosti v Electricité de France. Vyplývá z ní, že pravděpodobnost vážné jaderné nehody ve Francii v příštích dvaceti letech je větší než 1:20.

4. Společnosti Westinghouse, které byla, dávno před projednáváním vládou, přislíbena účast na dokončení Temelína, hrozí ekonomický kolaps. V roce 1991 vykázala ztrátu přes miliardu USD, za tři měsíce loňského podzimu klesly její akcie o 40% a roční dividendy snižuje ze 72 centů na 40 centů.

V roce 1990 žalovala filipínská vláda WESTINGHOUSE, že vybudoval defektní 620 MW jadernou elektrárnu v provincii Bataan a že uplatil bývalého prezidenta Marcose, aby zakázku na tuto elektrárnu v hodnotě 2,3 miliardy USD získal. 5. Z materiálu MISE SVĚTOVÉ BANKY z prosince loňského roku vyplývá, že podle scénářů, předpokládajících střední či nízkou spotřebu, nebude v letech 1995-2010 vůbec třeba energetické kapacity Temelína...

Mise navrhuje odložit dostavbu Temelína, dokud ho nebude domácí potřeba vyžadovat, což je v případě střední spotřeby až po roce 2010.

6. EVROPSKÁ BANKA PRO REKONSTRUKCI A ROZVOJ objednala u francouzských firem INTERNATIONAL CONSULTING ON ENERGY a EQUIPE COUSTEAU studii Energie v podunajských zemích: Současná situace, přehled a návrhy energetické politiky. Také z této anylýzy vyplývá, že budoucí potřeba elektřiny nebude taková, aby zdůvodnila výstavbu další jaderné kapacity. I zde nám doporučují, abychom raději zmodernizovali svůj průmysl.

Dopis končí slovy: "Žádáme otevřené vysvětlení premiéra V. Klause a ministrů V. Dlouhého a K. Dyby jakto, že navzdory výše uvedeným skutečnostem se opakovaně vyjadřují o nezbytnosti dostavět dva bloky Temelína a o vhodném výběru firmy WESTINGHOUSE.

Shodně se Světovou bankou žádáme vládu, aby odložila nevratná rozhodnutí o jaderné elektrárně Temelín, a to nejméně na půl roku, kdy by měly být k dispozici alternativy nabízené zeměmi skupiny G-7."

Soudní spory firmy Westinghouse

Americká firma Westinghouse není zase tak velikou stars, jak se nám snaží vnutit naší milí nejvyšší. Její působení na mezinárodním poli není rozhodně tak radostné a rozjásané jako tváře těch našich pár Klausů, Dybů, Dlouhých, Ježků - tedy těch, kteří jen tak - v dobré víře, onu firmu k nám neustále okny-dveřmi pašují. Kromě známého sporu s Filipínami, vede a vedla Westinghouse několik soudních sporů s americkými elektrárenskými společnostmi. Hlavními důvody jsou vadné parogenerátory pro jaderné elektrárny a také nedodržování smluvních dohod ...apod.

Kvůli vadným zařízením v jaderných elektrárnách vede firma Westinghouse soudní spory například s těmito firmami: Vlastník: Jad. elektrárna: Duquesne Light Co.,Cleveland Beaver

Electric Illuminating Co.,Toledo Valley Edison, Ohio Edison, Pensylvania

Power Florida Power and Light Turkey Point Consolidated Edison Indian Point Southern California Edison San Onofre

Shearon Harris

Carolina Power and Light Robinson Duke Power Catawaba

Duke Power McGuire South Carolina Electric and Gas Summer

Commonwealth Edison Zion Commonwealth Edison Byron

Commonwealth Edison Braidwood Houston Power and Light South Texas

Florida Power and Light St. Lucie

Celkem jde tedy o 23 reaktorů s vadnými parogenerátory ve třinácti jaderných elektrárnách. Ve Spojených státech je 125 jaderných elektráren, z toho je již patnáct odstavených.

Ze dvou dopisů

OPĚT O NÁS BEZ NÁS?

Byla jsem účastnicí ekologické demonstrace proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín, která se uskutečnila v úterý 16. února před Úřadem vlády České republiky v Praze. Několik žen z našeho ekologického sdružení čekalo spolu s ostatními zástupci ekologických organizací z různých částí Čech a Moravy ve vstupních prostorách Úřadu vlády, zda budou přijati premiérem. Chtěli mu odevzdat své dopisy, kterými znovu žádají o objektivní a nezaujatou informovanost veřejnosti o problematice jaderné energetiky a vyjadřují nesouhlas s pokračováním výstavby Temelína. Doufali jsme, že pan premiér přijme alespoň tříčlennou delegaci tak, aby byl seznámen s názory různých regionů, které se shodovaly v požadavku zastavení dostavby. Předseda vlády se však uvolil pohovořit pouze s jedním zástupcem demonstrujících. Student brněnské univerzity Jakub Patočka se z tohoto setkání s premiérem vrátil otřesen. Tlumočil nám vyjádření pana premiéra, že naše požadavky jsou dětinské a triviální. Sama demonstrace byla v tomto dialogu nazvána "teroristickou akcí".

Stála jsem mezi ostatními demonstranty, kteří pokojně drželi své transparenty a provolávali ekologická hesla, dokud si na ně Úřad vlády nepřizval asistenci pohotovostní policie ...

... Ve večerních televizních zprávách prohlásil pan Klaus, že hovořil se zástupci demonstrujících ekologických aktivistů téměř třičtvrtě hodiny. Vyjadřoval se sebejistě, jako člověk, který mluví pravdu. Tak teď nevím, byla jsem vůbec na nějaké demonstraci v Praze a čekala jsem, zda si pro nás pan premiér udělá čas, nebo se mi to jen zdálo? Poznámka: Distancujeme se od politického zneužívání problematiky Temelína levicovými a ultralevicovými stranami. Politické tahanice nám připadají v době, kda jdy o samotné přežití života na Zemi jako trapný a směšný anachronismus. Jaroslava Brožová

(Jihočeské matky proti atomovému nebezpečí)

TEMELÍN VE VŠECH PÁDECH

Den před jednáním české vlády o dostavbě jaderné elektrárny Temelín, v úterý, 9. března, uspořádal časopis NIKA tiskovou konferenci. Jindřich Petrlík na ní uvedl, že vláda dosud neodpověděla na dopisy Sdružení měst a obcí regionu v okolí jaderné elektrárny Temelín (SMOR JETE), které nesouhlasí s dostavbou elektrárny. Svůj nesouhlas opírá hlasování 54 zastupitelstev proti dostavbě JETE z celkového počtu 60, která dosud nehlasovala ... Proti dostavbě se vyjádřila mimo okruh dvacetikilometrové zóny i města České Budějovice, Soběslav, Volary a Lišov. Dalším tématem úterní konference byla firma Westinghouse ... Mluvčí organizace Ekowatt, Robert Laža ve své zprávě pro tisk uvedl:

"Firma Westinghouse Electric byla požádána arbitrážním panelem zaplatit 2,5 milonu odškodného brazilské společnosti v oprávněném sporu kvůli jaderné elektrárně Angra ... I přesto, že v dalším soudním sporu, s Filipínami kvůli JE Bataan, došlo v březnu 1992 k mimosoudní dohodě, soud byl novou filipínskou vládou v prosinci 1992 obnoven. Firma Westinghouse byla v mnoha případech žalována za korupci, nedbalost a podvod. Nelze proto souhlasit s prohlášením Westinghouse, že kritika společnosti obrácená především na parogenerátory pro jaderné elektrárny nesouvisí s dodávkou pro JE Temelín, protože se týká řídící a regulační techniky a jaderného paliva," prohlásil R. Laža. Odpoledne se problematikou Temelína zabýval český parlament v semináři uspořádaném vládou ... V. Klaus si mimo jiné postěžoval: "Informace, které kolují kolem nás většinou jednostranně hodnotí věci vytržené ze souvislosti." O firmě Westinghouse prohlásil, že je to jedna z nejšpičkovějších firem na světě ...

V reakci na vystoupení poslance Strany zelených, P. Seifera, a dalších představitelů opozice Václav Klaus řekl: "Nevěřím, že otázka dobudování jednoho či dvou bloků jaderné elektrárny je otázkou pro referendum kdekoli na světě ... Úspory, o kterých se stále mluví, jsou naprosto mylné a chybné slovo. Je či není úsporné chování všech subjektů. Nakolik se takové chování prosadí je velká úloha pro nás všechny. Pokud není zájem a ekonomický tlak, tak nejsou úspory. A změnit chování je velice složité."

Ministr životního prostředí České republiky, F. Benda zdůraznil, že mu chybí legislativní základ pro rozhodnutí o Temelínu - atomový zákon, který by jasně rozdělil zodpovědnost za jednotlivé úseky. Na mikrobiologické úrovni nepředstavuje Temelín podle F. Bendy měřitelné riziko. Rovněž se domnívá, že lidé na jihu Čech, starostu Týna nad Vltavou nevyjímaje, mají nedostatečné informace a proto jsou proti dostavbě JETE.

10.3.1993 Štěpán Mikula

Závěrem...

Spuštění jaderné elektrárny Temelín se plánuje na rok 1995. Zda k tomuto samolikvidačnímu a hrůznému aktu dojde, záleží teď již jen na nás - občanech. Spoléhat se, že ty naše pomazané hlavy ve vládě osvítí Duch svatý patrně nelze, neboť centralizovaná moc je jejich občansko-demokratickým krédem. Firma Westinghouse, žalovaná i pro korupci, nedbalost a podvody, vsadila vskutku na dobrého koně. V naší zemi je v tomto směru opravdu ojedinělá humózní a nesmírně úrodná půda.

Radek DAVID

(Použito materiálů z časopisu ALTERNATIVA)