--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Beneš Jan
Název: Richard Milhous Nixon
Zdroj: NN Ročník........: 0004/017 Str.: 016
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 23.04.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

9. ledna 1913 - 23. dubna 1994 Sedmatřicátý prezident USA

Americký politický systém sice zná strany, ale soustřeďuje se na osobnosti. V osobě prezidenta pak ztělesňuje přímo politickou moc monarchy. Každý prezident tak vytváří svou vlastní éru. Richard Milohous Nixon se narodil v městečku Yorba Linda v Kalifornii. Jeho nenápadní rodiče přišli z amerického středozápadu, byli Quakeři a měli pět synů.

Na amerických školách se vyučuje to, čemu u nás nedobře říkáme "občanská nauka", hlavně praxí. Navíc se tam pěstuje také to, co jsme moudře mívali až do dob, než naše školství zachvátily nikdy nekončící reformy. Debatní kroužky a řečnická cvičení. Oni to mívali už staří Řekové. Praxe občanské nauky vypadá tak, že si v rámci školy děti volí svou vlastní vládu USA a jejich jednotlivé úředníky, kteří pak reagují na to, co vláda koná. Na americké střední škole zastával funkci tohoto voleného prezidenta USA R. M. Nixon, a na nenápadné a chudé Whittier College byl prezidentem debutního klubu. Odgraduoval tam roku 1934 a získal prospěchové stipendium na Právnické fakultě Duke Univerzity v Severní Karolině. V ročníku 1937 skončil u závěrečných zkoušek jako třetí.

Na otevření své vlastní advokátní praxe neměl. Dalších pět let tu pracoval jen jako člen advokátní kanceláře. Po Pearl Harbouru, roku 1942 se dobrovolně přihlásil ke službě v americkém námořnictvu. Do výslužby odešel po službě v Jižním Pacifiku roku 1946 jako lisutenant comander, tedy cosi jako náš podplukovník. A hned roku 1946 vstoupil do politiky. Byl zvolen za Republikánskou stranu do Kongresu. Tak pak členem výboru pro vyšetřování ......... činnosti, kde si R. M. Nixon získal ostruhy zejména jako vyšetřovatel A..... Risse. To byl ten pán, který třeba doprovázel prezidenta Roosevelta na .... i do Teheránu. Prokázal mu aktivitu v zájmu Moskvy, ale ta už prošla pro.... lhůtou. Nakonec bylo možno Risse posadit za mříže jen pro prokázanou přísahu. (Že měl Nixon tehdy pravdu, dokazuje momentálně velice čerstvě ..... šéf sovětské špionáže Pavel Sudoplavov, který vydal v USA své memoáry.

Roku 1950 vyhrává Nixon volby do Senátu USA. Poráží demokratku .... Cahagan Douglasovou, a zároveň si vysluhuje prvou ostrou kritiku levicového tisku za to, že ji během své kampaně portrétuje jako hlupačku nechápající komunizmus a jeho nebezpečí. Byl to, čemu T. G. Masaryk říkal "západník". Což značí, že věřil v ... života na Západě, a čím západněji, tím více, obvyklé. Kalifornie je sama západní hranicí západního světa, a Nixon na tyto hodnoty tedy věří hodně.

V roce 1952, ještě mu není čtyřicet, je už na kandidátce Eisenhowerů jako viceprezident. "Tke" volby tehdy vyhrává, a tím vyhrává i Nixon. ... v průběhu voleb je obviněn, že své volební náklady nechal illegálně hradit kalifornským obchodníkem, který měl také hradit náklady jeho senátní komoře. Nixon se zodpovídá na obrazovce TV způsobem, který ho z černé ovce ... v jednoho z nejpopulárnějších politiků země. Mezi "dary" byl totiž i ........ Checker, a Nixon ho rovněž přivede před kameru.

Eisenhowerova kandidátka hladce vítězí nejen roku 1953 a znovu r. ..... Cestuje jako viceprezident USA do devětapadesáti zemí a roku 195.. získává obecné uznání neformální debatou s Nikitou Chruščovem na Americké ... v Moskvě. U nás vcelku potlačen, právě pro Nixonovu argumentaci, ale ve světě se tento "kuchyňský hovor" stává senzací.

Eisenhowerovo úřední období končí roku 1960, úřadující viceprezident v Americe téměř automaticky kandiduje na úřad prezidenta. Jeho demokratickým protikandidátem je J. F. Kennedy, tolik populární u komunistů. Jen břitký satirik Milan Schultz Kennedyho tepe básní Festina Sente.

Tyto volby R. M. Nixon nevyhraje. Získává jen 34,108.157 hlasů, J. F. Kennedy 34,226.731 hlasů. Tedy o 118.574 méně pro Nixona. V dějinách USA nejtěsnější volební výsledek vůbec.

Roku 19.. kandiduje na úřad guvernéra Kalifornie, ale prohrává. Zdálo by se, že je to konec politické kariéry. Zařizuje si advokátní komoru na Wall Streetu. Z politických aktivit mu zůstává reprezentace Republikánské strany při veřejných debatách. Kennedyho administrativa, podle našich měřítek levicová, nechávala na holičkách akci kubánského exilu proti Castrovi, aby o šest měsíců později mohla dospět k poznání, že na Kubě je třeba Moskvě čelit. Tato administrativa také naplno rozjíždí Vietnam, jako válku, která se nesmí vyhrát. Válka, která sice bojuje, ale centrum agrese nesmí být zničeno.

Volby roku 1968 proběhnou kromě mnoha jiných událostí i ve stínu .... okupace Československa. Nixon je hladce vyhrává. V době jeho nástupu do úřadu je v Indočíně ... ... Američanů, roku 1973 (mezitím Nixon "volební polovinou" vyhrává i volby roku 1978 proti McCovernovi, - ačkoli ten v případě volení nabízí každému voliči 2 000 dolarů...), roku 1973 není už ve Vietnamu jediný americký voják. Je to ovšem právě Nixon, kdo dokáže Hanoi přivést k jednacímu stolu těžkým bombardováním.

Přes svůj západnický světový názor a vyhranění a zásadní antikomunizmus je to Nixon, kdo jako první úřadující prezident navštíví Moskvu, ... Peking. Schvaluje také společnou americko-sovětskou vesmírnou missi.

Těsně před volbami, roku 1971, také dokáže bezprecedentním opatřením, na USA až brutálním, zastavit inflaci vyhlášením zmrazení mezd, platů i cen na 90 dnů. Toto opatření ovšem přichází ruku v ruce s daňovým stimulem a snížením vládních výdajů a transportních poplatků.

Krátce po volbách 1972, a těsně po zahájení nového úředního období v lednu 1973, v souvislosti s procesem se šesti muži, kteří se vloupali předcházející léto do kanceláří volebního štábu Demokratů v hotelového komple... Watergate, proskočí zprávy, že se kdosi snažil ovlivnit vyšetřování. Vše začne vyšetřovat zvláštní výbor Senátu USA. Nixonovi nezbude než propustit ....... nejbližší poradce, kteří jsou ve Watergate namočeni. H. R. Haldemana a J. D. ............ Odchází i John Dean III. -, který narozdíl od celé skupiny dalších, i těch dvou jmenovaných, nezůstává vůči svému šéfovi loyální, a aféra Watergate se rozjíždí na plné obrátky. John Dean III. je hvězdou TV kamer a senátního vyšetřování. Odhaluje svého šéfa, odhaluje Republikánskou stranu.

V průběhu vyšetřování také vyjde najevo, že R. M. Nixon si pravidelně nahrával všecky telefonní rozhovory. To se v USA nesmí bez jasného souhlasu volajících.

V říjnu 1973 praskne na Nixonova viceprezidenta Spiro Agnewa daňový podvodník. Nic světoborného, cosi kolem 11 000 dolarů, ale na Ameriku je to dost. Viceprezident musí rezignovat, a později jít do basy a zaplatit mastnou pokutu.

Viceprezidentem se stává syn českých přistěhovalců (původní jméno Král) Gerald R. Ford.

Nixon ještě jednou rozjíždí světovou politiku. Navštěvuje Izrael i sousední arabské země, navštěvuje Moskvu a Brežněva a uzavírá předběžnou dohodu o odzbrojení a limitaci nukleárních zbraní. Ani v Moskvě, ani kde jinde zřejmě neuvěří, že taková prkotina jako Watergate, by mohla prezidenta vážně ohrozit. Žijí v jiném světě. Měsíc po návratu domů Nejvyšší soud USA nařizuje Nixonovi vydat vyšetřovatelům záznamy telefonních rozhovorů, a Nixon je vydává. 30. července .... Právní výbor Senátu poprvé hovoří o odvolání z funkce. Ze záznamů telefonních rozhovorů vyplyne, že Nixon se skutečně pokusil ovlivnit FBI při vyšetřování vloupání do Watergate. FBI se ovšem ovlivnit nedal. V Americe se to nesmí a nedělá, a považuje za nezákonné.

Dne 9. srpna 1974 Richard M. Nixon abdikuje. V historii USA první hlava státu vůbec. Nový prezident Ford mu uděluje milost, pokud jde o trestní stíhání za pokus zasáhnout do vyšetřování, i za ty telefonní nahrávky, které nakonec, paradoxně, Nixona usvědčily. Konec ?

Vůbec ne. Nixon, už nikoli politik, ale soukromá osoba, vydává během následujících 20 let 14 knih, jako soukromá osoba, která má co říci, navštěvuje téměř každoročně Čínu i Rusko. Je vítaným hostem i v jiných zemích a u jiných politiků.

S ženou Nancy měli dvě dcery, Patricii a Julii. Ta druhá se provdala za vnuka prezidenta Eisenhowera. Nancy zemřela loni, roku 1993.

R. M. Nixon právě teď. Včas pamatoval na to, co vše může člověka potkat v americké nemocnici, a předem si písemně zakázal udržovat své tělo při životě. Právě tak jako nebýt pohřben na národním hřbitově v Arlingtonu a mít pohřeb ve Washingtonu D. C. - ale být pochován v rodné Yorba Lindě.

Po USA jsou vlajky napůl žerdi, - po dvaceti letech nevypadá Watergate už tak příšerně, však to také žádná příšernost nebyla. Horší věci už dnes známe na Kennedyho i na Roosevelta. Úřadující prezident Clinton, sám obviněn z celé škály nepřístojností, poděkoval za rady, které mu pro výkon úřadu dal. - Ani tohle jsme nevěděli. Clinton je jak známo člen Demokratické strany, Nixon byl celý život Republikán. Američané.

Promluvili do obrazovky lidé, uprostřed kterých bývalý prezident posledních dvacet let žil v Park Ridge New Jersey, sotva hodinu autem od New Yorku.

Příštipkář, který mu spravoval boty. Holič, který ho každé dva týdny stříhal, majitel konfekce, kde si Nixon kupoval obleky. Nedával si šít. Jeho žena nikdy neměla kožich, dozvěděli jsme se rovněž.

Do Yorba Lindy byla přesunuta četa Námořní pěchoty, která bývalého vrchního velitele i tam doprovodí na poslední cestě. Jan Beneš