--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Potykal si najvyšší súd SR s fašizmom?
Zdroj: NN Ročník........: 0004/017 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v kauze Slobodník - Feldek zo dňa 23. 3. 1994 v prospech Dušana Slobodníka, je nepochybne hanbou našej justície, ale aj čiernou škvrnou Slovenska pred demokratickým svetom. Predseda senátu JUDr. JOZEF ŠTEFANKO spochybnil nielen právne normy komisie Spojených národov pre vyšetrovanie vojnových zločinov, ale spochybnil aj Správu o berlínskej konferencii, ktorá sa konala v Postupime v dňoch 17. 7. - 2. 8. 1945.

Tu Československo spolu s Francúzskom, Belgickom, Nórskom, Holandskom, Dánskom, Poľskom a ďalšími štátmi prijali právne normy ohľadom trestného postihu tých, KTORÍ REPREZENTOVALI NACISTICKÝ A FAŠISTICKÝ REŽIM NA ÚZEMÍ UVEDENÝCH ŠTÁTOV, A VOČI TÝM, KTORÍ S NIMI KOLABOROVALI.

V roku 1992 uverejnili niektoeé noviny Feldekovu básničku, v ktorej bola aj táto pasáž: "A ESESÁK SA OBJAL S EŠTEBÁKOM". Napriek tomu, že v nej nebola menovaná žiadna osoba, Slobodník mal pocit, že sa to vzťahuje na neho. Paradoxom ale ostáva, že súdnej ochrany sa nedomáhal nemenovaný eštebák, ktorý sa "objal" s nemenovaným esesákom.

Zo záverečnej reči predsedu senátu Najvyššieho súdu SR JUDr. Jozefa Štefanka po vynesení rozsudku v kauze Slobodník - Feldek vyplynulo toľko lapsusov, ktoré ma oprávňujú vysloviť podozrenie, že menovaný predseda senátu TU PROPAGOVAL FAŠIZMUS. Tvrdiť, že Hlinkova mládež bola VEĽMI dobrá organizácia, ale politici sa ju snažili zneužívať, tak potom by nebolo od veci VYŠETRIŤ DUŠEVNÝ STAV JUDr. ŠTEFANKA.

Pokiaľ toto oficiálne vysloví v záverečnej reči, tak potom musí mať dôkazy, že táto organizácia bola PROTIFAŠISTICKÁ, VZNIKLA NA BÁZE ODPORU VOČI HITLEROVI, OCHRAŇOVALA ŽIDOV A PODIEĽALA SA NA PREPADOCH TRANSPORTOV, KTORÉ ODVÁŽALI ĽUDÍ DO KONCENTRAČNÝCH TÁBOROV.

Lenže realita je úplne opačná. Hlinkova mládež bola fašistická organizácia a vznikla ako súčasť Hlinkovej gardy v roku 1938. Jej členstvo tvorila mládež od 6 do 20 rokov. Bola vybudovaná na spôsob NACISTICKEJ ORGANIZÁCIE HITLERJUGEND, ktorá mala aj na Slovensku svoje jednotky z príslušníkov miestnej fašistickej nemeckej mládeže.

Pri jej organizovaní zohrali veľkú úlohu slovenské cirkevné a náboženské organizácie mládeže a viacerí farári, ktorí boli duchovnými radcami. Plne sa tu uplatňoval fašistický vodcovský autoritatívny systém. Pomocou tejto organizácie sa mala mládež nainfikovať fašistickou ideológiou a nacionalizmom, aby jej členovia potom slepo vykonávali rozkazy. Vodcovia Hlinkovej mládeže absolvovali osobitné školenie a výcvik a mnohí z nich sa stali neskoršie členmi pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy. Táto mládežnícka organizácia zanikla likvidáciou Slovenského štátu.

Keď proti tejto historickej realite postavím tzv. argumenty JUDr. Štefanka, nepochybujem, že aj priemerne inteligentný kôň by sa musel z toho povracať. Keď menovaný sudca tvrdí, citujem: "Pokiaľ by tú báseň bol nechal v šuplíku, ale ako vyšla na verejnosť, bola vyložená vnímavými novinármi, ktorí ju vyložili tak bez ohľadu na to, ako ju on myslel, že išlo teda o nevedomú stimuláciu z jeho strany".

Takže Feldek bol mimo iného potrestaný aj preto, že niektorí novinári urobili z nekonkrétneho esesáka v jeho básni konkrétneho Dušana Slobodníka. To sú ale paradoxy! Za ďalší "skvost" v jeho záverečnej reči by sa nemusel hanbiť nielen Klement Gottwald, ale ani jeho verný smrťobijec, známy prokurátor URVÁLEK, ktorý možno už vtedy nadchýnal terajšieho Štefankovho nadriadeného - súdruha PLANKA. Citujem: "Nemožno povedať, že bola dotknutá česť Slobodníka ako občana, ide tu o vyšší zásah. Pochádzal z nejakého hnutia, to bola prvá vec, potom bez ohľadu na to, ŽE KTO BOL VTEDY TÝM PREMIÉROM. Tu ešte treba povedať, že to hnutie vyšlo demokratickým spôsobom z týchto volieb, aj vláda. Kto ho navrhol za toho ministra, ďalej kto ho schválil? Do čích rúk zložil sľub? Bol tu aj parlament a do takého svetla stavia v podstate aj tieto orgány. Takže tu treba jednoznačne povedať, ŽE IDE O PODSTATNE ŠIRŠÍ ROZSAH AKO IBA O NAPADNUTIE TOHO SAMOTNÉHO OBČANA A IDE O POŠKODZOVANIE ZÁUJMOV SLOVENSKA".

Začínam mať také neblahé tušenie, že sen rehabilitovaného bolševika JUDr. Štefanka sa asi v dohľadnej dobe naplní. Jeho zamestnávateľ sa vraj podľa nového bude volať - Najvyšší súd SLOBODNÍKOVEJ republiky (NS SR).

Vladimír PAVLÍK