--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Čeřovský Zbyněk
Název: Komu a čemu slouží rada KPVČ
Zdroj: NN Ročník........: 0004/024 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Komu a čemu slouží rada KPVČ ?

13. června 1994 proběhla v zasedací síni Dopravních podniků valná hromada praž ské pobočky KPVČ. Kromě hostů se jí zúčastnilo podle prezenční listiny 188 čle nů. Smyslem této valné hromady bylo vyjádření stanoviska členů pražské pobočky k vyloučení předsedy pana Stanislava Stránského z řad KPV (viz NN č. 23/94). Na této valné hromadě kromě dalších hostů vystoupil také Dr. Ing. J. Anděl se zásadním referátem, který jako ostatně vždy, obsahoval brilantní právní rozbor současného stavu.

Jako první řečník promluvil MUDr. Adámek, který zaujal stanovisko k hrubé a po mlouvačné kampani, kterou proti němu vede rada KPVČ od roku 1992. MUDr. Adámek byl totiž několikráte obviněn z defraudace peněz a dovozu zdraví škodlivých l éků, které podle těchto mudrců prý způsobují AIDS (!?). Vida, světová zdravotn ická organizace se může jít poučit do Škrétovy ulice na Praze 2, kde je sídlo této rady, a tam dostane, aniž by musela dále dlouho a nákladně bádat, potřebn é a vyčerpávající informace o této chorobě.

Protože jsem byl na jednom setkání pražské pobočky KPV v hotelu BELVEDERE v ro ce 1992 přítomen, když byl MUDr. Adámek takto nepravdivě pošpiněn, vyjádřil js em své stanovisko k lidem z Rady KPVČ, kteří se neštítí žádných pomluv (viz Če ský deník, 4. 5. 1994 - Komu a čemu slouží NN?). V únoru 1992 jsem totiž přive zl ze služební cesty do Štrasburku bednu léčiv pro politické vězně a pro Dr. A dámka osobně 500,- fr. franků na jeho cestu. Léky osobně prověřil ředitel věze ňské nemocnice - Dr. Veselý se svými spolupracovníky a uznal je za naprosto ne závadné a použitelné, neboť m.j. byly v originálním balení. Léky spolu s výše uvedeným obnosem jsem osobně Dr. Adámkovi předal. Peníze nebyly určeny pro KPV Č, ale na úhradu cesty Dr. Adámka do Francie, kam měl přijet specifikovat a vy brat další potřebné léky pro "své bývalé vězně". Všechno ostatní je zavrženího dná pomluva a lež, a kdo ji šíří, byť byl i z rady KPVČ, je nestydatý lhář. Přišla také řeč na agenty StB v řadách KPVČ a na skutečnost, že KPVČ a KAN tot álně zklamaly jako organizace, které místo aby měly vliv na dění v této republ ice pro svoji minulost a boj proti komunistické totalitě, mají naprosto bezvýz namná postavení, která nebere nikdo vážně.

Poté vystoupil se svojí zprávou i pan Ladislav Novotný, bývalý vrchní kontrolo r Národní banky a politický vězeň, který provedl revizi hospodaření KPVČ. A zd e bych chtěl upozornit pana Slabáka, který mně a NN vyhrožoval v Českém deníku žalobou, že máme tuto zprávu v redakci k dispozici, a aby se jí mohl potěšit, použiji pár faktů, v ní uvedených.

Ladislav Novotný m.j. uvedl:

11. dubna t.r. přivedl Dr. Drobný na shromáždění muklů v pražském hotelu BELVE DERE také skupinu muklů, avšak se zcela opačným záměrem: schůzku pražské poboč ky rozbít, funkcionáře pobočky urážet a pomlouvat. A tak dlouho utajovaný rozk ol mezi pražskou pobočkou a Radou KPVČ vyvrcholil. Příčin tohoto debaklu našeh o hnutí je jistě celá řada, ale já na základě znalosti poměrů v KPV a zejména některých osob, a dále na základě přímých a nepřímých důkazů a zjištění poklád ám za hlavní důvod touhu Dr. Drobného, ale hlavně jeho party po lákavé míse, n aplněné příspěvky a dary muklů a milionových dotací z kapes daňových poplatník ů. A v této souvislosti také nepřipustit žádnou kontrolu hospodaření s finančn ími prostředky a majetkem KPV, a umlčet každého, kdo by jejich hospodaření kri tizoval nebo dokonce chtěl kontrolovat.

A dále pokračoval:

Jde o osobní zájmy několika zištných jednotlivců ... Z KPV hodlají či už uděla li "rodinný podnik" a pro stanovení výše mzdy si také upravili služební tituly . Hoši kolem Dr. Drobného jsou vůči sobě štědří ze peníze muklů. V důsledku té to štědrosti stouply patřičně mzdy, a to ze 130 000 Kčs v r. 1991 na 224 000 K č plus sociální dávky ve výši 79 000 Kč! Bylo zjištěno, že většina příjmových dokladů není podepsána příjemcem a dárcem, že valutový deník, ve kterém byly e vidovány valuty a devizy, není průkazný a doklady, ověřující zápisy nebyly nal ezeny! Se souhlasem Dr. Drobného bylo vystaveno tzv. čestné prohlášení, že s v alutami bylo hospodařeno dobře.

V roce 1992 jsem při revizi účetní uzávěrky zjistil neuvěřitelné - v aktivech tohoto závažného dokumentu chybělo či bylo zatajeno cca 42 % aktiv v hodnotě z a 220 000 Kčs, přičemž chybělo:

120 000 Kčs v protihodnotě švýcarských franků 23 459 Kčs pohledávky poboček

12 000 Kčs za odznaky

Dr. Drobný z těchto hrubých a podezřelých nedostatků, které jsme za mé působno sti v Národní bance předávali orgánům činným v trestním řízení, nevyvodil žádn á opatření, a aby od sebe odvrátil pozornost, začal špinit a pomlouvat mne a b r. Stránského. Z těchto důvodů jsem na funkci předsedy revizní komise písemně rezignoval. V důvodech jsem uvedl výšeuvedené příčiny.

Když jsem o těchto a dalších skutečnostech chtěl přítomné mukly informovat v J ihlavě, byl jsem vykázán od řečnického stolku.

Na tomto místě bych chtěl říci, že panu Novotnému je více jak osmdesát let. Za mého působení ve funkci ředitele věznice na Pankráci označil místo, kde bylo popraviště, na kterém zemřela Dr. Milada Horáková a další političtí vězňové. T ehdy mně také Dr. Drobný písemně děkoval a slíbil, že na tomto místě zřídí pam átné místo. Nezřídil nic a později mě stejně jako pana Novotného začal ústně a písemně pomlouvat. Spolu s panem Slabákem a vybrali si k tomu Český deník. Ale to není ještě všechno.

Ladislav Novotný poslal 15. 7. 1993 dopis předsedovi KPVČ Dr. Drobnému, ve kte rém ho upozornil na tyto skutečnosti, a dále uvedl:

to zejména na:

a) práce spojené se zajišťováním péče o členy atd. ve výši 520 000 Kčs b) pomoc ve formě právních porad ve výši 240 000 Kčs

c) práce spojené s agendou a zajišťováním lázeňské péče ve výši Kčs 120 000 d) krytí nákladů provozu muzea III. odboje v Příbrami ve výši Kčs 350 000. Mukly bude jistě zajímat, proč v položce "materiál" došlo ke zvýšení ze 128 00 0 Kčs v roce 1991 na 425 000 Kč v roce 1993, 19 000 Kčs v roce 1991 na 30 000 Kč, t.j. 63 %, "mzdy" v roce 1991 ze 128 000 Kčs na 330 000 Kč v roce 1993. Položka "jiná vydání", která v roce 1991 neexistovala, vykazovala v roce 1992 již 100 000 Kčs, aniž by tato vydání byla jakkoliv specifikována! A na závěr svého dopisu Dr. Drobnému L. Novotný předsedu KPVČ vyzývá, aby člen ové Konfederace byli seznámeni s tím, jak se s jejich penězi zachází. Samozřejmě, že tento dopis zůstal bez odezvy.

Dále byl na Valné hromadě rozdán a citován dopis redakční rady časopisu "Věrni zůstali", který vydává pražská pobočka. Protože se k Valné hromadě ještě v př íštím čísle vrátíme, ocitujeme dnes jen úvod:

Jsou to již dva roky, co v Radě KPVČ Václav Findejs a Dr. Drobný zahájili velk ou ofenzívu proti časopisu "Věrni zůstali", s cílem ovládnout vedení časopisu podřídit ho svým cílům. Stejně zaútočili proti organizaci Praha a jejímu veden í.

Je to smutné čtení, stejně jako smutná byla celá Valná hromada a diskuzní přís pěvky jednotlivců. I závěr byl jednoznačný a dal by se shrnout do několika vět . Z celé té plejády poctivých muklů, kteří trpěli za svá přesvědčení a postoje , využívají jejich osudů jiní, kteří si na nich vybudovali své nové existence. Jen jediný, pouze jediný agent StB přišel a řekl: "Já mezi vám nepatřím, já j sem vás podvedl, zatímco celá řada dalších se mezi KPVČ skrývala a dosud skrýv ají, přičemž mnozí si vyhotovili falešná lustrační osvědčení. Vedení Rady KPVČ nemá nejmenší zájem na jejich odhalení a zbavení se jich! Kdyby tomu tak bylo , tak by se KPVČ s těmito lidmi již dávno vypořádala.

Na závěr Valné hromady bylo provedeno hlasování o tom, zda Stanislav Stránský má nebo nemá zůstat předsedou pražské pobočky KPV. Jen 5 přítomných "muklů" mu nedalo svůj hlas. To svědčí jasně o tom, jaký je postoj pražské pobočky KPV v Radě.

Nikoliv k ostatním muklům.

A my dodáváme:

Doufáme, že si tento článek přečtou i v Českém deníku a udělají si úsudek o do pisu Ing. Slabáka ze 4. 5. 1994. Prádlo se tentokráte nepralo v redakci NN, ný brž ve velkém sále Dopravních podniků Hlavního města Prahy. Pan Slabák se mýlí , když tvrdil, že kdokoliv z nás touží po moci. Kdybychom chtěli, musel by svá tvrzení doložit. Vyhrožuje-li nám však soudem, jak napsal, pak po Náchodě, Če ských Budějovicích, Trutnově, ale i jinde dojde k dalšímu praní špinavého prád la. Bohužel jsme se mýlili, když jsme psali o milionu. Podle zprávy L. Novotné ho šlo dokonce o půl milionu více. Kdo je tedy debilní, bude muset, pokud se p an Slabák a jeho boys uchýlí k soudu, dokázat on. A ještě jednu, ač nerad, rad u posílám do Brna panu Slabákovi. V rubrice "materiál" se může třeba objevit ú čet na pračku značky TATRAMAT. To na vyprání špinavého prádla udělají sami. A jak jsem pochopil, i bez Rady ze Škrétovy ulice v Praze.

Ztotožňuji se s názorem s ostatními, že akce KLÍN se v KPVČ podařila na 100 pr ocent. Jen mne mrzí, že jsem v březnu nevěděl, že pan Melichar, který mně do M nichova poslal formulář a přihlášku do KPVČ, je agent StB! Stejně jako čtyři d alší ze zakládajících členů. Tenkráte jsem toho ještě nevěděl více. Např. také to, když jsem byl estébáky honěn, zavírán a vypovězen, kdo je pan Slabák z Br na. Bohužel se jeho jméno mezi odpůrci totality nikdy nevyskytovalo. Až nyní. Zbyněk Čeřovský

(Pokračování příště)